Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bre, nene Iancule, nu e vorba de cocalarul ce te bagă în șanț. P-ăla îl reclami direct la poliție, dacă poți și ai dovezi.

    Îți dau un exemplu de tupeu...
    Tablou:
    Bd. Dorobanților, cred că-l știi, e ăla pe care intri direct din Galați când vii pe dig și ții tot înainte. Se parchează nițel oblic și sunt mașini aliniate pe toată lungimea bulevardului, acolo unde sunt blocuri. "Locurile de parcare" publice, niciunul cu plată doar sunt pe bulevard. Acolo am și eu biroul, unde îmi petrec minimum 8 ore zilnic. Ultimul pospai de zăpadă. Vin cu mașina de acasă și o trag pe un loc liber, în fața biroului aflat la un parter de bloc. Vine un vecin:
    - Domnu' stați mult? mai mult la mișto, ca și cum nu m-ar cunoaște,
    - De ce?
    - Păi, eu am dat zăpada, ăla e locul meu (la cât ninsese, e adevărat, dăduse vreo 2-3 lopeți de zăpadă, CA SĂ IASĂ cu spatele)
    - Ați dat-o ca să puteți ieși, nu ca să vă revendicați un loc public ca fiind privat,
    - Ăăă, că numai gargară ai pe tine... bla, bla, bla...

    La d-ăștia mă refeream. Crezi că mă mai abordează?
    Last edited by ursamajor; 12 February 2016, 21:10.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • Asta e cu totul alta poveste; e o clarificare de situatie. Discutii de genu' sunt cu zecile de mii.
      Eu credeam ca matele indemni la atitudine contra celor ce comit tot felul de marlanii in trafic, pentru ca aici discutia comporta mai multe aspecte.
      LE.
      Stiu strada unde ai d.ta biroul; pe acolo iesi undeva la Caterdrala, apoi dreapta spre Mall. De obicei vin pe Calarasi.
      Last edited by IancuMIC; 12 February 2016, 21:21.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • N-ai cum, doar dacă ai fi Chuck Norris. ;)
        Dar există ac și de cojocul cocalarilor. Numai să fie nițel mai mult curaj/spirit civic.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • Cred ca m-ati inteles gresit eu vreau sa aduc in discutie acei soferi nesimtiti care de indata ce am intrat in localitate se lipesc de mine si cumva ma simt oarecum fortat fie sa merg mai repede sa maresc distanta dintre mine si cocalar(ca la o adica..si sunt nevoit sa pun o frana mai sanatoasa pentru ca nu stiu ce mi-a aparut pe sosea sa nu ma trezesc cu el ca-mi face spatele afis) fie sa merg mai incet si sa risc un "road rage" pentru ca nesimtitul nu vrea sa depaseasca daca este linia continua simpla/dubla, despre acesti soferi era vorba , sunt unii soferi care nici nu vor sa depaseasca pe linie continua dar nici sa mearga in spatele tau cu viteza legala si in localitate cu DOAR o singura banda pe sens ! ca sa fac sa ma dau pe acostament sa treaca boss-ul ???
          Last edited by prometheus; 12 February 2016, 21:39.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Te streseaza? Nu mai privi in oglinda. In oras, bara la bara cum te descurci?
            Ai vreo obligatie fata de acestia?
            Acum ce vrei, fiecare merge la distanta care-i ofera siguranta.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Pai o sa ma streseze daca sunt nevoit sa opresc foarte rapid, el fiind lipit de mine in mod sigur va si intra in masina mea, aici e marea problema cu astia care stau foarte aproape in spatele tau , cred ca e o moda!!

              In oras e alta treaba pentru ca cel din spate teoretic este foarte atent la ce se intampla in jurul lui si se asteapta la o eventuala oprire fie ea de semafor sau de urgenta , pe cand in afara multi uita acest lucru cu distanta minima de siguranta.
              Last edited by prometheus; 12 February 2016, 21:48.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • E o "boala" asta, scuza-ma.
                Cunosc pe cineva care se uita de zece ori pe minut in oglinda, in momentul cand are o masina care ruleaza in spatele sau. Pur si simplu este extrem de stresat de acest lucru, pentru acelasi motiv; teama de a nu putea frana.
                ...
                I-am spus asa.
                Incearca sa ignori; uita-te in oglinda, doar atunci cand vrei sa schimbi directia de mers.
                Fata unei masini va fi mult mai afectata, in cazul unui impact, decat spatele. Asa ca, ala de circula in spate, are el grija si probabil e...bazat. Sigur nu e un incepator.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Nu cred c-ai fost lovit din spate asa mai "sanatos" de unu care tot asa ai crede ca-i foarte experimentat la volan de sta lipit de tine.
                  N-am nici o boala si nu sunt obsedat de acest lucru doar ca nu-mi place sa-mi stea la o distanta foarte mica de mine , slava Domnului am fazut multi cu creier in cap care reduc viteza in acelasi "pas" ca mine atunci cand intru in localitate si pastreaza o distanta suficienta fata de mine sau care nu incetinesc si depasesc aproape instant in schimb altii sunt efectiv batuti in cap si vor sa stea lipiti!!!
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Ce impact? La 55km pe ora?
                    Vorbim de mers in localiate, parca asa spuneai.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Vrei sa bag niste poze cu masina mea lovita din spate de unu care avea 30 de km/h ??
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Nu, lasa; hai ca ne indepartam de subiect.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Asta inseamna s-ai pe unu lipit de tine in localitate masina la momentul respectiv nu avea nici 2 ani ca-mi venea sa-l strang de gat pe respectivul!!

                          Tipul asta de sofer ma enerveaza cel mai tare !
                          Attached Files
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Nu intelegi, sau te faci?

                            Daca ai intentia sa respecti viteza in localitate, atunci reduci treptat, astfel ca la intrarea in localiate sa ai viteza legala, nu te apuci sa franezi disperat ca tolomacu, sa-i pui aluia cu tiru' din spatele tau, franele si reactia la incercare.
                            Eu vorbea de acea specie care merg cu 90-100 la ora, pana la 20-30 de metri inainte de intrarea in localiate, dupa care franeaza energic; asta am spus, nu? Si DA, pentru mine aia sunt fazani, pentru modul in care trateaza aceasta situatie, nu pentru ca merg legal in localitate.
                            Nu-i treaba ta sau a mea cu ce viteza vor altii sa mearga in localitate.
                            Fazan e desteptu' de tirist, ca sta cu farurile in portbagajul aluia din fata lui, si e surprins.

                            Pai ala cu colosul nu are, teoretic, vreo obligatie de genul a reduce viteza la intrarea in localitate? Si cum are in spate 20 de tone, ideal ar fi sa inceapa franarea mai din timp decat ala cu bibiu mic.

                            De cand s-au inmultit camioanele mari, s-a umplut tara de falsi profesionisti la volan, care au doar permis pentru categoriile respective. De aia da trenul peste ei.

                            Poate ajungem si noi ca in tarile scandinave unde ajungi pe un blacklist daca nu iti achiti amenzile luate si pentru 56 km/ h in localitate cu limitare la 50/h.


                            Nu-i treaba ta sau a mea cu ce viteza vor altii sa mearga in localitate.
                            Vezi sa nu fii pe vreo zebra, atunci sa vezi atunci ce te intereseaza cu ce viteza inainteaza o masina spre tine.
                            Last edited by mr.K; 12 February 2016, 22:38.

                            Comment


                            • @ursamajor
                              daca te vedeam prin bucuresti pe banda a doua cu viteza legala, iti umpleam frigiderul. si nu numai eu, cam 40% intro zi de duminica si 60% intr-o zi de lucru.

                              Comment


                              • Ehee, cand "satisfaceam stagiul militar", puteai juca linistit tenis cu piciorul pe bulevardul din fata Liceului Militar din Alba Iulia!e
                                Locotenentul zicea ca atunci cand a merge in Bucuresti lasa masina la periferie si lua ITB-ul!!
                                Last edited by spik; 13 February 2016, 00:40.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google