Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @mr.K, o sa-l desfiinteze pana la urma daca nu se intampla ceva pana atunci (adica sa fie Liviu Dragnea #condamnat).

    Zicea natafletul de la Finante ca oamenii pot sa opteze ce sa faca cu banii, unde sa ii redirectioneze, dar nu a spus tot: pot sa opteze la CEREREA LOR si nu ca ii va intreba cineva direct unde sa fie redirectionati. Deci e clar unde va ajunge marea majoritate a acelor bani. Cam asta e smecheria.

    Probabil natafletului i-a scapat porumbelul prea repede si le-a cam dat planurile peste cap. Dar asta doar amana inevitabilul.

    Dar cum ziceam mai sus poate ne ajuta justitia cu condamnarea lui Dragnea...
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Pan' septembrie au timp sa-i albeasca pe toti. Eroi nationali, crucea "M.Vit" la toti, o mie de metri de pamant sa le dea....incepe cu DNA, pe Kovesi o trimite la prins "gaini" si "tara noastra si mandria, Dracnea, Romania"....apoi ordonanta.....si dupa asta toate achitarile...cred ca Vioculescu are un moment prost sa iasa din puscarie. Bate la ochi, cred ca pe el il mai tine de exemplu pt lupta anticoruptie. Daca mai gasesc cativa teroristi cu butelia de aragaz, ne scoatem, suntem tara NATO.
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Vor depune cerere pentru directionarea banilor din Pilonul II maxim o treime dintre asigurati.
        Din acea treime, o parte vor opta pentru sistemul public.
        Deci Livake va avea pe mana 75-85% din banii adunati la Pilonul II in prezent.
        Cu banii astia cumpara cate voturi doreste.

        Nu cred ca va ajunge la puscarie, deja CCR al PCR a trasat obligativitatea impunerii unui prag valoric la abuzul in serviciu.

        Vine vacanta parlamentara, iar guvernul va fi abilitat de parlament sa initieze si sa aprobe ordonante de urgenta numai bune sa schimbe codul fiscal.

        Cu alte cuvinte: #hailiberare!, tara, viitor de aur are.

        Comment


        • Pe perioada vacantei parlamentare guvernul poate emite doar ordonante simple daca este imputernicit de parlament. Prin ordonante simple nu poate modifica legi organice.

          Eu zic ca vor trage tare dupa vacanta. Liviu sta cuminte ca urmatorul termen e prin septembrie. Nu cred ca se mai grabeste ca fata mare la maritat cum a facut in iarna.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Da, tu ai dreptate.
            Doar ca Dragnea a mai facut asta in iarna, cand a convocat o sesiune extraordinara a parlamentului pentru toata vacanța, pentru ca guvernul Grindeanu sa poata emite si ordonante de urgenta.
            Teoretic, parlamentarii erau la munca, dar practic nu veneau decat putini, iar guvernul avea toate fraiele in mana.
            Cu CCR de partea lor, mi-i sa nu aflam curand ca guvernul poate si legifera.


            Din cate vad, daca in timpul vacantei parlamentare guvernul ar fi emite o ordonanta de urgenta, parlamentul ar fi trebuit sa se intruneasca automat în termen de cinci zile, pentru a aproba sau a respinge OUG.
            Deh, ce sacrificii nu ar face infractorii ca sa-l scape pe sefu' de parnaie. Si chiar pe ei insisi, cei care au dosare in lucru.
            Last edited by mr.K; 30 June 2017, 09:32.

            Comment


            • De asta iti spuneam ca nu cred ca va mai face aceeasi greseala (de exemplu, cum a facut in iarna).

              Nu cred ca se mai grabeste acum.

              Pana si el si-a dat seama ca e mai simplu `pas cu pas` decat `pe repede inainte`.

              Dar dupa vacanta probabil va impinge lucrurile prin parlament, rapid, simplu si legal.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Cum am zis, tara, viitor de aur are!
                Pentru infractori.

                Comment


                • Pai, nu spuneau ei la TV (Olguta cu ailalta matracuta) ca planul de guvernare nu mai este in grafic din cauza incompetentului de Grindeanu, nesimtitul, golanul, care fara sa faca nimic a urcat in sondaje peste Dracnea. Atunci PSD-ul avea de ales: Dracnea jos, dus pachet la Teloerman si Grindeanu pe "cal alb" la conducerea armatei psdiste sau dl. primier Tanase Scatiu. Cine mai facea "aranjamentul" pt "muierea prezidentiala" care si ea a dat cu "batu in gard"?, mai ales ca lista puscariabililor este lista lui Mos Craciun, Grindeanu nu mai avea "profilul" de om hotarat sa faca asta. Asa ca din cauza intarzierilor economice, lipsa cooperarii pe plan economic cu URSSS, guvernul va muncii impreuna cu parlamentul toata vara, fara concediu, ca sa nu mai spuna poporu ca politicienii is javre ordinare.
                  Last edited by Oti; 30 June 2017, 10:18.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Tudose a readus in Guvern secretarii de stat demisi de Grindeanu, inclusiv fostul aghiotant al lui Dragnea
                    Nah, Livake trebuie sa aiba controlul deplin asupra guvernului.
                    Simt un iz din ala imputit, de dictatura, executivul la gramada cu legislativul.

                    Comment


                    • "Treaba mare", Dragnea o face acu, vara asta cu dl premier TanaSSe. Sunt toate conditiile indeplinite, somatii europene pt incalcarea drepturilor, caldura mare, sufocanta in puscarii, ailalti din "piata constitutiei" sunt la Costinesti si Vama Veche, in UE/SUA incep concediile, nu mai are cine raspunde la telefon, Aloo, cine, paza? Acum este momentul.

                      Parca il vad pe Johhanis cu steagu in mana, singur in piata, strigand ca lupta cu infractorii....."Conu Leonida fata cu reactiunea"....CATA IPOCRIZIE.

                      Prima manevra o sa fie DNA, deja Kovesi este decrebilizata in treaba cu serviciile, poate sa tipe cat o vrea, o baga "in masa" si gata. A doua, reorganizarea DNA cu noul procuror. Apare legea amnistiei plus ordonanta cu pragul...ca trebuie sa munceasca si parlamentu....si in septembrie toata lumea este aranjata pt "cumatrie", poate canta si "Nelu Camataru".

                      Curios cu serviciile....acolo erau doua tabere...pesemne ca fac "blat". Oare Trump si-a luat mainile de pe noi? Ca Merkel de mult nu ne mai baga in seama. Totul a inceput cu modificarea legii ce permitea ascultarea telefoanelo, pe siguranta nationala, treptat s-a ajuns aici, in situatia asta. Noi ca tara, in halul in care suntem ar trebui sa fie o lege mult mai dura pe siguranta nationala. Nu ar mai trebui sa existe "prezumtia de nevinovatie" pt coruptie, verificata averea, confiscat excesul si bagat la "taiat stuf in balta" repede pe 25-30 ani, daca recunosti si dai inapoi ce ai furat, beneficiezi de indulgenta si stai numai 5 ani. Fara timp de citit si scris tratate, doctorate si alte "beneficii sexuale".

                      "La balta" se respecta normele CEDO pt spatiu si ai si aer conditionat....din ala "clima automata". Nu mai spun de ratia de hrana...totul bio.
                      Last edited by Oti; 30 June 2017, 11:20. Reason: Automerged Doublepost
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Numa pui de balta la gratar, fara colesterol, vor avea la cina.

                        Sa vedem ce va fio cand companiile straine isi vor lua talpasita, fugarite de impozitul pe cifra de afaceri.
                        Dar cine a faca studii de impact si alte asemenea prognoze?
                        Cat TVA incasezi de la aia, cate impozite pe venitui vin de la angajatii lor, cate locuri de munca ofera, cate impozite locale platesc salariatii alora, cati bani cheltuie salariatii alora, generand crestere economica in alte ramuri?
                        Ce conteaza toate astea, cand pezede viseaza la un impozit mai mare pe cifra de afaceri?

                        Eu stiu asa, ca orice numar inmultit cu zero da tot zero.
                        Deci, pot sa puna impozitul pe cifra de afaceri si de 100%, or sa-l mai aplice pe ferma de porci a lui Livake. Si o sa-i dea scutire.
                        Bulgaria abia asteapta companiile care au sediul la noi.

                        Noi vom ramane cu somerii si pensionarii. Care nu vor mai avea ce primi, bugetul tarii va fi gol, nici FMI nu ne va mai credita, ca le-a dat deja pezedeul cu flit.

                        Si drojdieru' asta a avut nemultumiri:
                        Premierul Mihai Tudose s-a arătat nemulțumit, joi noapte, într-o intervenție telefonică la Digi24, că nu a putut lua legătura cu secretarul de stat Raed Arafat pentru a discuta despre accidentul petrecut în Argeș, unde un camion cu 13 militari se răsturnase într-o prăpastie.
                        „Recunosc că nu reușesc să iau legătura cu Raed Arafat, înțeleg că încă e în elicopter ... cumva. Îi mulțumesc ministrului Adrian Țuțuianu, care a ajuns foarte repede, plecând tot din București. Înțeleg că domnul Arafat e încă pe drum, dar... ok.
                        dar...

                        Ministrul apărării, Adrian Țuțuianu, a confirmat că secretarul de stat Raed Arafat s-a aflat în elicopter cu el, joi noaptea, dar a precizat că nu îl informase despre aceasta pe premierul Mihai Tudose:

                        Ce-si mai bat astia joc de primul drojdier.
                        Last edited by mr.K; 30 June 2017, 12:23. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Nu a mai fost un guvern care a inceput "domnia pe cai mari"? Parca cu accidentul aviatic din Carpati. Guvernul Ponta? Cand Ponta era la o bere si astia se chinuiau sa-i gaseasca? Au murit cu zile....Mda, este un inceput norocos. "Croitorasul cel viteaz" -Mickey Mouse...zece dintr-o lovitura....desene animate, de-ale lu'fica-mea.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Astept cu interes reintroducerea taxei pe fumarit.
                            Cum 1/3 din populatie merge pe sub radarul fiscal, singura solutie e ca ceilalti (care muncesc), sa plateasca mai multi bani ca taxe si impozite.

                            Comment


                            • " -Care e diferența dintre Dragnea și Ceaușescu?
                              R: Ceausescu a mai făcut și câteva lucruri bune. "

                              si

                              "Liviu Dragnea deja este salutat de colegii lui de partid cu apelativul Tovarășul Dragnea ca să nu îl defăimeze."
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • Inspectia Judiciara din cadrul CSM anunta printr-un comunicat de presa ca au inceput controalele la Parchetul General si la DNA, la solicitarea ministrului Justitiei, Tudorel Toader.
                                Asaltul asupra justitiei continua.

                                Nu inteleg de ce nu se incepe controlul in tribunale si instante inalte, pentru a explica de ce mafiotii din guvern si parlament nu primesc decat 2-3 ani cu suspendare, si nu 10-20 de ani pentru infractiuni legate de mita, coruptie la nivel inalt.
                                Tariceanu, pentru subminarea economiei nationale prin instrainarea de resurse naturale in mod gratuit, ar trebui sa-si petreaca restul zilelor la mititica.
                                Last edited by mr.K; 3 July 2017, 15:02.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google