Biliard - Alegere Tac

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Biliard - Alegere Tac

    Ma baieti, de cateva zile, colegii de faculta tot ma iau cu ei la biliard. Problema este ca nu reusesc tot timpul sa aleg tacul potrivit, iar cand il aleg ori e tacul stramb eu e rupt la maner. Astept ponturi despre cum se alege un tac, ce fel de tacuri se folosesc la ce tipuri de lovituri si etc.

  • #2
    depinde de constitutia ta. daca esti lung in maini, alegi un tac lung. daca esti scund, normal ca nu te pui sa te chinui cu un tac lung.

    incearca sa alegi un tac mai subtire. il poti manevra lai usor si e mai bun la inducerea efectului in cue ball [bila alba]. de asemenea e indicat sa alegi un tac mai greu putin, pentru a avea "stabilitate" in el, sa nu-ti "zboare" pe degete.
    ai grija cand alegi tacul sa aiba pastila intr-o conditie cat mai buna, sa nu fie tocita.

    acum mai trebuie sa te si obisnuiesti cu respectivul tac. daca mergi la o sala de biliard, ai sanse ca tacul cu care ai jucat ieri si ti-a convenit sa fie azi luat. eu obisnuiesc sa joc cu acelasi tac mai tot timpul, patronul salii de biliard [pe care il cunosc] mi-l pastreaza liber pe perioada verii cand stie ca vin la sala mai zilnic .

    Comment


    • #3
      Cand alegi tacul prima data uita-te la varf,sa nu fie tocit prost,sa fie cat de cat simetric.Dupa pune-l pe masa,si invarte-l putin,daca e foarte stramb o sa se invarta ca naiba.Si a treia chestie,sa nu fie tac din plastic de 2 lei,sa fie tac din lemn,si usor.Si cel mai important sa stii sa-l folosesti .Bafta.
      sigpic

      Comment


      • #4
        merci de sfaturi. am observat ca daca folosesc tacuri mai scurte si mai usoare, am o precizie mai mare in lovituri, iar daca folosesc unul mediu si greu joc ca pasta.

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google