Posibila problema la cabluri, in timp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dar pana sa ia foc acel cablu nu sunt si sigurante inainte ? Nu ar fi trebuit sa se arda ele in cazul unui scurtcircuit ?

    Comment


    • #17
      Pai uite ca lui emhoria (asta pana la proba contrara) i-a luat foc ...Cu tot cu siguranta...In mod normal da la un scurtcircuit trebuie sa sara siguranta.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Ok, mea culpa poate am exagerat. Eu am facut casco pentru toate cauzele posibile inclusiv vandalism.Emhoria, ai dreptate dar inca nu ma gandesc asa departe: am numai 21 de ani si nu ma deranjeaza sa stau in soare Trecand peste gluma, sunt multi pe forum cu destui kilometri si n-au zis nimic pana acum de treaba asta. Ma voi uita si eu sa vad. Imi pare rau pentru situatia ta, dar ma gandesc ca totusi daca ar fi la fel si la altele ar fi trebuit ca mult mai multe loganuri sa viziteze serviceu. In final inca o data scuze pentru impulsivitate
        If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

        Comment


        • #19
          Luati in considerare si faptul ca el si-a montat instalatie GPL.D-aia plateste cablurile din fata si interior.Deci , nu cumva, undeva , s-a gresit ? Intreb si eu.

          Comment


          • #20
            Depinde de valoarea sigurantei. Exista o asa numita selectivitate a protectiilor:intai se arde siguranta cu valoarea cea mai mica si apoi urmatoarea de valoare superioara.
            daca scurtul are loc pe un circiut protejat de o sig. De 30 amperi, iar cablul cu pricina nu ajunge la scurt sa atinga valoarea de 30 A, atunci va intretine defectul, incalzindu-se si in final luand foc.
            Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
            Andreea Trifu

            Comment


            • #21
              Da...E o intrebare buna si asteptam de la initiatorul topicului un raspuns si poze dar eu tot imi voi imbraca acele fire intr-un manson...Rau nu are cum sa ii faca
              sigpic

              Comment


              • #22
                Am vazut si eu acele fire (care arata cam aruncate) la mine dar nu mam gandit ca se poate ajunge la asaceva !!! Insa am sa cumpar o teava (poate si daia de suflat cornete ! Cei peste 30' stiu cei aia) si vad eu cum o asez ! Topicul foartee util ! Bravo !!!
                logan 1,5'DCI /85cp.

                Comment


                • #23
                  Si crezi ca teava de suflat cornete nu ia foc? Pt ca ai plastic

                  Comment


                  • #24
                    Teava cu pricina e o izolatie mai dura decat izolatia de pe fire si se roade mai greu. In schimb e casanta, se sparge. Cred ca e mai bun un manson de cauciuc.

                    Comment


                    • #25
                      Cand am zis manson de cauciuc m-am gandit la un cablu gros din care am scos firele si l-am taiat pe lungime...Sau un furtun.
                      Teava de PVC nu cred ca merge deoarece nu ai cum sa bagi firele in ea...Decat pe la un capat ceea ce inseamna ca trebuie sa desfaci firele si in plus firele nu au un traseu perfect drept.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Furtun de silicon. Rezista si la uzura si la temperatura...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #27
                          Pai si asta de unde il luam?La ce se foloseste?
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Se gaseste la cablurile electrice ca izolatie. De gasit e mai greu, ca trebuie sa fie de sectiune mare cam 35-50 mm patrati(multifilar). De obicei pe la atelierele de bobinaj motoare electrice de puteri mari 45-75 kw.
                            la rusi,in halele noi, se mai poate gasi.
                            Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                            Andreea Trifu

                            Comment


                            • #29
                              La aia care aveti prieteni electronisti ce se ocupa de reparatii telefoane mobile, televizoare sau pe cineva care lucreaza intr-o fabrica de electronice, furtunele astea se folosesc la statiile de reparatie cu aer cald (tin pana la 400-500 de grade)
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #30
                                In prima faza, cei de la service au acuzat montarea instalatiei; dupa ce au venit cei ce au montat-o si le-au demonstrat punctual ca nu are legatura instalarea GPL-ului cu defectul aparut, au sesizat de unde a plecat "prajirea" cablului; si ca sa va demonstrez "seriozitatea" SC AUTOMOBILE DACIA SA va anunt ca azi, dupa ce am facut reclamatii, am primit telefon si am fost anuntat ca schimbul cablajului se va face(integral) pe garantie; daca te stii nevinovat de ce te razgandesti? Aceasta a fost o tentativa a lor de a-mi inchide gura; am avut noroc pentru faptul ca s-a prajit doar cablul(si cateva sigurante).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google