Masini Abandonate De Proprietari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masini Abandonate De Proprietari

    Am deschis acest topic in dorinta ca primariile din orasele dumneavoastra sa ia masuri pentru ridicarea acestor jafuri (epave) care ocupa domeniul public.
    Attached Files

  • #2
    Apopos de masini abandonate, nu aveam unde sa parchez si "blochez" o masina din asta care era plina de praf, cu rotile dezumflate (m-am gandit eu in mintea mea ca ala nu iese cu ea de acolo). Si abia am coborat din masina un mos ma intreaba daca stau mult, ca il "blocasem" si poate vrea sa iasa cu masina... Bineinteles ca m-a bufnit rasul, dar el o tinea pe a lui, ca sa nu las masina acolo. Nu am putut sa ma inteleg cu nenea ala si am mutat masina...
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #4
      Ce Spune Legea?

      -Legea 421/2002-
      Art. 2. - In sensul prezentei legi, urmatoarele notiuni se definesc astfel:

      a) vehicul fara stapan - vehiculul de orice categorie, fara placuta de inmatriculare sau alte marcaje oficiale, stationat pe domeniul public sau privat al statului ori al unitatilor administrativ-teritoriale, al carui proprietar sau detinator legal este necunoscut;

      b) vehicul abandonat - vehiculul de orice categorie, aflat pe domeniul public sau privat al statului ori al unitatilor administrativ-teritoriale de cel putin un an, al carui proprietar sau detinator legal este cunoscut, insa exista indicii temeinice, determinate de starea improprie circulatiei acestuia pe drumurile publice, din care rezulta intentia neechivoca a proprietarului sau a detinatorului legal de a renunta la exercitarea drepturilor sale asupra vehiculului

      Vehiculele fara stapan
      Art. 8. - Daca in termen de 30 de zile de la data anuntului proprietarul sau detinatorul legal nu se prezinta in vederea ridicarii vehiculului, acesta trece de drept in proprietatea unitatii administrativ-teritoriale din raza careia a fost ridicat, liber de orice sarcini, prin dispozitie a primarului, si urmeaza sa fie valorificat prin vanzare, in conditiile legii, sau predat unei unitati de colectare si valorificare a deseurilor, in functie de starea vehiculului.

      Vehiculele abandonate
      Art. 10. Dupa expirarea unui termen de 10 zile de la data somatiei adresate proprietarului sau detinatorului legal, vehiculul trece de drept in proprietatea unitatii administrativ-teritoriale pe a carei raza teritoriala se afla si va fi predat unei unitati de colectare si valorificare a deseurilor.

      Art. 11. In situatia in care, pana la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti, proprietarul sau detinatorul legal al vehiculului abandonat achita suma de 2000 lei cu titlu de amenda, dispozitia primarului ramane fara obiect, iar vehiculul va fi restituit acestuia. Amenda se face venit la bugetul local

      Comment


      • #5
        Bine ca a inceput programul rabla ca era jale, macar scapam de jafuri in trafic, iar de alea abandonate o sa scapam cat de curand.
        Unchimiu lucreaza pe Tir, se duce la remat in dr.Taberei si incarca dacii vechi, apoi le duce Jilava la macinat (un fel de masina de tocat..o baga cu tot si iese faramite !!)
        Am fost si eu odata cu el.Vin oamenii de la ora 3 dimineata cu masina si se pun in poarta, sunt atati de multi incat au blocat si traficul pe stradute, si asta numai la un centru de colectare.
        Am facute poze, cum fac rost de cablu de date le postez..Sa vedeti cum le strivesc si cad pistoanele
        Last edited by Alex21; 19 July 2008, 02:41.

        Comment


        • #7
          Masini abandonate in Galati

          Intreg oraşul este sufocat de maşini abandonate parcate total neregulamentar şi abuziv pe trotuare, spatii verzi, parcari, etc.
          Attached Files

          Comment


          • #8
            Nu stiu voua dar mie mi se rupe inima cand vad imagini de la rematurile astea unde le fac varza ,pacat de toate masinile ajunse pe ultimul drum si nu vreau sa fiu rau , dar rusine propietarilor care le-au lasat sa ajunga in halulul ala pe strazi ,ioi vai.
            http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

            Comment


            • #9

              Unii le iau numerele de inmatriculare tocmai pentru a nu fi identificati ca proprietari.

              Comment


              • #10
                Originally posted by blackufo View Post
                Nu stiu voua dar mie mi se rupe inima cand vad imagini de la rematurile astea unde le fac varza ,pacat de toate masinile ajunse pe ultimul drum si nu vreau sa fiu rau , dar rusine propietarilor care le-au lasat sa ajunga in halulul ala pe strazi ,ioi vai.
                Au fost doua dacii la remat care aratau super bine !!!..Era un breck verde metalizat(era super bine vopsit, si arata super marfa) era durere cu el..Toti de la remat plangeau dupa el )..Din pacat nu am apucat sa ii fac poze ca si-l bagase in camion.
                Si mai era o berlina din 83' originala super intretinua..Nu imi venea sa cred cum se aude motorul (bine,nu prea se auzea)

                Comment


                • #11
                  Alex21, unii cred ca o masina vechie e rabla, dar nu e asa. Daca e intretinuta nu se poate numii rabla. Un prieten de-al meu are o Skoda 120L din 1980 si nu poti spune ca e o rabla. E foarte bine intretinuta.
                  sigpic
                  Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

                  Comment


                  • #12
                    Vor sa le duca la fiare vechi sa scoata bani ?????
                    Attached Files

                    Comment


                    • #13
                      ...Hmmm...Un obicei prost romanesc...La noi in oras au inceput sa apara masini parasite in parcari construite in primavara

                      Comment


                      • #14
                        Si la mine in oras sunt destule pe strazi si in parcari, si asa sufocat de circulatie. Primaria ? Nu misca un deget.

                        Comment


                        • #15
                          Nu stiu dar parca in Constanta nu sunt asa multe cum vad prin alte orase.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google