Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consider ca e mai bine ca o lege de exemplu, sa treaca prin doua filtre (prima camera un filtru, cea de-a doua al doilea). Daca o lege e proasta si trece de o camera, nu trece de a doua
    Pai majoritatea lu' peste trece orice lege egal ca sunt doua camere sau una. Si daca e pe repede inainte se da o OUG.
    Apoi au fost si cazuri cand nu se stia care camera sa initieze nu stiu ce lege.
    Oricum legile se fac in anticamere.

    PS: Dupa Tumorel slugarnicul totul este consultativ. Decisiv e ce spune seful. Care din ei?
    Apoi ei trebuie sa aplice legile lor.
    Un referendum a fost "consultativ". Altul este obligatoriu.
    O decizie de doi bani a CCR a fost si ea obligatorie. Actualul CCR a "obligat" si el la comanda politica.
    Last edited by Gil26; 28 September 2018, 20:24.

    Comment


    • Nu, nu este adevărat Gil decât în cazul unor legi asumate anterior (de ex, printr-un program de guvernare: vrem să dăm legea căsătoriilor moderne). Și pentru că legea se știe, se trece la foc automat prin 1000 de camere, cum spui.

      Altfel, cele două camere sunt distincte și în bi-cameralismul către care ar trebui să tindem și noi, ca afară, o cameră este superioară iar alta inferioară. În cea superioară (Senatul, Congresul, etc), parlamentarii de acolo au o reprezentativitate mai mare, o vechime mai mare în muncă, un CV mai greu, etc. In camera inferioară se intră mai ușor (chiar ca reprezentant independent) și deci este mai volatilă. În timp ce senatorii sunt "de carieră", au mai multe mandate, reprezentanții din camera inferioară sunt mai noi în problemă și au inițiative mai radicale, mai moderne. Din acest conflict între camere rezultă legi mai bune.

      Bicameralismul adevărat este cel mai bun.

      Comment


      • Mda. Teorie. Ce frumos ar fi sa fie asa.
        Din acest conflict între camere rezultă legi mai bune.
        Chiar crezi ca asta e valabila la noi? Cand se voteaza pe banda rulanta. Unii fara sa stie macar ce voteza. Iar in camera cealalta este la fel.
        La noi se voteza pentru "binele" partidului. Egal care. Dar PSD-ul este campion in legile date impotiva natiunii.

        Acum m-am luminat si eu. Senatorii nostrii trebuie sa dea spaga mai mare pentru post decat deputatii.
        Last edited by Gil26; 28 September 2018, 21:01. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Nu avem decât vreo 20 de ani de democrație. Să mai așteptăm.
          ......
          Procurorii DIICOT au clasat dosarul în cazul plângerii depuse de Ludovic Orban împotriva Vioricăi Dăncilă pentru înaltă trădare. Senatorul PNL, Daniel Fenechiu, a explicat că aceasta nu este o lovitură pentru PNL, iar dacă Ludovic Orban consideră incorectă soluția, atunci se poate adresa instanței.

          ”Orice om sănătos la cap respectă deciziile procurorilor și ale instanțelor (...) Dacă președintele partidului meu consideră că soluția nu este una legală, se poate adresa instanței și viața merge mai departe”, a declarat Daniel Fenechiu, la Antena 3.
          Plângerea de trădare a fost clasată. Acum câteva luni, SRI a spus către DIICOT că nu are nicio informație. Orban este un dobitoc.

          Comment


          • Asteptam. La anul implinim 30 de ani de democratie originala.
            Brucan a spus ca ne trebuie vreo 20 sa scapam de comunism. De PSD nu am scapat. E adevarat ca Dragnea l-a transformat. A ajuns partidul hotilor, profitorilor si oportunistilor.
            PNTCD-ul s-a desfintat. Ultimul taranist Pavelescu s-a facut dracusor rosu.
            PNL-ul este si el pe duca. Ai spus ca Orban e dobitoc Asa e. Apoi s-a trezit somnoroasa curva Antonescu (de care pesedistii au profitat cu USL-ul). Mai e si Bleaga ala. Mai nou si Catarama se baga in seama. Despre oamenii lui Patriciu din ALDE nu are rost sa discutam (se tin cu dintii dar se autodistrug).
            Deci mai avem de asteptat ca PSD si PNL sa devina istorie (si asa ar fi normal).
            Dar cu cat asteptarea devine mai lunga cu atat speranta in viitor scade.
            Apoi alternativele sunt subtiri. Sansele sa avem o tara democratica condusa de oameni competenti scad pe zi ce trece. Cei valorosi pleaca din tara iar din urma nu vin decat nonvalori.
            Egal ce si cum, viitorul nu se arata prea roz.

            Comment


            • Revenind la referendum, părerea mea este că nu este despre iubire, despre sentimente și despre restricționarea relațiilor inter-umane.

              Este despre afirmarea conservatorismului românesc, prin contrast cu "emanciparea" din anumite zone vest-europene. Românii sunt conservatori prin fire, mai neutri, mai la locul lor, mai sceptici. Asta suntem.

              Votul DA la referendum este un contra-mesaj la cel al atitudinii statului din Viena.
              3a5c2f77-a370-4098-ab5d-58df52abfb4a-1360x2040.jpeg
              40ff2bb7-3f25-4bb1-98d5-21200299a6b5-2060x1236.jpeg

              Comment


              • ----
                Morții votează în campania "fără penali" a USR. S-au cam enervat și liberalii.
                "La Arad au fost validate doar 14.600 de semnături. Restul fiind respinse ca neconforme, multe dintre ele încadrându-se la fals în înscrisuri. Cei de la USR ştiau de ieri de situaţie, probabil şi cum au obţinut acele semnături şi astăzi au decis să iasă la atac. Ce pot să vă spun este că tehnica Dragnea a fost aplicată cu succes şi la USR. Au fost chiar şi decedaţi care au semnat tabelele. Semnăturile respinse, nu au fost doar respinse, ci transmise instituţiilor abilitate pentru a stabilit cine a comis fals în înscrisuri", le-a transmis Kocsis liberalilor.

                Răspunsul unui alt liberal la relatările lui Alexandru Kocsis a fost: "USR-PSD, aceeaşi mizerie, spune râzând. Trebuie să lovim fix cu ce lovesc ei celelalte partide".

                Coordonatorul PNL on-line, Kocsis, l-a contrazis pe colegul său, spunându-i că trebuie să reacţioneze toţi cei din PNL.

                "Nu omule, nu sunt de acord. Reacţionăm toţi. Care e problema că reacţionez ca membru PNL atât timp cât am argumente care stau în picioare. Dincontră, oamenii văd că sunt nişte mincinoşi şi nu sunt în stare să îşi susţină acuzaţiile prin argumente", i-a replicat Kocsis.

                Un alt liberal a transmis grupului că: "Tot timpul când unul mare dă în unul mic cel mic creşte. De-aia ne şi provoacă non-stop. E bună strategia lor. Noi trebuie să avem alta. Îi lovim cu manta, nu direct".

                Comment


                • Familia traditionala promovata de Tariceanu si Dragnea. Motociclistul ce a avut "enspe" neveste si Daddy care a lasat-o pe Bombonica pentru o fufa (cu care nu are inca acte pentru ca se gandeste probabil la una de liceu sa arate ca e tartorul tartorilor) mai tanara ca fisu'.
                  Acum trebuia neaparat referendum. Conservatorismul romanesc este grav amenintat azi.

                  Votul mortilor este patentul PSD. Apoi curvele de liberali au si ei penalii lor. Si au pus propaganda sa actioneze. Front comun.
                  gecmc94 tu chiar vrei sa fii condus de infractori? Cu sentinta sau fara si egal din ce partid fac parte. Este corect ca ei sa faca legile doar pentru ei? Sau toti politicienii ce incalca legea (egal daca mai sunt anchetati sau mai sunt condamnati de justitia lui Tumorica) sunt exemple de urmat? Si mai vor si sa fie "albiti" (ex: Voiculescu doreste sa se stearga totul din condamnarea sa).
                  Last edited by Gil26; 29 September 2018, 00:23.

                  Comment


                  • Mesajul lui Iohannis, recunoaște creșterea economică:

                    Doamnelor și domnilor,

                    Perioada postcriză a fost una a provocărilor pentru economia noastră. În prezent, România înregistrează unele dintre cele mai înalte rate de creștere economică la nivel european. Cu toate acestea, se remarcă și adâncirea unor dezechilibre în planul sustenabilității macroeconomice.

                    Dumneavoastră știți foarte bine că nu este sănătos pentru o companie să se împrumute pe termen lung pentru a finanța cheltuieli curente. Același raționament poate fi extins și la nivelul economiei naționale.
                    Sigur că un lucru este fapt: creșterea economică. Altul este o insinuare nedemonstrată, cum că s-ar lua împrumuturi pe termen lung pentru cheltuieli curente.
                    Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a transmis vineri, 28 septembrie a.c., un mesaj în deschiderea Congresului organizat de Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR) în contextul celor 100 de ani de la Marea Unire și 97 de ani de istorie a profesiei contabile reglementate în țara noastră. Mesajul a fost prezentat de către domnul Cosmin Marinescu, Consilier Prezidențial - Departamentul Politici Economice și Sociale.

                    Comment


                    • Motociclistul ce a avut "enspe" neveste
                      Toate sunt femei!
                      Daddy care a lasat-o pe Bombonica pentru o fufa
                      Tot femeie si ea!
                      Apoi curvele de liberali au si ei penalii lor.
                      Aici nu mai e vorba de femei desi vorbesti despre ei de parca ar fi niste ele.
                      Votul mortilor este patentul PSD
                      In cazul psd-ului, listele nu erau actualizate, erau listele de acum 'spe ani, multi dintre cei care implinisera varsta de 18 ani nu erau trecuti pe liste. Erau trecuti cei care decedasera intre timp dar cei tineri cu drept de vot lipseau. In cazul usr, s-au gandit ca e o solutie buna sa faca asa neavand suficiente semnaturi. Nici asa n-au avut si nici nu vor avea.

                      Originally posted by gecmc94 View Post
                      Mesajul lui Iohannis, recunoaște creșterea economică:
                      ...
                      Pai nu vrea el al doilea mandat? O sa se laude acum ca "in timpul mandatului meu am avut crestere economica". (Cresterea mea economica).
                      Last edited by Fanez; 29 September 2018, 14:49. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Pai de aia vor motociclistul si hamsterul referendumul asta. E asa de mare iubirea intre ei incat exista riscul de a se lua si legal. Asa ca mai bine promoveaza familia traditionala. Iar ei sunt cele mai bune exemple.

                        Vorbim de genul politicii care si ea e tot o prostituata.
                        "Traditionalismul" romanesc al ultimilor 30 de ani.

                        Comment


                        • Lasand mistoul la o parte, eu am vazut pe alte meleaguri doi "miri" din astia sarutandu-se pe strada la doi metri de mine. Pe viu e mai rau decat ce vedem pe media.
                          Să vă zic alta și mai "rău"?

                          La Roma fiind, mă pregăteam și eu ca tot turistul român să fac poză Columnei lui Traian unde chipurile sunt și ai "noștri" daci... Și cum setam eu aparatul foto cu zoom, expunere, diafragmă și toate cele, uitându-mă pe vizor și pregătindu-mă să iau cadrul mult dorit, uite cum apar doi tinerei fix în fața mea, ce-i drept în plan îndepărtat dar cât să-mi tufă mie cadrul, care ghici ce făceau? Se lingeau, fraților!

                          N-am zis nimic, am schimbat unghiul, am tras un scurt shooting și am plecat. Oricum, norocul lor că nu trăiesc în epoca lui Musolini.

                          Revenind la referendum, știu că nu despre gay e vorba, dar ca să atragă lumea la vot, PSD a băgat-o și p-asta. Vedem peste ani ce se urmărea de fapt.
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • Politica ne distrage atentia cu lucruri vechi de cand lumea.
                            In Grecia antica erau pe dos fara referendum, in cel mai bun caz erau bisexuali.
                            In Roma antica un imparat era transexual, de practici sexuale inverse ce sa mai spun, ca erau cu duiumul?
                            Popimea de la Vatican cred ca e majoritar pe invers.
                            Si nu s-a mai dus lumea de rapa in tot acest timp, din cauza asta.
                            Mai degraba lumea era sa decada din cauza bolilor, politicii si a razboaielor.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              ..
                              In Roma antica un imparat era transexual, de practici sexuale inverse ce sa mai zic...
                              Roma "s-a nascut" din Remus si Romulus. Daca inca mai credeti ca romanii au civilizat poporul dac inseamna ca mai credeti si ca Romania "s-a nascut" din Traian si Decebal.

                              Comment


                              • Iohannis participă la referendum. Voi nu credeți în președintele vostru?
                                            Ştirea zilei este că Iohannis participă la referendum. Nu avem o sursă clară, dar nici nu cred că e fake news, fiindcă neamţul ar fi pierdut mult dacă şi de data asta se situa făţiş împotriva opiniei publice majoritare. În sine însă participarea lui Klaus Iohannis la un referendum organizat la iniţiativa celor pe care el îi consideră fanatici religioşi este o perversiune. Morală, evident, nu sexuală. Rezultatul referendumului nu va sta în cumpănă, stă însă validarea lui la care prezidentul vrea să contribuie, generând confuzie şi verificându-se ipoteza mea că nu despre drepturile LGBT este vorba aici, ci despre ceaţa care trebuie introdusă în mintea oamenilor normali.Şi cum poţi înţeţoşa mai mult mintea cuiva decât punându-l în situaţia de a se îndoi de faptul că familia e familie, că zăpada e rece şi focul frige ? Organizarea referendumului pentru familie e un răspuns la o provocare, nu prea aveam de ales, trebuia să facem ceva, dar din păcate reacţia e doar pe moment puţin mai bună decât indiferenţa, ambele atitudini generând pe termen lung confuzie. Cum adică să votez că ziua nu e ca noaptea ? Înseamnă că ar fi posibil să fie ? Gheorghe Smeoreanu  


                                Băsescu a spus că va vota DA.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google