LCD Sau Plasma?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • LCD Sau Plasma?

    Doresc sa achizitionez un tv , mai mare de 81cm diagonala si nu stiu ce lcd sau plasma ! Buget alocat 2500-3000 ron, cablu de la upc analog momentan, dvd si pc .Astept pareri si sfaturi.
    Multumesc

  • #2
    LCD Full HD 1080p....Cunoscatorii stiu de ce
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      LCD philips. Sunt de calitate.
      sigpic
      Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

      Comment


      • #4
        Sunt fan philips,dar imi place si samsung,lg.SUNT NEHOTARAT!

        Comment


        • #5
          Uite ce vreau sa imi cumpar eu la anul,merita toti banii http://www.emag.ro/televizoare_lcd/t...2cm--pLE32A656

          Comment


          • #6
            Totusi cred ca sunt multe persoane care nu stiu care e diferenta intre LCD si plasma....Poate stie cineva sa ne spuna si noua

            Comment


            • #7
              Plasma e alta tehnologie,avand un gaz inauntru care are o anumita viata(cele mai noi avand 60 000ore),dupa ce sau terminat acele ore il arunci la gunoi,in romania nu exista centre de reincarcare cu gaz.
              Plasma avand avantaje ca:
              -are o calitate video mai buna pe semnalul de cablu care il avem acasa fata de LCD
              -timp de raspuns mai bun
              -unghi de vizibilitate mai bun

              LCD-ul fiind cu cristale lichide practic te tine toata viata,dureaza ceva pana se ard pixeli aia.
              Noile LCD-uri din seria 6 de la Samsung fac furori acum in lume fiind unele din cele mai bune,avand raport pret-calitate bun.
              Si Panasonic si Sony,Philips au scos LCD-uri de generatie noua cu rate de contrast dinamic(il modifica in functie de lumina din camera) ce ating 30 000,50 000 sau cele de la Panasonic ce ating 1 000 000:1 rata de contrast
              Timpul de raspuns a scazut si el la 1 ms sau chiar mai putin.

              Comment


              • #8
                Atentie la rezolutia plasmei daca optezi pentru ea. Unele (in general cele mai ieftine) au rezolutia de 800/400 (aproximativ), mult prea mica daca vrei sa o legi la un PC.
                Zambeste, maine poate fi mai rau!

                Comment


                • #9
                  Din motivele pe care le evidentia Supercar mai sus eu am ales un LCD samsung de 96 cm! Si nu regret deloc! Acu depinde si de timpul pe care il aloci privitului la tv! Daca te uiti mai mult ia-ti un LCD!!!
                  sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                  Comment


                  • #10
                    Si eu iti recomand LCD. Si nu numesc neaparat o marca dar LCD-urile consuma mai putin decat plasmele. Ca si consum sa te astepti la un LCD de 81 cam la 120-150W/h.
                    Eu iti recomandam LDC-uri de la Sharp, care sunt un pic mai scumpe dar ofera timp de raspuns de 6 ms fata de LG, SAMSUNG etc (din aceeasi categorie) si e fabricat integral in Japonia nu in Europa (vezi Samsung, LG, etc.)

                    Comment


                    • #11
                      Ia-ti LCD. Eu am un Samsung si sunt foarte multumit.
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • #12
                        Eu am lg de juma de an si mere bine .
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • #13
                          Si eu as cumpara un LCD de 100Hz, deoarece au imaginea mai clara.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by waderus View Post
                            Si eu iti recomand LCD. Si nu numesc neaparat o marca dar LCD-urile consuma mai putin decat plasmele. Ca si consum sa te astepti la un LCD de 81 cam la 120-150W/h.
                            Eu iti recomandam LDC-uri de la Sharp, care sunt un pic mai scumpe dar ofera timp de raspuns de 6 ms fata de LG, SAMSUNG etc (din aceeasi categorie) si e fabricat integral in Japonia nu in Europa (vezi Samsung, LG, etc.)
                            DE ACORD.LA FEL AS FI SPUS SI EU.
                            MERGI PE LCD.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #15
                              Salutare
                              eu am un lcd lg de un an este o mare diferenta fata de un televizor normal,dar daca as cumpara maine un lcd as cumpara samsung are o claritate foarte buna .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google