Am Fost In Situatie Limita...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Maverik_ss: asa am patit si eu acum 2 saptamani cand mergeam la mare, era vreo 4 dimineatza si era un nebun cu logan dci,din fericire eram pe autostrada, mergea omul normal cu 110 - 120 km/h si cand m-a vazut pe mine ca intru pe banda a 2a incepe si el sa accelereze si a tinut-o asa pana pe la 165 km/h si apoi cand a vazut ca ma duc deja spre 170 a lasat-o moale, dar eu nu aveam nici o intentie sa ma dau la el sau ceva, el pur si simplu a vrut sa vada ce poate un 1,4 )
    ---== LoGaN dRiVeR ==---

    Comment


    • #32
      Am avut odata o explozie de pneu cu camera,pe autostrada Bucuresti-Pitesti. Veneam de la Lugoj cu Ford Taunus-ul meu incarcat la limita cu gresie si faianta. Mergeam pe banda 2 cu 120 km/h cand dintr-odata vad in retrovizoarea stanga bucati incandescente concomitent cu devierea alarmanta a directiei. Nu am auzit explozia pneului dar am realizat ca trebuie sa corectez cumva directia pana voi putea opri in siguranta,nu am bruscat deloc volanul si am franat foarte usor intrand pe prima banda si oprind dupa oarecare distanta. Cauciucul stanga spate fumega(ce a mai ramas din el)si atunci am realizat : aveam peste 500 kg incarcatura si dispersata cam aiurea,mai mult spre stanga,tocmai de aceea cauciucul cu pricina fusese solicitat peste 400 km fara oprire cand afara erau cam 35 de grade...De atunci am mai invatat ceva,distribuirea incarcaturii grele sa fie egala si uniforma,iar viteza in aceste cazuri mai moderata,poate 80 km/h maxim. Neplacut a fost sa ajung la rezerva si cric,a trebuit sa dau zeci de cutii jos...

      Comment


      • #33
        @Maverik_ss: stiu , am avut f multe faze de genul asta .. Ceea ce ma dispera ..In lege scrie clar: esti obligat sa nu maresti viteza si sa te dai cat mai pe dreapta benzii.Dar romanul e mai destept ca toti si cum vrea face..
        @dodo: stiu cum e..Nasol la tine ca , chiar s-a intamplat..Eu aveam o caruta in fata si am claxonat(taicamiu imi zice mereu,lasa-l ca te-a vazut, nu mai trebuie sa claxonezi chiar pentru toti-imi zice asa ca-s incepator :P si i-am demostrat ca nu e asa) ..In caruta erau 2 copii de 13-14 pe sosea pe care nu prea se circula..Desi m-a vazut ( cel putin a intors capul ) am claxonat si cand eram la vreo 30 m de ei , deodata calul a luat spre stanga..Am putut opri la timp ( aveam vreo 60 km`h )..Si nu numai cu carute: masini,copii in special, etc..Fiti atenti la natarai!

        Numai bine
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • #34
          @tzony_18: Asta e...Legea e lege doar pentru unii. Cand intalnesti situatii din astea exista 2 posibilitati: 1.Finalizezi depasirea chiar daca incomodezi bizonul (mai multi soferi cu experienta mi-au spus ca asta e cea mai recomandata solutie, chiar daca e riscanta "in momentul in care intri in depasire e recomandat sa o finalizezi") sau 2. Franezi si intri inapoi in spatele bizonului, lasi distanta si in momentul in care vezi ca e liber pe contrasens, iti iei avant si il depasesti din scurt, inainte sa apuce sa accelereze.

          Desigur, am mai patit ca cel depasit a accelerat asa de tare incat nu am reusit sa il depasesc iar in momentul in care am observat ca de pe contrasens vine deja alt autoturism, am franat concomitent cu cel depasit... Sa vezi atunci senzatii tari Ca nu mai stii ce vrea depasitul


          Stima.
          sigpic

          Comment


          • #35
            Da ma , legea e doar pentru unii..Dar ceilalti sunt inconstienti frate..Pur si simplu nu se gandesc la consecinte( si nu vorbesc doar la depasiri,ci in general)..Am avut mai demult o urgenta si numai in 120-140 o tineam si am depasit cu 120 un mcv cu treapta a 4 a ( la limita pentru ca "stralucitul" sofer al mcv-ului a accelerat destul de mult).Dar sper ca unii care nu respecta legea sau cel putin participantii la trafic ar fi bine sa se schimbe,sa invete din greseli si sa se gandeasca , ca pot afecta ( Doamne fereste ) si vietile celor din jur, nu numai a lor

            Numai bine
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • #36
              Originally posted by MAVERICK_SS View Post
              Desigur, am mai patit ca cel depasit a accelerat asa de tare incat nu am reusit sa il depasesc iar in momentul in care am observat ca de pe contrasens vine deja alt autoturism, am franat concomitent cu cel depasit... Sa vezi atunci senzatii tari Ca nu mai stii ce vrea depasitul

              Stima.
              Ce senzatii tari. Sunt de-a dreptul maro situatiile astea.

              Stilul meu de depasiri i-mi permite sa evit situatiile aste. Las loc intre mine si depasit nu stau chiar in spatele lui si incep sa accelerez cand masina de pe contrasens se apropie si efectuez depasirea in plin demaraj imediat dupa ce trece masina de pe contrasens. De cel mai multe ori demarajul pe care mi-l iau nu mai da sanse celui sa mai faca "ghidusii".
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #37
                @cristi_lcd asa : asa fac si eu : las un pic de loc si dupa ce trece ala de pe contrasens efectuez depasirea..Oricum sunt putini care "te lasa sa ii depasesti" ..
                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                Comment


                • #38
                  Originally posted by MAVERICK_SS View Post
                  @tzony_18: Faptul ca cel care e depasit accelereaza cand e depasit, e deja sport national la noi. In 75% din depasirile pe care le-am efectuat de cand am carnet, cel depasit a accelerat. Exemplu: tip cu 1310 mergea cu 80 pe DN; intru in depasire si reusesc sa il depasesc doar la 130 km/h. Concluzie: bizonul a accelerat cand a vazut ca intru in depasire. Iar dupa ce l-am depasit a incetinit ca se vedea cu ochiul liber ca distanta dintre noi se mareste destul de repede. Mai nasol e cand in locul celui cu 1310 e un TIR...
                  Sa vezi ce mii inghesui eu spre marginea drumului pe astia .


                  Originally posted by MAVERICK_SS View Post
                  @tzony_18: Asta e...Legea e lege doar pentru unii. Cand intalnesti situatii din astea exista 2 posibilitati: 1.Finalizezi depasirea chiar daca incomodezi bizonul (mai multi soferi cu experienta mi-au spus ca asta e cea mai recomandata solutie, chiar daca e riscanta "in momentul in care intri in depasire e recomandat sa o finalizezi") sau 2. Franezi si intri inapoi in spatele bizonului, lasi distanta si in momentul in care vezi ca e liber pe contrasens, iti iei avant si il depasesti din scurt, inainte sa apuce sa accelereze.

                  Desigur, am mai patit ca cel depasit a accelerat asa de tare incat nu am reusit sa il depasesc iar in momentul in care am observat ca de pe contrasens vine deja alt autoturism, am franat concomitent cu cel depasit... Sa vezi atunci senzatii tari Ca nu mai stii ce vrea depasitul


                  Stima.
                  Ceva asemanator am patit si eu doar ca am depasit si vrand sa intru in dreapta cel in spatele caruia intram a franat si mi-a redus distanta de nu mi-a mai incaput masina si sa vezi cu masina venind din fata ce mergeam cu jumatate de masina peste marcaj . Ce i-am mai facut tampitului ................Sau spre Constanta , un bou cu un Peugeot pe drum cu 2 benzi el in banda 1 eu in 2 se tot dadea in stanga pana m-a scos pe contrasens . Mama ce inghesuiala i-am tras idiotului . Si multe altele . Una mare facuta de mine cand aveam permis de aproape 2 ani : noaptea , m-am bagat sa depasesc coloana pe centura Ploiesti ( eu + 3 prieteni in masina , 2 dormeau ). In depasire ma uitat pe dreapta dupa un loc unde sa intru cand vad 2 faruri in fata . In stanga , campul cu 1 metru sub sosea in fata masina . Variante : sa rup masina sau poate totusi gasesc un loc sa ma strecor .Noroc ca a avut prezenta de spirit , s-a bagat in dreapta cat a putut , eu la fel aproape de cei din dreapta mea ( manevre efectuate foarte aproape unul de altul ) si cand a tras el dreapta eu m-am trezit cu o frumusete de remorca de Aro in fata de nu stiu nici acum cum am trecut de ea ( si le-a trecut si somnul prietenilor ) . De atunci depasesc la greu ce prind dar doar cand am vizibilitate , noaptea precautie maxima . Sau cand m-a luat Garcea de 2 ori in 10 km pt depasire pe linia continua . Iarasi nu o mai calc neam , chit ca stau dupa tractor .
                  B -X X - DDF x 2

                  :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                  Comment


                  • #39
                    Da, mai ales daca te vad ca ai logan si ei au masini straini domn`le, te vad ca vii tare din spate vrei sa-i depasesti si accelereaza si ei...Ce sa le faci asta e viata trebuie sa fi tu atent si la ce fac ceilalti ca sa poti evita o situatie limita daca aceasta apare...
                    ---== LoGaN dRiVeR ==---

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by FLORIN77 View Post
                      Sa vezi ce mii inghesui eu spre marginea drumului pe astia .
                      .
                      ai grija ca nu e bine sa te pui in mintea prostului..Ca m-am pus eu o data si era sa intre in mine dobitocu..Asa ca feriti-va cat mai mult de asa zisi " participanti la trafic care le stiu pe toate"..Bafta
                      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                      Comment


                      • #41
                        Sa intre daca il tine .
                        B -X X - DDF x 2

                        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                        Comment


                        • #42
                          Off topic: dar de cei care pe drumuri cu doua benzi pe sens, merg pe amandoua benzile(jumate de masina pe banda 1 jumate pe banda 2 ) de nici nu stii ce sa faci nu ati intalnit?
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #43
                            @Cristi_LCD: Am intalnit o gramada...Dar la cum conduc majoritatea soferilor de azi, nici nu e de mirare
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Si inca cati . Ultimul ieri , nu prea am avut loc sa trec de el si l-am ghidat putin .
                              B -X X - DDF x 2

                              :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                              Comment


                              • #45
                                Trebuie fortati putin , te faci ca te bagi in el si dupa aia vezi ce rapid ramane in banca lui ) dar nu prea tare ca dupa aia sa nu faci vreo belea
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google