RDS FiberLink

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RDS FiberLink

    Sunt curios cine are rds prin fibra optica si daca are legat si un router care sa dea net la 2 pc`uri.De curand au venit baieti de la rds mi-au luat modemu si m-au lasat cu o cutie mica alba in care intra un cablu din afara casei si iese 2 cabluri unu pentru pc si unu pentru telefon.Pe vremea cand aveam modemu de la rds nu aveam nici o problema in a imparti conexiunea atat la desktop si cat si la laptop wireles.Acum insa am constat cu stupoare ca nu merge.Prima oara am introdus de vre 3-4 ori useru si parola pe care am mi-au lasat-o insa nimic.Am sunat la numaru de telefon depe foiae , pana sa-i spun domnisoarei problema m-a transferat la sediul din lugoj acolo mi-a spus tipa de acolo cu un tupeu foarte iesit din comun sa chem pe cineva specializat in asa ceva.M-am dat batut am reactulizat firmeware la router ( edimax br 6204Wg) si tot nimic.M-am dus la ei la sediu si acolo mi-au spus ca ei de aici de la lugoj inca nu au fost instruiti pentru asa ceva si nu au ce sa faca , ma rog pana unu alta nu am plecat de acolo fara vreo explicatie concreta , asa ca a venit un tip si mi-a dat nr. de telefon lu nush ce inginer rds din timisoara am sunat si mi-a spus direc ca rds nu suporta asa ceva.Conexiunea este automat inchisa daca primeste pacheta la 2 pc`uri.Daca are cineva fiberlink de la rds si a reusit sa lege router rog sa-mi dea si mie detali.
    Bart: I am through with working. Working is for chumps.
    Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

  • #2
    eu am router si mi-a facut conexiunea cineva de la rds a mers aproximativ 2 zile apoi l-am bagat inapoi in cutie pt ca nu mergea sa downloadez nimic de pe strong

    Comment


    • #3
      Eu am FiberLink de aproape un an si de atunci folosesc router fara nicio problema. Am folosit atat router simplu (Edimax) cat si wireless (Linksys) si nu am intampinat nicio problema. Ma mir ca tie nu iti merge. Daca s-a introdus corect userul si parola (atentie, parola cel putin e case sensitive, trebuie introdusa exact cum scrie, deoarece conteaza daca in loc de litera mica se introduce litera mare si viceversa) in interfata routerului conexiunea ar trebui sa se realizeze fara probleme. Din cate stiu eu RDS nu foloseste accesul in retea pe baza de MAC, deci ce ti-a spus tie acel inginer e eronat. Incearca sa vezi daca conexiunea functioneaza pe direct (legat la un singur PC).


      @Rnjitzu: Nu iti mergea downloadul de pe DC deoarece atunci cand folosesti router trebuie sa faci port forwarding din interfata lui la 2 porturi si sa treci acele porturi in optiunile de la Strong - Connection Settings, deoarece cand se foloseste router, toate porturile PC-urilor sunt "invizibile" sa zic asa din exterior, cu exceptia celor forwardate din interfata.
      Last edited by MAVERICK_SS; 3 January 2009, 22:05.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Conexiunea la un singur pc merge nu am probleme.Problema apare cand incerc sa fac conexiunea prin router.Am introdus useru si parola exact cum e scris pe foaia primita de la rds.Problema e ca a venit un informaticea fost angajat la rds sa configureze el routeru si tot asa.Sper sa nu fie problema din router dearece el nu se conecteaza.

        LE:Oaere trebuie un router mai performant ?Ca mai degraba astept o luna 2 pana se clarifica situatia rds in lugoj decat sa dau o gramada de bani pe un router si sa nu mearga.
        Last edited by Rudy; 3 January 2009, 22:11. Reason: router
        Bart: I am through with working. Working is for chumps.
        Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

        Comment


        • #5
          Confirm si eu ca merge prin router fara probleme. La tine se pare ca e o problema ori de la router (desi nu cred), ori nu stii sa-l configurezi corect.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            @Rudy: Incearca sa ceri imprumut de la cineva un alt tip de router. Nu vreau sa denigrez nicio marca sau sa ridic in slavi alta, insa cu Edimax-ul am avut destule probleme in ceea ce priveste stabilitatea, soft-ul si management-ul conexiunii. Eu zic sa incerci si cu alta marca de router.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Eu am folosit si Edimax-uri si chiar altele si mai necunoscute si au mers fara probleme. O problema am avut cu un Asus care imi dadea niste erori stranii la conectarea PPPOE, in fine nu intru in detalii ...
              @Rudy: RDS nu foloseste MAC-uri alocate la nivel de user, dar este indicat ca daca am PC-ul conectat in PPPOE sa dau disconnect din Windows/Linux ce-o fi si apoi sa conectez routerul. Disconnect-ul este necesar pentru a transmite router-ului/serverului RDS release-ul la IP si altele (PPPOE provine totusi din dial-up), abia apoi cer o conectare noua cu un alt MAC. Vezi sa nu cumva tu sa scoti direct cablul UTP din PC si sa-l bagi in router, incearca ce am spus eu. De asemenea, daca nici asa nu merge, vezi in log-ul router-ului ce problema apare la conectarea PPPOE - trebuie sa-ti scrie pe undeva. Din pacate modelul pe care il ai tu nu tin minte sa-l fi folosit, dar incercam ...
              LE: Userul/parola de pe foaia primita sunt identice cu cele cu care te conectezi din PC?

              Comment


              • #8
                Eu am folosit un router wireles Asus WL 520GC pe RDS fiberlink prin PPPOE si a functionat impecabil mult timp deci cred ca e problema din setari
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  Cel de care zic eu era un WL 500G, era "binecunoscuta" Time out while waiting for PADO Packets

                  Comment


                  • #10
                    @nsa: Nu am zis ca Edimax-ul nu e bun de nimic, dar mai avea momente cand o lua razna si cea mai buna solutie era un reset. Facea figuri mai ales cand era vorba de transfer de date cu viteza mare si mult timp. In rest e chiar un router bun si usor de configurat, recomandat incepatorilor.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      O sa incerc azi cu un alt router sa vad care e rezultatu.
                      Bart: I am through with working. Working is for chumps.
                      Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

                      Comment


                      • #12
                        Sau pune un print scrren cu pagina de configurare a routerului, bineinteles stergand datele confidentiale (user, parola).
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          Aceeasi problema o intampin si eu adica cel putin asemanatoare diferenta ii ca mie imi merge cu cablu prin router doar ca atunci cand vreau sa ma conectez wireless.. nu imi gaseste nimic laptopul. nu imi apare nici o conexiune. Poate stie cineva care ii cauza.. mentionez ca routerul ii linksys nou.
                          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                          Enter the Matrix

                          Comment


                          • #14
                            @KeanuRev
                            Verifica
                            1. Sa nu ai adresa IP alocata manual pe laptop care sa nu fie in plaja routerului
                            2. Sa ai SSID activat pe router ca sa il poti gasi pe laptop
                            3. Sa nu fi dezactivat sniffer-ul (programul de cautare) placii de retea Wireless de pe laptop
                            4. Sa nu ai cumva blocat accesul pentru anumite MAC adress printre care sa sa afle si placa de retea wireless de pe laptop.
                            Last edited by darksid3; 4 January 2009, 23:27. Reason: Automerged Doublepost
                            sigpic
                            Ambition 1.5 dc

                            Comment


                            • #15
                              Nu stiu ce sa mai cred.Azi am tot stat si m-am jucat cu configurarile routerului la un moment dat aveam undeva un configurez conexiunea ppoe hostname sau ceva de genu unde era trecut rds am sters si mirare routeru s-a conectat , dar nu merge netu.Cand dau la router status info ---) internet conection imi apare ip specific rds 79.X.X... pana acuma imi tot dadea conection to server refused azi s-a conectat dar nu merge nimic browser messenger etc.
                              Bart: I am through with working. Working is for chumps.
                              Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google