LCD Sau Plasma?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by waderus View Post
    Si eu iti recomand LCD. Si nu numesc neaparat o marca dar LCD-urile consuma mai putin decat plasmele. Ca si consum sa te astepti la un LCD de 81 cam la 120-150W/h.
    Eu iti recomandam LDC-uri de la Sharp, care sunt un pic mai scumpe dar ofera timp de raspuns de 6 ms fata de LG, SAMSUNG etc (din aceeasi categorie) si e fabricat integral in Japonia nu in Europa (vezi Samsung, LG, etc.)
    Sunt bune si Sharp in special ca sunt originale facute la ei in japonia dar si samsung e peste
    LCD Samsung LE32A656 este fullHD(1920 x 1080) cu diagonala 82cm are timp de raspuns 6ms,pretul e undeva la 2800ron
    Bagi un blue-ray pe asta cu un film zici ca nui adevarat asa de real si de bine vede.
    Pacat ca sunt asa scumpe,exagerat de scumpe pentru salariile romanilor

    Comment


    • #17
      Voi chiar nu faceti deosebire intre un lcd si o plasma...Momentan nu poti compara imaginea la plasma fata de lcd.
      Daca aveam bani imi luam o plasma fara discutii, asa...Lcd (de la Toshiba).

      Uite si un studiu dintre multe altele:
      Cel mai recent studiu al Synovate privitor la parerea consumatorilor despre televizoarele cu ecran plat cu dimensiuni de la medii la mari indica o preferinta clara a acestora pentru ecranele cu plasma inaintea LCD-urilor: 61 la suta dintre participanti prefera plasma LCD-ului. Sondajul a relevat de asemenea faptul ca performanta culorilor, calitatea negrului si contrastul sunt elementele importante care determina performanta superioara a imaginii oferite de plasma.
      Studiul a fost realizat in vara anului 2007 si a fost comandat de Panasonic, Pioneer si Hitachi.Au fost implicati 1398 de consumatori din sapte tari europene[1], invitati la un test orb in care au vizionat un clip video de Inalta-Rezolutie 1080i de 90 de secunde pe modele de plasma (W)XGA si LCD-uri full HD de 42 de inci si 50 de inci. Procedura de testare a reprodus conditiile de vizualizare casnice.


      Continuarea

      Comment


      • #18
        Nu se poate spune ca imaginile generate de LCD sau plasma nu se pot compara...Imaginea unui CRT cu o plasma sau LCD nu se poate compara...Treaba e ca noile generatii de LCD au eliminat multe 'bug-uri' tipice si ma refer la anul 2008!Plasmele sunt eficiente pe diagonale mari in timp ce LCD-urile au rezolutie mai buna pe diagonale mici!Multi isi cumpara asa ceva pe criterii cel putin ciudate...Habar n-au spre exemplu care este diferenta intre HDReady si FULL HD...Sau ce e macar un blu-ray
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #19
          Adevar graiesti.
          Lcd modele 2008 nu stiu daca am vazut.
          Dar ce vad in momentu de fata in magazine...Mai au de muncit. Nu stiu nici cat vor mai putea scoate din lcd-uri ca imagine.

          Comment


          • #20
            Multumesc de sfaturi.Cam greu m-am hotarat si am cumparat un 32LG5000+Home cinema la 2399 lei,dupa o serie de aventuri cu adus acasa 42LG3000+home televizor defect (nu memora setarile), retur la magazin

            Comment


            • #21
              Ia'ti un LCD full hd 1080p ...

              Am auzit ca plasmele vor fi scoase de pe piata datorita consumului lor mare de curent... Iar noile generatii de LCD'uri ( Sony, Panasonic , Samsung ) se apropie f mult de claritatea unei plasme.( Bravia, Viera , seria 6 )

              Comment


              • #22
                eu am un lcd lg de 1 an merge
                sigpic Alexandria

                Comment


                • #23
                  samsung full hd 81 cm merge de rupe si cu un pret zuperrrr, recomand.
                  sigpic
                  The MVP

                  Comment


                  • #24
                    Eu as opta pentru un LCD ca marca as alege Sony sau LG.

                    Comment


                    • #25
                      Am fost la un service de reparatii electronice. Credeti-ma era serviceul plin de LG (nu va mint). Eu mi-am cumparat in Decembrie un LCD Panasonic VIERA de 96 cm. Full HD. Merge super. Daca vrei sa-ti iei,alege: Sony, Panasonic sau Samsung. Sunt cele mai cunoscute si pe toti pe care i-am intrebat, toti sunt multumiti de ele.

                      Comment


                      • #26
                        In materie de LCD cei mai buni sunt Samsung, Sony si Sharp iar la plasme Pioneer si Panasonic toate astea raport performanta/calitate/fiabilitate
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #27
                          ia un LCD...are durata de viata mai mare iar consumul de energie electrica e mult mai mic! un samsung sau un sony...
                          sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                          Comment


                          • #28
                            Cu incredere LCD la cat s-au ieftinit, ca deja Uniunea Europeana vor sa scoate de pe piata plasmele la cat consuma (acum cateva zile am vazut la tv)Recomand Samsung pentru ca sunt cei mai buni si ca design si ca calitate si performanta (noua generatie de tv samsung http://www.youtube.com/watch?v=g_tVx...eature=related )

                            Comment


                            • #29
                              ..plus ca la plasma trebuie sa-i faci un rodaj cam 100 de ore, deci e treaba complicata
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google