Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E85 da are 4 benzi.Vezi ca eu eram pe banda a 2-a,si era in fata mea un microbuz ma apropiam de el si singur s-a dat la o parte i-am si multumit.Nu este foarte mult loc,cand depasesti un autobuz ceva,sau TIR,intri putin pe contrasens ca doar nu intra aia in tine,putin inseamna maxim 30 cm.
    Si pe mine ma enerveaza persoanele care ocupa banda 2,sau 3 dupa cazuri,mergand incet,sau vorbind la telefon.De parca le-a cumparat mama lor sosea.Sa doarma pe prima banda.
    sigpic

    Comment


    • Fara a vrea sa jignesc pe cineva cum ai facut tu ( i-ai bagat pe toti in aceeasi oala ) as putea sa continui ce ai inceput tu si sa-ti zic ca cei din Moldova sunt cei mai................ Dar nu cred ca ar reprezenta realitatea . Nu te cunosc , nu stiu ce fel de sofer esti . Si nu vreau sa fac un clasament aici cu toate ca il am in cap din motivul scris mai sus . Cu toate ca sunt zone din tara unde intr-adevar parca s-a rasturnat caruta totusi gandeste-te ca pe forum sunt soferi din toate zonele tarii , mai buni sau mai prosti . Inainte de posta gandeste un pic pt ca poti jigni un mare procent din utilizatorii forumului . Cu mine fara sa-ti dai seama ai facut-o pt ca ai generalizat .


      Pacco , eu de la tiristi , camionagii si unii cu microbuze care fac tara am invatat cate ceva . Chestii folositoare .
      Last edited by FLORIN77; 17 September 2008, 09:40.
      B -X X - DDF x 2

      :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

      Comment


      • Originally posted by culaurentiu View Post
        Fara suparare, E85 chiar are 4 benzi, si un automobil incape pe banda din reapta. Data viitoare iti recomand sa te uiti in retrovizoare si sa observi eventualii participanti la trafic care fata de tine merg mai repede si din varii motive se grabesc (o urgenta sau copac). Prin atitudinea ta nu incurajam decat producerea accidentelor. Daca nu doresti sa eliberezi cat de cat banda 2, majoritatea stau pe banda 1 si 2 cand primesc semnale luminoase din spate, cel care doreste sa te depaseasca are mult mai multa siguranta in efectuarea manevrei, iar daca stai pe banda 2 respectivul tot o sa te depaseasca doar ca e posibil sa nu aprecieze bine distanta, sau din contrasens sa se efectueze o depasire. Deci sunt 2 rezultate, ori intra in cineva nevinovat de pe contrasens pentru ca tu nu ai putut renunta la orgoliul tau, sau intra in tine, sau te acroseaza. De ce!?!? Sau mai bine zis pentru ce?!?!?
        Apropo pe E85 circul foarte des si nu numai. Sunt din Bacau dar stau in cocina asta de Bucuresti. Fara suparare dar ca un clasament alt soferilor catastrofa , fara sa se respecte ordinea sunt, cei de Bucuresti, Neamt, Constanta, Prahova, Arad, si nu ma mandresc nici cu cei din BC. Din pacate mai circul si in afara grotei Romania, si stiu ce inseamna respect in trafic, civilizatie, si conduita preventiva.
        Daca E85 are 4 benzi atunci...Iti recomand cu caldura sa mai faci o data scoala de soferi.... Ai vazut tu drum cu patru benzi pe care delimitarea de pe mijloc sa se faca cu linie discontinua? Mai invata tinere...
        aia mica e banda de urgenta...Exista in foarte multe tari...Printre care si Romania. Ea este destinata urgentelor...De orice natura.
        Iar in legatura cu depasirea.....Aceia care vor sa depaseasca sa o faca cu cap...Nu sa intre in tir-ul din fata sau cum ai explicat tu ....Nu au decat sa depaseasca cand sunt siguri ca o pot face. Faza cu aprecierea distantei....E obligatorie....Sa se duca la oftalmolog daca nu stiu sa aprecieze.
        Primirea flash-urilor din spate este pentru mine ....O jignire....Nu stiu cum sa-i zic....Dar nu ma impresioneaza acesti "birjari".

        Comment


        • Originally posted by Pacco View Post
          E85 da are 4 benzi.Vezi ca eu eram pe banda a 2-a,si era in fata mea un microbuz ma apropiam de el si singur s-a dat la o parte i-am si multumit.Nu este foarte mult loc,cand depasesti un autobuz ceva,sau TIR,intri putin pe contrasens ca doar nu intra aia in tine,putin inseamna maxim 30 cm.
          Si pe mine ma enerveaza persoanele care ocupa banda 2,sau 3 dupa cazuri,mergand incet,sau vorbind la telefon.De parca le-a cumparat mama lor sosea.Sa doarma pe prima banda.
          da frumoase depasiri mai faci tu...Intri pe contrasens 30 cm ...Ca deh....Se da lumea la o parte etc.... Iti recomand cu caldura sa nu mai depasesti pe nimeni pana nu faci vreo 100.000 km...Ca atunci poate poti spune ca esti un pic de sofer.Pana atunci.....

          Comment


          • Ce ai scris , 100000 ( o suta de mii ) sau 1000 ( o mie ) ?
            B -X X - DDF x 2

            :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

            Comment


            • Mike26ro: daca eu am nevoie de 100.000 km sa conduc inseamna ca tu ai nevoie sa citesti putin legislatia.Stii ce inseamna banda de urgenta?Inseamna ca intri pe ea doar cand ai o urgenta.Ea nu este destinata circulatiei.Vezi ca se circula pe ea foarte mult.Si daca stau sa o dau in condus iar o zguduim aiurea.Bft
              sigpic

              Comment


              • Pe mine ma seaca cei care nu-si respecta preselectia pe care "o aleg". Exemplu simplu: la Universitatii cind cobori dinspre Rosseti spre Opera; esti pe banda doi pentru ca vrei sa mergi inainte si te trezesti cu cel de pe prima banda (care este preselectia de dreapta spre Romana) ca de fapt vrea sa merga inainte asa ca te forteaza (mai ales daca are vre-o duba, SUV ceva) sa te bagi pe pe banda doi in sensul giratoriu (care este de fapt si de drept pentru cei incadrati pe banda trei anterior)... Si uite cum te rezesti la mijloc si singura solutie este sa frinezi si sa lasi sa curga Dumnezeii pe Pamint ca sa nu ajungi cu masina botita pe ambele parti.
                Adevarul este ca si marcajul de pe asfalt este de doi bani dar si tupeul unora depaseste orice limita... Daca este un troleibus sau unul din provincie care nu stie frate mai intelegi... Dar pentru unul care croseteaza in trafic dupa bunul plac... Ahhh de ce nu m-am facut agent 007 de trafic?!!!!?

                Comment


                • Originally posted by Pacco View Post
                  Mike26ro: daca eu am nevoie de 100.000 km sa conduc inseamna ca tu ai nevoie sa citesti putin legislatia.Stii ce inseamna banda de urgenta?Inseamna ca intri pe ea doar cand ai o urgenta.Ea nu este destinata circulatiei.Vezi ca se circula pe ea foarte mult.Si daca stau sa o dau in condus iar o zguduim aiurea.Bft
                  Fara suparare dar am vreo 15 ani de condus.....
                  Se circula pe ea foarte mult pentru ca aceia care circula pe ea nu stiu ce inseamna....Deci 80 % din soferi...Poate chiar mai multi.
                  Chiar asta e ideea nu intri pe ea decat la urgenta....Dar se pare ca multi soferi au urgenta in romania.....E nevoie urgenta de reexaminare.

                  Comment


                  • Bai de ce va certati ? Gata..E85 are cate benzi vrea mama ei..Ce draq..On topic pls
                    @florin77 cei din moldova cum sunt mah?[srry de off]
                    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                    Comment


                    • Ai Pm . Nu ai inteles ce am vrut sa zic .
                      B -X X - DDF x 2

                      :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                      Comment


                      • S-a rezolvat domnu` Florin
                        revenind la subiect..Mai sunt si alti soferi enervanti?
                        pe mine unul a inceput sa am enerveze multa lume..(soferi)..Mai ales de masini mari(TIR,bascule,rabe cum le mai zice ) ) care parca si-au cumparat toate sosele si-s ale lor )
                        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                        Comment


                        • Sunt de acord cu cele zise de mike26ro in legatura cu E85.
                          Pentru ca acele portiuni de pa margine sa poata fi numite/considerate benzi de circulatie, ar trebui sa aiba o latime egala cu celalate benzi de circulatie.
                          Orice banda de circulatie trebuie sa aiba o latime standard.

                          In cazul acela daca soferul din fata vrea sa-ti faca loc, norocul tau, daca nu, depaseste-l.

                          Se pot observa, in majoritatea cazurilor, tirurile care circula pe acea banda ca sa faca loc, ca ocupa atat banda respectiva cat si o bucata buna din banda de circulatie.
                          Ar trebui claxonati tiristii sa circule cu jumatate de tir pe "banda 1" si cu jumatate prin decor, ca sa aiba loc "cei ce circula pe banda 2".
                          Last edited by nr4; 17 September 2008, 16:16.

                          Comment


                          • Daca mai aveti de gand sa vorbiti despre e85 eu va recomant sa faceti un thread pe tema asta!
                            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                            Comment


                            • Bai ce-mi place ca s-a inventat leasing-ul. Asa toata lumea ii injura pe bucuresteni ca deh e numar de bucuresti . Specific bucurestenilor sunt 2 chestii dupa parerea mea: 1 merg mai cu viteza decat ceilalti soferi prin orase(de multe ori din cauza asta ei iau si toate gropile in plin ), 2 sunt singurii care opresc sa mai intre si cei de pe drumurile fara prioritate (provincialii sunt rari care fac chestia asta). Ambele chestii se datoreaza traficului din Bucuresti. Parerea mea.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • @cristi_lcd: iti dau dreptate privind punctul 2 .
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google