Fiabilitate Masini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Initiator, daca tot esti obisnuit cu koreenele, o optiune ok ar fi si un Chevy Cruze station vagon, motor de 2 litri diesel, la 163 cai. Lichidare de stoc, sub 12 mii oiro...cu diferenta pana la 16 mii de care zici ca dispui iti faci o vacanta frumoasa cu familia


    La Octavia, la motoarele 1.9tdi ma refer, deci cel de gen. mai veche.

    Comment


    • #17
      Vezi ca nu au TVA.

      Comment


      • #18
        Da, asa e, chiar ma miram ce preturi bune sunt.

        ok, deci iese pe la un 13800e-13900e, cu niste mici negocieri poate o scoti pe la un 13500 sau chiar mai jos....deci tot mai raman bani si de vacanta.

        Comment


        • #19
          Originally posted by eugenmanea View Post
          Ma gandea ca in vara viitoare (nu asta) sa imi schimb masina- vreau ceva mai mare si in 4 usi plus portbagaj mare sa incapa si carutul (in caz de necesitate).
          Oricum...nu as vrea sa imi mai cumpar masina noua pentru ca devalorizarea e mult prea mare- deci as opta pentru una sa aiba 3-4 ani si in jur de 50,000 km.
          La ce m-am gandit eu..
          1. BMW X3 (asta ar fi idealul- dar trebuie sa bag minim 17,000 EUR ca sa iau ceva calumea)
          2. BMW X1 (cam aceeasi problema + portbagaj micut)
          3. VW Passat 1.8 TFSI motor 160 cai si sa il pun pe GPL.(astea sunt destul de ieftine in 11,000 EUR iei unul chiar tanar si cu putini km)

          Totusi.... citind pe forumurile dedicate m-am cam ingrozit! Vad ca e o parere unanim acceptata ca X3 u are probleme cu distributia- ca e defect general; iar de VW nu mai zic...cel putin motorul ala de 140 cai diesel pur si simplu te ingrozesti probleme grave aparute la 60-70K km...
          Eu care consideram ca BMW u e State of the art in materie de fiabilitate motoare....nu prea imi vine sa cred!
          Iar la VW mi-a zis un nene care se ocupa de diagnoze ca sa raman la Kia mea aspirata si simpla si sa fug ca de necuratu dee TFSI uri TSI uri si alte T uri... ca se strica la greu!
          OK si la Kia mea am mai avut ceva probleme (noroc cu garantia), dar la motor am 98,000 km din care 34,000 pe gaz si nu am schimbat un arc!
          Chiar asa pacatoase sunt noile motoare ca sunt VW BMW etc?
          Voi aveti cunostinte , prieteni cu unul din cele 2 motoare
          BMW 2,0 diesel 177/184 cai
          VW 1.8 TFSI 160 cai
          ?
          Stiti ceva de fiabilitatea lor?
          Ce masina ati recomanda in intervalul 15-17K EUR?

          Multumesc
          Mie cele mai fiabile, sigure si spatioase variante second hand mi se par astea doua:

          Toyota Avensis Break - motor benzina 1.8 vvti fara turbo fara nimic

          Volkswagen Passat 2.0 FSI - fara turbo fara nimic

          Ford Mondeo benzina 2.0 fara turbo. Se poate pune pe gpl fara probleme.

          Din ceea ce citesc pe net un lucru e clar:
          - motor turbo intotdeauna e mai cu probleme decat motor simplu aspirat
          - motor diesel cu kilometri multi inseamna inevitabil probleme
          - masina puternica(peste 140-150 de cai putere) inseamna de asemenea probleme, mai ales daca nu a fost intretinuta corespunzator sau a fost condusa agresiv
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • #20
            Originally posted by stolniceanulucian View Post
            - masina puternica(peste 140-150 de cai putere) inseamna de asemenea probleme, mai ales daca nu a fost intretinuta corespunzator sau a fost condusa agresiv
            Ce inseamna condus agresiv?
            In nici un caz nu dauneaza un "condus agresiv" mai mult decat un condus subturat, gatuit stil oras aglomerat, din aproape-in aproape...sa zicem 90% din timp.
            Daca te referi prin agresiv la mers aiurea cu dat tare prin gropi, linii de tramvai etc, atucni sunt de acord cu tine. Dar aici deja nu mai vb. de motor si anexe.

            Comment


            • #21
              Originally posted by Kojak View Post
              Chestie de gust pana la urma.

              focusu e cu o clasa mai mic decat octavia, corect ar fi sa comparam mondeo cu octavia si focusu cu rapidu sau fabia.
              Nenea, ), Focus e clasa compacta, cu Golf, Astra, Megane, Octavia, etc. Eu am Focus 2 Facelift BERLINA si este destul de mare! Si lung si lat, la anumite parcari e chiar chin! Mondeo, Superb, Passat sunt clasa mare.

              Cum spune un coleg mai sus si Avensis e de luat, super masina!

              Comment


              • #22
                Originally posted by PCH View Post
                Nenea, ), Focus e clasa compacta, cu Golf, Astra, Megane, Octavia, etc.
                Da nenea, baga si loganu' in etc-u' ala.

                Comment


                • #23
                  Daca vrei fiabilitate renunta la tehnologie de ultima ora si ia ceva de prin anii 2000
                  Un dizal de 2000 cmc si 120 cp, chestii d-astea apuse.
                  Ideea e ca la astea mai vechi nu numai motorul a iesit mai fiabil, ci toata masina per ansamblu.

                  Eu daca e sa imi iau (cand o fi) un sh, o sa-mi iau un Mercedes (nu sunt hotarat daca C sau E class) de prin 2000-2002, cu motor de basina (ala de 120 cp) dar care are mult mai putine probleme decat ce este mai de generatie noua.

                  Desigur ca vor venii unii sa combata, dar mi se pare normal, inca nu s-a nascut masina erfecta la fiabilitate si in directia in care mergem, nu se va mai apropia de ce se facea acum 15-120 ani never ever (pt ca nu mai e cazul decat la idioti ca mine care sunt prea putini).

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Kojak View Post
                    Da nenea, baga si loganu' in etc-u' ala.
                    Logan intra in clasa mica (teoretic, practic la moped/cotet )

                    Comment


                    • #25
                      Asa cum intra si fiesta tot la clasa cotez...pardon, clasa mica.

                      Comment


                      • #26
                        Sunt 1,000 motive pentru care nu mi-as lua Cruze decat dc mi l ar da cu maxim 5,000 EUR- nou
                        - Chevrolet se retrage din Europa- deci iti iei masina pe viata
                        - Americanii si motoarele diesel- baba si mitraliera
                        - Vreau o evolutie nu o involutie. Parerea mea - interiorul la Proceed ul meu e o clasa peste Cruze (nu suport plasticele tari pe bord)
                        - Nu imi iau alta masina pentru ca am vreo problema cu actuala- chiar nu am ce sa ii reprosez- doar vreau una mai mare dar care sa ma si incalzeasca pe suflet, nu asa s o iau doar de dragul de a o lua.

                        Toyota Avensis am la serviciu 1.8. Intr adevar motorasul e bunisor si consuma putin. Dar ..ce sa zic...noi avem si varianta cam cheala de Avensis... Frane mai proaste fata de a mea, insonorizare nu prea..Sincer intotdeauna m am intrebat cum poate sa concureze cu Passat ul
                        2.0 FSI suna binisor- ziceti ca e fiabil motorul si s ar preta la GPL?
                        S-ar putea sa consume multisor totusi
                        Saab 9-5 Aero

                        Comment


                        • #27
                          Uite aici masini care se preteaza la GPL, ai si poze!

                          Comment


                          • #28
                            Dap, merci de link.
                            Baietii pun GPL cam pe toate benzinarele- important e sa nu ai probleme dupa.
                            Mie imi face cu ochiul rau de tot motorul asta 1.8 TFSI 160 cai si gasesti Passat uri cu pana in 100,000 km la aprox 9,000 EUR (cred ca in banii astia mi-ar aproba CFO ul familiei adica nevasta mea sa fac trecerea chiar in vara asta).
                            Totusi nu stiu pe nimeni sa aiba motorul asta pe ceva. Pe club vw zic ei ca ar fi ok motorul- ca nu e asa tras de el- intrebarea se pune cum ar reactiona pe GPL.

                            le de exemplu
                            Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
                            Last edited by eugenmanea; 24 March 2014, 21:56. Reason: Automerged Doublepost
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • #29
                              Eu tot pe mercedes as merge.sincer iti spun de cand am luat vito 2002 2.2cdi frate e tanc de masina,tinuta de drum exemplara,motorul foarte bun chiar daca are 105hp,mananca asfaltul.acuma tu alegi sunt banii tai..
                              Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                              Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                omu' nu vrea vito, inca n-are familie asa de numeroasa din ce am inteles...da' nu se stie niciodata, e bine gandesti in perspectiva

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google