Am Fost In Situatie Limita...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Bmw-bring me women
    sorry de off dar voiam sa zic asta )
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • #62
      Amintirile legate de sosele&masini ma "bantuiesc" zilnic,este deajuns sa vad un anumit model de vehicul si cutiuta memoriei se deschide...Vara lui 1994,coborasem Dealul Negru in directia Rm.Valcea si mergeam la pas de melc,erau lucrari de asfaltare peste tot...Eram in masina(un Mercedes 190D)cu o prietena si copii ei de 1 respectiv 3 ani cand imediat la iesirea dintr-o benzinarie a luat foc un Oltcit,iar eu oprisem la 3-4 metri de el.Este incredibil cat de rapid poate arde o masina...Iar eu nu puteam pleca de acolo,eram intre doua TIR-uri pe sensul meu de mers,sensul celalalt era blocat de alte masini iar in dreapta mea se consuma tragedia Oltcit-ului in flacari ce tocmai facuse plinul...Soferul incerca cu disperare sa mai scoata ceva din masina,sotia lui fugea cu cei doi copii iar eu eram blocat prosteste langa o bomba pe roti,facusem prostia sa nu pastrez suficienta distanta fata de cel din fata,iar Tir-ul din spate era lipit de bara aproape...Simteam dogoarea flacarilor prin trapa deschisa prietena mea s-a pus peste copii sa-i protejeze cumva urland cat putea - scoate-ne de aici ca murim!!...In fine,un camion de pe sensul celalalt a inaintat un pic si am profitat la maxim de bracarea rotilor taind sensul si coborand o rapa periculos de inclinata...Atunci a explodat Oltcit-ul,vedeam in oglinzi ca in filme ciuperca de foc si diversi oameni aruncandu-se pe jos...Aveam un gust amar ca nu l-am putut ajuta pe omul ala cu ceva,dar cred ca era oricum prea tarziu si prioritatea mea era sa-i scap pe cei din masina pe care o conduceam...De atunci umblu cu 2 stingatoare in masina si pastrez distanta de manevra...

      Comment


      • #63
        Ieri:
        Iesire din parcare.Asigurare dreapta 1 sec.Asigurare stanga 4-5 sec.Viraj la dreapta. In dreapta la cativa milimetrii de botul masinii mele un megane cu un sofer ce dadea disperat din maini si niste claxoane in surdina care de abia se auzeau printre franturile muzicii din masina mea.I-am aprobat din cap gesturile si am virat usurel accelerand putin.M-am uitat in oglinda retrovizoare,omul a oprit in mijlocul strazii ,sa dat jos si imi facea cu mana sa imi ureze sarbatori fericite.Eu modest din fire,mi-am zis"lasa omul ca e prea entuziasmat cu sarbatorile astea" si mi-am vazut de drum,ca nu aveam timp de felicitari.Nu a vrut sa vina dupa mine sa ma felicite personal.Urat din partea lui.

        Craciun fericit!

        Comment


        • #64
          Pai tu te-asiguri intai din dreapta?
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • #65
            conteaza? atata timp cat nu pui masina in miscare dupa ce te asiguri din partea dreapta...
            sigpic

            Comment


            • #66
              @TopCat la straduta in care ieseam da...practic spre stanga se cam vede tot chiar daca te uiti in fata observi din stanga,in plus in dreapta nu vedeam de niste masini parcate...si ala a aparut ca din senin...din fericire a fost doar cat paci...ce e drept am cam sughitat dupaia pe drum

              Comment


              • #67
                Lasa ca e foarte bine sa te asiguri si din dreapta. De nenumarate ori cand am intrat intr-o intersectie, sau ieseam dintr-o curte si vroiam sa fac dreapta se mai gasea cate un destept care depasea coloana pe contrasens (si in viteza ca sa fie tacamul complet). Asa ca nu e nimic rau daca esti prea prudent.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #68
                  eu is patit pe sens unic de doua ori.dadeam bice ca de e sens unic .da de unde m-am trezit fata in fata cu reactiunea .si pe unic casc ochii si o las mai moale ca nu se stie.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • #69
                    Cred ca a-ti asuma partea ta de vina e semnul care arata maturizarea unui om ca sofer.Cand ai evenimente multe si variate si asta numai din vina celorlalti,cred ca ai o problema.Si pe mine ma enerveaza femeile si babalacii care merg cu 35 prin oras si cu 65 in afara,si eu am dat cu volanul in diferite situatii maro,vorba cuiva de aici,dar nu uit nici ca soseaua e si a celui cu tractor,caruta ,tir,bicicleta,si fiecare merge cat il tine rabla sau cat il duce capul si bunul-simt.
                    Cei mai periculosi mi se par pustanii teribilisti care vor sa-si impresioneze gagica/prietenii/orgoliul cu masini mai mult sau mai putin tari,si cei cu motoare care se cred pe mosia mamii lor mergand cu 150-200 fara sa inteleaga ca poate apare oricand ceva neprevazut si tot ce-i asteapta la capatul raliului sunt,vorba unei babe,colacii calzi.Si mai pot trage dupa ei si pe altii care n-au nici o vina ca ei au plecat de acasa de la 5 ani si n-a avut mami timp sa-i invete respectul fata de cel de alaturi.Si ar mai fi si taximetristii.
                    Am avut o experienta dulce cu un jmecher de valoare care mi s-a bagat in fata dupa ce m-a depasit in stil sportiv,iar cel din fata lui a franat brusc.Am franat ,am reusit sa nu-l pup in masinoiul lui,si autobuzul din stanga -spate a franat si a lasat putin loc ca sa trag putin de volan si sa reusesc sa opresc aproape perpendicular pe sensul de mers.Si tot el a scos capul lui sec pe geam amenintandu-l pe cel din fata lui ca "de ce opresti ma boule?",dupa care a plecat nervos ca lumea nu-l intelege.Ce masina avea?Parca mai conteaza...una mare.
                    Cat despre vaci,am strigat odata la unul care mergea cu vreo trei vaci pe toata strada,sa-si mute cireada intr-o parte sa pot trece si mi-a raspuns ca si vacile lui au drept de circulatie,ca si masina mea!A reusit sa ma faca sa rad cu raspunsul lui.

                    Comment


                    • #70
                      @bbogdan: eu de mult nu am mai vazut o vacuta adevarata, vad in schimb din astea artificiale la volanul vreunei masini in trafic. Asa ca, la fel ca astea din trafic, probabil si alea naturale au drept de circulatie. Asta cred ca a vrut sa zica taranul dar nu a stiut sa se exprime.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #71
                        Eram cu o prietena in masina acum doi ani in Eforie,si eram cam suparat,dupa ce ca era aglomerat,treceau strada peste tot si turisti si turiste si trebuia sa merg ca melcul sa nu fac afise,si din "boule" si "vaco"nu-i scoteam.Cand am ajuns acasa,prietena ii spune sotiei ca in Eforie circula cirezi de turisti!!!

                        Comment


                        • #72
                          deci nu stiu cum e in alte orase da in pitesti e teroare...prea multi cu carnetu de 500 de euro..care habar n-au ce-i ala cedeaza..
                          intamplare acu 3 zile...veneam de la mioveni spre pitesti...si pe langa peco la petrom e "intresectia"und vin cei din stefanesti...si altii si au semnu mare de cedeaza...da un destept cu un peugeot cu nr de mm si el intra si imi taie calea si am franat pana aproape sa ma lipesc de fundu lui si cand il depasesc tot el ma claxoneaza si l-am vaz ca facea semne ca disperatu///eu asta nu suport cand stii ca esti vinovat stai in banca ta
                          low....&.....slow

                          Comment


                          • #73
                            probabil el crede ca tu esti de vina si cand o sa mai treaca pe acolo, o sa o pateasca, dar daca ar pati-o singur ar fi mai bine, dar asa mai trage dupa el 1-2. sad but true
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              mai bine sa o pateasca...dar sa dea in altul care tot asa ar fi facut acolo...ca sa il invete minte si pe ala
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment


                              • #75
                                Sa va ocroteasca Dumnezeu,dragilor,cand va intalniti cu zmei sau zane la volan(ca sunt la fel de periculosi!)in noul an si hai sa bem un paharut in seara de revelion,asa,pe la 00.30-01.00 dupa ce pupam neveste,cumnati(vaaaleu...!),cand loganele stau in garaje,si sa ne gandim frumos unii la altii,si poate la anul vor invata si ceilalti sa conduca mai bine,poate totusi intelegem ca cei mai buni paznici ai nostri suntem noi cand conducem responsabil si nu ca la Monte Carlo,ca sa fim toti vii si la celelalte revelioane.LA MULTI ANI!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google