Caut Zugrav

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Caut Zugrav

    E cineva din voi/ sau stiti pe cineva zugrav- sa faca treaba buna si sa nu imi ia pielea de pe mine ?
    Am nevoie sa imi zugraveasca si mie cineva un dormitor- dar e f urgent adica saptamana viitoare.

    E un dormitor classic din bloc communist - cred ca are cam 12 mp.- Imi trebuie numai sa dea cu var lavabil atat.(si eventual sa repare o fisura de pe tavan)
    Ideea e ca am un sifonier care trebuie mutat un pic ca sa dea si in spate.

    Multumesc
    Saab 9-5 Aero

  • #2
    Nu va pot recomanda tocmai pt Bucuresti dar incerc sa va pun in garda asupra unor aspecte:
    - sa nu fi fost inainte varuit cu var din acele clasic, nu se poate da lavabil peste el! Si se complica treaba.
    E posibil sa nu fie atat de simplu: daca varul vechi este umflat pe alocuri...se va lipi de trafalet, se smulge de pe perete si e nevoie de gletuit tot. Sau se poate evita cat de cat prin aplicarea varului cu pensula. Dar cam raman dare.
    NU folositi cel mai ieftin var lavabil, e posibil sa aveti diferente de nuanta in spatele sifonierului. Nici nu aruncati banii pe cel mai scump var.
    Daca omu zice "A, simplu, gata pac-pac!" fiti circumspect. In astfel de situatii care par simple e foarte importanta starea varului vechi de pe pereti si o evaluare gresita a situatiei poate face mult rau.
    Pentru a face treaba buna rugati eventualul meserias sa analizeze bine situatia, sa vs spuna ce probleme sunt, sa se gandeasca la gradul de dificultate (de ex. e mai naspa sa lucrezi in casa locuita decat in casa goala) sa spuna un pret si sa nu se gandeasca mai apoi la diverse majorari.
    Stabiliti impreuna ce se face, cum se face, si in cat timp. Urmariti executia lucrarii si puneti intrebari dar in nici un caz nu stati in ceafa omului.
    Succes.

    P.s. Nu asta e exact meseria mea dar...am facut si asa ceva.

    Comment


    • #3
      Salut! Ia legatura cu userul @adryanys, este specializat in asa ceva. Daca vrei, iti pot da nr. de telefon pe privat.

      Bafta!
      Last edited by 77sky; 12 July 2014, 16:14.

      Comment


      • #4
        problema e mai simpla in sensul ca peretii sunt reparati, amorsa si prima mana de var am dat o eu. nasol e ca inainte a fost crem si mi a iesit cu f multe pete plus ca nu am putut da dupa sifonier
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • #5
          mosule citeste si invata:
          smilgheruieste tot varul existent pina se matuieste putin culoarea
          se da cu amorsa curata
          se fac reparatiile de rigoare se lasa 24 ore la uscat se da cu amaorsa
          amorsa se da cu putin var alb in ea ( acopera mai bine fosta culoare ) dupa ce se da pe perete acesta nu trebuie sa fie sticlos ci sa fie putin poros dar sa nu se ia pe mana
          se lasa 24 de ore apoi se aplica var lavabil care in principiu merge in tandem cu amorsa si culoarea pentru el ( nu se amesteca produsele de la o firma cu alta firma producatoare scrie pe etichete compatibilitatile)
          crezi ca este greu ia incearca sa faci treaba asta cu sotia / prietena sa vezi ce satisfactie ai dupa terminarea lucrarii si iesi ieftin la manopera o bere doua si o pizza ca doar este deranj curatenie mare
          bafta multa si spor la treaba .................. cat dai pe lucrare ?

          Comment


          • #6
            Multumesc tuturor de sfaturi - eu nu am timpul si nici rabdarea necesara sa dau pana iese perfect- plus ca trebuie sa mut un sifonier la care nu am nicio sansa singur sa il urnesc din loc.
            Am luat legatura cu dl. Vasile la recomandarea lui Paul- vine diseara sa vada despre ce e vorba si cat face.

            Mda m am cam desumflat. Primul mester mi-a cerut 5 mio ptr varuit dormitorul.
            Mesterul de mai sus mi-a cerut 1,000 ptr varuit dormitorul (fara nicio reparatie) plus varuit- reparat tavan bucatarie.
            Sincer mi se pare mult- ma asteptam la app 300 lei pentru dormitor.
            Cred ca trag o fuga in weekend pn la Buzau sa il iau pe tata socru si facem tot noi.
            Last edited by eugenmanea; 14 July 2014, 22:52. Reason: Automerged Doublepost
            Saab 9-5 Aero

            Comment


            • #7
              auzi da sifonieru ala nu se poate golii de haine sa fie doar placaju si doamne iarta-l de sifonier ca doar nu are vreo tona greutate , tragi de el si al muti , iar cu trafaletu in maxim 1 ora dai cu var si nu dai 1000 la un mester .

              auzi pentru bani astia vin eu de la Buzau dau cu var si mut si sifonieru ..........

              Comment


              • #8
                Pai asa o sa si fac in weekend M-a cam speriat sifonierul ca e cam masiv- dar il rezolv eu cumva cu tata socru.
                Daca e sa judec dupa cat se cere pe mp ptr dat cu amorsa si varuit - preturi gasite pe internet- lucrarea trebuia sa coste in jur de 300 lei.
                Dar cum zona este Aviatiei iar eu am venit de la serviciu in costum si m-am intalnit cu zugravul...
                Saab 9-5 Aero

                Comment


                • #9
                  Preturi da' Bucuresti...
                  La cum ati expus situatia, intr-adevar, 3 mil era un pret de bun simt.
                  Doua mici ponturi:
                  - sifonierul il puteti goli, apoi poate fi miscat si de o singura persoana cu niste procedee ajutatoare: pentru a aluneca mai usor dati pe jos cu putin SAPUN pe traseul de miscare al picioarelor sifonierului. Merge pe aproape orice suprafata, parchet, linoleum,...in afara daca nu aveti cumva mocheta lipita (eu asa am) dar se poate rezolva cu 2-3 placi de parchet puse pe traseul de alunecare.
                  - mobila grea se muta folosind drept parghie un "ceva" rezistent...picior de masa de ex.
                  Nu din spate-fata ci de pe lateral. Se ridica putin, se culiseaza lateral 20-30 cm si se repate in partea cealalta. Probleme: e dificil daca nu e loc pe lateral, mobla e aproape de perete sau daca nu este prevazuta cu picioare.
                  Deci cel mai dificil r fi in cazul in care mobila nu are picioare iar pe jos e mocheta. Acest cumul de factori cere alta abordare: mai multi oameni cu ceva muschi! Dar sa nu aibe numa' muschi ca fara cap tot nu iese bine.
                  Ati spus ca ce ati dat dumneavoastra peste acel crem a iesit cu pete...ce culoare ati aplicat peste?
                  Aparitia acelor pete are de obicei un raspuns extrem de simplu ...

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc- din pacate e worst case scenario- adica pe jos e mocheta si nu prea exista loc lateral. Il voi goli de tot ce are inclusiv rafturi usi etc si poate pleaca (trebuie sa il mut juma de metru nu mai mult).

                    Am dat cu alb peste crem.
                    In continuare vreau sa procedez asa: sa mai dau odata cu amorsa amestecata cu putin var joi seara, iar sambata sa mai dam odata cu var.
                    Intrebari:
                    -Procedez corect cum vreau sa fac? Pot sa dau cu amorsa peste varul de la prima mana?
                    - La prima mana am folosit Savana cu teflon care e f scumpa (in ideea ca imi va ajunge o galetusa ce a costat 50 lei). Din pacate aceasta nu a ajuns nici pe o masea...asa ca ma gandeam sa achizitionez o galeata mare Superweiss care e mai ieftina. Are ceva dc dau cu amorsa + Superweiss peste Savana?

                    Mercic
                    Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • #11
                      Poate gasesti o posibilitate sa il ridici putin si sa il pui pe cateva placi de parchet.
                      Oricum, eu am mutat un sifonier din lemn masiv din anii '50. Nu glumesc deloc, era vorba de o doamna in varsta care numai astfel de mobila avea in casa. Niste lucruri fantastice. Atunci intr-adevar se faceau lucruri de calitate. Pana la urma se poate.
                      Eu nu as recomanda un alt strat de amorsa, prea multe udari ale peretelui nu fac prea bine.
                      Aplicati direct varul, nediluat si nu il intindeti prea mult. Intinderea excesiva poate fi una din cauzele pentru care raman pete. Daca este cazul...puteti da doua maini.
                      Despre compatibilitatea intre varuri...mister. Aici nu mai stiu. Nu m-am confruntat niciodata cu aceasta problema. E de citit cu atentie pe cutii si intrebat la vanzator, eventual un sef de raion. Pe la Dedeman de exemplu chiar au cate un consultant care se si pricepe.

                      Mai avem putin si inventam zugravitul OnLine! Asta e o gluma si trebuie privita ca atare.
                      Last edited by CeDeBe-L; 15 July 2014, 22:41.

                      Comment


                      • #12
                        Angajăm Vopsitor Auto la Autoshina


                        Autoshina este în căutarea unor vopsitori auto dedicați, dornici să contribuie la calitatea serviciilor noastre. Dacă te interesează o carieră stabilă și promițătoare, vino la noi! Cerințe:
                        • Cel puțin un an de experiență în vopsitorie auto
                        • Abilitatea de a lucra bine în echipă
                        • Responsabilitate și atenție la detalii
                        Beneficii:
                        • Salariu competitiv (50% din valoarea comenzii + bacșiș)
                        • Plată săptămânală
                        • Angajare oficială cu toate beneficiile incluse
                        • Mediu de lucru modern și prietenos
                        • Oportunități de creștere profesională
                        • Reduceri la serviciile auto
                        • 50% reducere la abonamentul de fitness
                        • Echipament de lucru și materiale incluse
                        • Dulap personal și duș

                        Alătură-te echipei Autoshina și avansează în cariera ta!

                        Trimite CV-ul la job@autoshina.md sau sună la +373 60 908 708.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google