Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum in Galati, doar Brailei are 3 benzi, restul strazilor sau bulevardelor au decat doua, iar cazurile in care cei opriti la semafor pe banda 1 sunt apostrofati ca s-au incadrat prost sunt destul de frecvente.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Nu e ilegal dar e vorba de bun simt. Eu am fost claxonat ca voiam sa fac la dreapta dar am acordat prioritate pietonilor care aveau verde. Melteni cu claxonul lipitde mana sunt garla. Mai sunt unii care au senzor optic la claxon, cum apare verde la semafor, cum le suna si lor claxonul.
      Last edited by Fanez; 19 August 2016, 20:48.

      Comment


      • Prostia mare e că s-a "inventat" (introdus) prea devreme intermitentul ăla verde-dreapta. Asta fiindcă ghiolbănimea e mult prea răspândită în RO.
        Chiar dacă cinci-șase lasă liberă banda aia pentru virat dreapta și fluidizarea circulației, se găsește un dobitoc care (nu din cunoașterea regulilor) s-o blocheze.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • Nea Fane, ce e de bun simt? Sa circule toata lumea doar pe banda 2, iar banda 1 sa fie lasata libera?
          Sa te vad ce faci cand te afli pe o strada cu doua benzi pe sens, esti pe banda 2 si unul in fata asteapta sa faca la stanga, dand prioritate celor care vi din fata. A doua oara iti garantez ca fugi de banda 2. Concret, Domneasca cu Calea Prutului. Si exemple sunt cate doresti.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • La mine in oras lumea s-a educat cu timpul si lasa banda 1 libera. Timpul le rezolva pe toate, in unele orase e recent intorodus verdele intermitent, de doar 2-3 ani. Asta e perioada minima in care lumea invata cum sa procedeze.
            De obicei blocheaza banda unul care vine dintr-un oras fara verde intermitent.
            Pe toti din comisiile de circulatie i-as trimite la niste cursuri in Budapesta, aproape, sa invete cum se sincronizeaza niste semafoare, cum poti fluidiza traficul sa mergi cu 60-70/h fara ambuteiaje.
            Last edited by mr.K; 19 August 2016, 21:06.

            Comment


            • Am vazut, ca doar anul asta am fost de doua ori la Chiselita. Ce vrajeala ieftina.
              ...
              Oricum n-ai scapat ocazia.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Chisalita il cheama.
                Cred ca ai prins multi galateni in trafic.
                De exemplu imi place cum a fost gandit traficul din Brasov.

                Comment


                • Si uite asa ai strecurat ..."nevinovat" un...flame; galateni necivilizati, samd. Tipic, nu ma mir.
                  Dupa aceea te plangi ca Iancu are ceva cu tine.

                  Clinica Oftalmologică Oftaprof Iași - prof. dr. Dorin Chiseliță
                  Last edited by IancuMIC; 19 August 2016, 21:33.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Nea Fane, ce e de bun simt? Sa circule toata lumea doar pe banda 2, iar banda 1 sa fie lasata libera?
                    Sa te vad ce faci cand te afli pe o strada cu doua benzi pe sens, esti pe banda 2 si unul in fata asteapta sa faca la stanga, dand prioritate celor care vi din fata....
                    Pe traseul frecventat de mine am doua astfel de intersecii, una vine pe o strada cu 3 benzi si una pe o strada cu 4 benzi. Si pe cea cu 4 benzi se intampla frecvent sa fie unu' care vrea sa fie primul la stop. Daca vorbim de strada cu doua benzi, discutia se schimba radical.

                    Comment


                    • Pare ca ii stiam gresit numele medicului.
                      Ce flame, e cunoscut faptul ca cei din sud si cu cei din nord se au la fel de bine cum se au cainele cu pisica. Doar ne prefacem politicosi.
                      Si nu doar aici in Romania, oriunde nordul nu inghite sudul. Din Italia pana in USA. Au ajuns si la razboaie.
                      Dar e politically correct sa ne dam toleranti.
                      La fel e si cu capitala vs provinicie, oriunde in lumea asta.

                      Comment


                      • Nea Fane, eu ti-am explicat concret, nu povesti. Intermitentul de care vorbesc, e in drumul meu spre servici si dateaza de vreo 5 ani. Pe strazile cu doua benzi pe sens n-ai cum altfel; nu poti face un carnat de 20 de masini pe banda 2, iar banda 1 sa ramana libera, doar doar o face cineva si la dreapta.
                        E prostie sa mergi pe banda 1, circuland inainte, cand unul din spatele tau are semnal dreapta; normal ca ii faci loc.
                        Last edited by IancuMIC; 19 August 2016, 22:17.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Unde ai intermitent si pe asfalt desenat clar "inainte si la dreapta" cel din fata ta daca merge pe directia inainte n-ai cum sa-l claxonezi si sa-i bati obrazul sa se dea la o parte ca vrei tu sa faci dreapta , unde sunt benzi dedicate doar pentru dreapta cu semafor intermitent si pe asfalt ai desenat doar marcaj pentru viraj la dreapta , acolo da , normal n-ar trebui sa gasesti gusteri care folosesc banda pentru mers inainte.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Mai nea prometeu, eu am pus un articol unde scrie clar ce si cum. Nu discutam despre strazile cu "bretele". Il mai pun odata. Si nu-mi vorbiti de politete ca chiar nu e cazul aici. Nepolitete, e sa pretinzi ca banda 1 e doar pentru virajul la dreapta; e pentru inainte si la dreapta.
                            Aşadar, avem dreptul să ocupăm banda 1 dacă vrem să mergem înainte! Ne punem în mişcare când semaforul de bază de arată culoarea verde. Nu este interzis să ne postăm pe banda 1 de circulaţie, cu excepţia în care avem marcajul pe carosabil care ne obligă să virăm la dreapta

                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • ...nu poti face un carnat de 20 de masini pe banda 2, iar banda 1 sa ramana libera, doar doar o face cineva si la dreapta.
                              De asemeni eu am zis:
                              Daca vorbim de strada cu doua benzi, discutia se schimba radical.
                              L.E. Iar despre politete pot sa spun ca, in cazul prezentat de dumneata, politicos este sa stai la stop in spatele celui care merge drept ca nu e loc mai mult decat este (ca sa zic asa).
                              Last edited by Fanez; 19 August 2016, 22:36.

                              Comment


                              • Pai exact asta am vrut sa evidentiez cu marcajele de pe banda !!

                                In Braila de exemplu stiu o intersectie , practic e al doilea semafor cum treci de giratoriul nou creat langa lukoil din "bariera" , venind dinspre fie Viziru , fie dinspre Sos. Buzaului .

                                La acea intersectie prima banda are intermitent pentru cei care doresc sa faca dreapta , insa marcajele de pe banda s-au sters (marcaj cu Inainte si la dreapta) si ma mai trezesc cu cate unu` care ma claxoneaza de zor sa ma dau la o parte din calea lui ca el vrea sa faca dreapta, ca de crede ca daca are intermitent automat trebuie ceilalti care merg inainte sa-i faca lui loc sa treaca , sa fiu al naibii daca ii inteleg pe acest tip de soferi !!! care nu gandesc catusi de putin !!
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google