Masinile Hibrid (green Cars), Fita Sau Necesitate?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    avantajul hibridelor e limitat

    Automobilele hibride trebuie sa iti permita si sa le incarci dintr-o sursa exterioara ca sa fie practice. La Prius nu poti incarca acumulatorii de la o sursa exterioara ca sa circuli exclusiv electric.

    Mult mai practic mi se pare Chevrolet Volt care va permite utilizatorului sa incarce acumulatorii de la o priza casnica in maxim 3 ore si in plus are si un motor pe benzina in caz ca se termina energia din acumulatori.

    Hidrogenul este foarte periculos de manipulat si in plus pentru a-l produce trebuie sa consumi energie electrica, asa ca de ce sa nu utilizezi direct energia electrica.

    Eu unul tare mi-as dori ca disperarea GM, Ford si a altora afectati de scaderea vanzarilor sa duca la lansarea unor masini cu adevarat revolutionare si nu doar modele invechite retusate.
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #17
      Chevrolet Volt e o bijuterie,daca as banii si maine as luao,cum ziceai si tu o bagi seara la priza si dimineata ai bateriile incarcate si pleci la servici
      Cat despre producerea unor masini noi revolutionare facute de producatori mondiali astept sa o scoata pe aia care merge cu apa de robinet/fantana

      Comment


      • #18
        Pai cica e brevetata inventia da nu nprea cred ca ai sa vezi tu asa curand masinile alea pe drumuri.Pai ce impact economic ar fi o asemenea masina pe plan mondial?Petrolul la ce mai trebe?
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • #19
          OPEC stabileste pretul petrolului dupa cum vor "muschii" lui si sa nu va mirati de ce energia ecologica este mai scumpa decat energia conventionala.Treaba cu incalzirea globala, studiata cu atentie are suficiente lacune ca sa fiu destul de sceptic de ce ne baga pe gand altii!Totul se bazeaza pe bani si oricine traieste trebuie sa plateasca...Cat despre teorie petrolului aflat pe terminate...Poate nu stiti ca acum 70 de ani se spunea ca petrolul mai ajunge pentru maxim 30 de ani...Asa se zicea atunci...Acum ce se spune?...Si geneza asta a petrolului are atatea lacune incat o singura intrebare e de ajuns si deja pui savantii sa se scarpine in cap Trebie sa va reamintesc ca, curentul de la priza vine de la o termocentrala care polueaza mult mai mult decat eventualele automobile cu ardere interna care ar fi inlocuite de motoare electrice! Morala e ca totul e o cacealma, incepand de la combustibilul "verde" si pana la asa zisele zacaminte de petrol
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #20
            Atata timp cat la noi se importa la greu masini non euro .... Sau mai exista autobuze cu 10 metri de fum dupa ... E un pas prea mic.

            Comment


            • #21
              Care crede ca petrolul e folosit numai ca si combustibil, se inseala. Orice ambalaj de nylon, pet, lipiciuri, plasticuri, toate se fac din petrol. Astea cum le controlam? Cati dintre noi prefera sacosele de panza in detrimentul pungilor de nylon de la supermarket? Cati isi fac instlatiile de apa din cupru in loc de pexal? Intrebarile ar putea continua la nesfarsit...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Deci deocamdata automobilele hibrid sunt o fita, nu o necesitate plus ca tot ce e ECO e substantial mai scump!Eu le-as cataloga chiar mai poluante decat un automobil normal pentru ca o data polueaza motorul cu ardere interna iar apoi consuma din curentul de la priza care este realizat in mare parte cu carbune care este si mai poluant!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google