Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 827sam View Post
    pai ia mergi cu 150 km/h pe prima portinute din a2.
    pe primu' tronson din A2 (ala mijto facut de Colas ) prefer sa merg cu 140+, pe banda 2. Daca merg mai incet, ar trebui sa merg pe B1, care e "dementiala", asa ca is un bulanjiu care "paralizeaza" banda 2 ptr. cca. 28-30km.
    Oricum, ca sa nu sara "legalistii"-n sus, ma repliez rapid si temporar daca vine ceva mai iute sin spate.

    Comment


    • Asa e si banda 1 pe Pitesti - Bucuresti, de la km 80 pana la intrarea in Bucuresti. Am venit deunazi de la Sibiu, noaptea, iar pe mine Valea Oltului si Dealul Negru ma termina psihic. Nu am mers niciodata pe acolo si sa zic si eu ca ma simt bine + ca mereu eram obosit si abia asteptam sa ajung acasa. De la Sibiu pana la Caciulata - Calimanesti, mai e ce mai e, dar dupa aia... pfffff... taticule! Te canta cucii daca dai peste vreunul/vreuna care merge cu 60 km/h in afara localitatilor si 40 km/h in localitati. Si dai! Inevitabil dai peste ei!

      Asa, si cum am scapat de chinul si iadul ala, m-am pus, nene, pe banda 2 cu 140-150km/h si asa am mers pana in Bucuresti. Nu m-a depasit nimeni, deci n-a trebuit sa ma dau. Si, culmea, nici n-am dat peste adormiti care sa se taraie pe banda 2. Au fost vreo 3, dar m-am inteles repede cu ei printr-un flash scurt.

      Pe banda 1 ti se misca creierii in cap, indiferent ca mergi incet sau ca mergi tare.
      Last edited by vitriol; 27 August 2014, 22:43.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • corect ce spui. si pe pitesti procedez la fel, doar ca portiunea rupta e mai lunga.
        valea oltului ramane in continuare la orice ora din zi sau noapte (da, si la 2-3 noaptea se merge cacait in coloana) ingrozitor de aglomerata.
        Acu' 1 an cam in acesi perioada a lunii tin minte ca am facut cca. 2.5 ore de la SB la VL in conditiile in care nu au fost accidente pe drum (aia e alta batfta de care poti avea noroc - am "experimentat" printr-un decembrie asa ceva - 3 ore de stationat "la racoare" )
        se mergea cu 40-60 (f.rar) pe zonele de declivitati...niste putori de tiruri si dube rupte + aglomeratie pe contrasens de nu puteai sa misti nimic...nici macar aia cu masini tzata, pe putinele zone cu aliniamente mai lungi si discontinua.
        In schimb de la VL incolo, nu stiu de ce te plangi, mai mereu se "sparg" dopurile cand incep zonele de rampe unde ai 2 benzi / sens.
        Iar se aglomereaza in apropiere de Pitesti - pasajul subteran de la Bascov - iesirea in A1

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          In schimb de la VL incolo, nu stiu de ce te plangi, mai mereu se "sparg" dopurile cand incep zonele de rampe unde ai 2 benzi / sens.
          Portiunile alea cu doua benzi pe sens mi se par cele mai periculoase; acolo merg numai in 4500-5500rpm pentru ca soseaua e in urcare si virajata. Daca nu te-ai bagat in depasire din prima si nu tii pasul, nici ca te mai bagi.

          P.S. Si dupa ce ai tras de 1.4MPI ca de caine mort sa depasesti 3, 5, 7, 20 de masini, intri iar pe o banda pe sens si dai peste adormiti.
          Last edited by vitriol; 27 August 2014, 23:07.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • pai la fel procedezi si io...trag de ea in ture de scoate flacari
            daca portiunea valea oltului ma adoarme, in schimb dealu negru ma tine fresh intotdeauna.
            insa mi s-a intamplat ca de multe ori, in plina forja pe dealu negru sa "ma impiedic" de masini mult mai potente care o ard la relanti pe banda de depasire.
            astia mi se par cei mai kkciosi, pe zonele de palier si aliniamente, ma lasau in urma, in schimb pe serpentine, praf.
            si daca-mi taie demaraju', m-am dus dracu.

            invatati bah sa mergeti pa curbe si in zone cu declivitati mari si dupa aia luati-va masini "straine"!

            autostrada (oricare ar fie ea), ca portiune finala a traseului, poate fi periculoasa dupa un drum lung de sute de km.
            daca o tii constant pana in 120, din cauza monotoniei (mai ales daca e liber si noapte) te ia somnu' rapid.
            daca mergi mai sustinut cu 140-150, datorita confortului de mare exceptie din logan, vei avea un plus de adrenalina si riscurile se somn sunt mult mai mici. cel putin asta am obs. in cazul meu. redbull moca!
            Last edited by Kojak; 27 August 2014, 23:18.

            Comment


            • Bai sunteti offtopic, mie dealul negru imi place la nebunie, pe acele alea de par cu treapta 2 schimbat in 6000 e o placere sa tragi de masina, nu mai zic la unele "declinivitati coboratoare" ca m-am dus de cateva ori taras cu totul ... e misto dar tre sa prinzi liber sa te dai ca altfel ... de multe ori esti tentat sa depasesti pe linie continua dar mi-era ca vine vreun zorro sau vreun batman plus ca nu ti-a ajunge punctele de la permis sa traversezi tot dealul negru in regimul asta .

              Noua specie de idioti in trafic de cand au retusat astia benzile, nici semnal nici nimic ei taie banda zici ca nu-i delimitata si ca se merge precum in congo.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Șoferii care depășesc pe linie continua si in localitate merg regulamentar!
                La depășiren pe linie continua se ridica permisul,dar pentru viteza se da amenda,cu condiția sa nu depășești cu 50km/ora limita pe zona respectiva!

                Comment


                • De ce merg taximetristii ca o cizma? Pentru ca ei au propriul lor cod rutier (fiecare taximetrist cu codul lui).

                  Deci, daca vrei sa intri intr-un sens giratoriu, trebuie sa cedezi trecerea doar daca vrei sa-l parasesti la prima iesire. Daca vrei sa-l parasesti la a 2-a, sau la a 3-a iesire, te bagi cu tupeu ca trebuie sa franeze fraErii!

                  http://www.trafictube.ro/taximetrist-constanta/
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Vai de mama lui...
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • am vazut faze si mai misto când uni "soferi" ca sa faca dreapta la giratoriu inconjoara rondul pana ajung in punctul de unde au plecat...
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Or fi uitat pe unde sa iasa...sau nu au reusit din prima.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Si mie mi s-a intamplat, in concediu fiind si tranzitand localitati mai putin cunoscute, asa ca nu vad unde ar fi o greseala; faci din nou sensul si iesi pe unde trebuie, da deh, aici toata lumea se enerveaza, ce sa spun...
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • O singura data am avut experienta placuta cu taximetristi, in Brasov, m-am bagat in giratoriu, am semnalizat prima iesire, si mi-am dat seama ca nu pe acolo trebuia, si am tras de volan si am luat-o spre cealalta iesire, ala cu taxiu a dat sa intre in giratoriu dar totusi s-a oprit si m-a lasat fara sa ma injure, mi-am cerut politicos scuze si asta a fost.

                            Marti am patit cu unu intr-un oras mic, iasa in fata mea cu un mert, si vorbeste la telefon rezemat pe cotiera, si pe mine ma tinea dupa el cu a 2-a la 30-35km/h ... am mers mai bine de 2km asa dupa el, n-am avut unde sa il depasesc... i-am dat flashuri dar nici in pix nu l-a durut, in zona aia era claxonatul interzis... cand a intrat in stanga i-am dat claxon de era sa rup maneta, deja fierbeam de nervi, si tot el se uita nedumerit la mine, oare ce a facut...
                            Pentru astia merita sa ai un Aro vechi cu Bull-Bar solid in fata, si sa le dai sa se invete minte, le dai asigurarea si sa si-o bata de cap.
                            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                            Comment


                            • Din pacate marlani si prosti intalnesc in brasov zilnic, mai grav e ca daca ii claxonezi, tot ei te injura... ma gandesc serios sa renunt la orice fel de act impotriva idiotilor, incep sa cred ca ma consum degeaba.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Am circulat si eu de cateva ori prin Brasov, e drept ca doar in Weekend, mi s-au parut ok oamenii si traficu... In judetele Sibiu si Alba e teroare, in Sibiu tot asa am fost de cateva ori, frate, aia te-ar omori daca ar putea, daca te-ai incadrat gresit pe o banda si vrei sa o schimbi, nu te-ar lasa nici morti... cu aia din Medias (tot jud.Sibiu) deja m-am obisnuit, tot marti stateam intr-o panta sa ies, cedam trecerea, si vine unu si cu 2m inainte de intersectie semnalizeaza, am claxonat, si am avut geamu deschis, se opreste ala, era un "brunet" : "Ce vrei ma ?" , i-am raspuns politicos: "semnalizeaza putin mai repede sa pot sa ies ca stau aici in panta" , si am plecat... tot felu' de gunoaie circula pe drumurile din Romania, in Cluj si Mures, unde circul cel mai des, sunt cat de cat ok soferii, ma rog, fiecare padure are uscaturile ei. Dar cand merg in Medias-Sibiu-Alba, deja ma pregatesc spiritual.
                                Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google