Ati cumpara piese din dezmembrari?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ati cumpara piese din dezmembrari?

    Ma adresez celor ce vor sa tina si masina dupa garantie.

    Tinand cont de preturile piperate ale Dacia-Renault, ati fi dispusi sa platiti jumatate/mai putin de jumatate din pretul de la dealer/magazin pentru o piesa/subansamblu in stare buna provenita de pe o masina avariata?

    Va rog sa fiti cat se poate de sinceri! Stiu cum e.. pe net suntem toti Donald Trump...
    114
    Da.
    50.00%
    57
    Nu, prefer oricand o piesa noua indiferent de pretul acesteia.
    21.93%
    25
    Nu stiu, depinde cum stau d.p.d.v financiar in acel moment.
    28.07%
    32
    Last edited by Marius; 24 September 2007, 19:33.
    numar secundele

  • #2
    Daca e mai putin de jumatate din pretul uneia noi si se prezinta bine , de ce nu?
    MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

    Comment


    • #3
      pana acum nu am luat,dar daca e ceva de plastic...o bara ceva care nu are nimic si pare ok de ce nu?

      Comment


      • #4
        In general da, adica daca am nevoie de acea piesa iar piesa respectiva se prezinta in conditii bune asi apela la o asemenea oferta.
        De exemplu o suspensie SPORT sau o evacuare SPORT sau cine stie ce GIMMICS din interior care poate nu mi-asi permite sa mi le pun NOI NOUTE deabea scoase din tipla.

        Comment


        • #5
          nu am achizitionat niciodata personal dar cunosc pe cineva care a luat o chiuloasa ....si a fost f multumit iar financiar la fel ..acum depinde daca te pricepi poti sa te mai risti ..per total merita

          Comment


          • #6
            Ceva de plastic, da, altceva ce tine de motor si subansmbelel lui, niciodata.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              niciodata nu voi achizitiona ceva second hand la vre-un subansamblu directie sau frinare. nu se poate pune in calcul schimbarea unui disc de frina, daca vizibil nu e uzat sau deteriorat.
              la motor cred ca te uiti cind vrei sa achizitionezi o pompa injectie. o pompa de injectie se poate reconditiona si ruleaza perfect inca multi km.
              si un injector, nou costa mult, deci esti tentat sa cumperi uzat la jumate de pret si sa primesti o garantie ca functioneaza corect. se poate testa.
              de ce sa cumperi un brat nou sau o punte noua daca second hand este in stare buna? schimbi bucsele si pui sus.
              evident, pretul trebuie sa merite! ca sa achizitionzi o componenta second.
              prefer o usa second decit una noua. te costa in plus doar revopsirea si montarea. de mentionat ca usa noua la reprezentanta vine nevopsita.
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #8
                Bine ca spui tu tot si nu mai am ce zice si eu. .
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #9
                  daca stiu sigur ca sunt piese de pe o masina avariata,adica nu gasite prin tomberoane si facute pt. vinzare,poate as lua dar nu piese care concura la siguranta circulatiei.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Rocri
                    Bine ca spui tu tot si nu mai am ce zice si eu. .
                    Rocri pentru ca imi sustii punctul de vedere.
                    @gabriel: idea e ca nu te duci cu nevasta in piata sa cumperi cartofi si dai de unu acolo care vinde piese second de golan.
                    achizitionarea o faci de la un service sau un schrot. achizitionarea unei piese second necesita si o garantie cit de mica de la vinzator, altfel nu recomand.
                    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                    Comment


                    • #11
                      eu am cumparat destule de la sh in general piese scumpe(parbriz,punte,carcasa cutie viteze,bascule fata-spate si cam atat, esapament,portiera,capota) in rest nu prea as lua decat plastice si cam atat.

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Dau si eu un exemplu: Daca gasesc un geam la SH la un pret mai mic fi-ti sigur ca-l iau decat sa cumpar unul nou(bineinteles fara sa fie ciobit).
                        Off topic: Vand ieftin apa SH pentru parbriz, amatori de asa ceva?.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Rocri
                          Dau si eu un exemplu: Daca gasesc un geam la SH la un pret mai mic fi-ti sigur ca-l iau decat sa cumpar unul nou(bineinteles fara sa fie ciobit).
                          Off topic: Vand ieftin apa SH pentru parbriz, amatori de asa ceva?.
                          rocri nu rade... ca nu-i frumos nu se cuvine cand esti student si nu ai bani uneori se mai intampla am dat 300mii pe parbriz cu tot cu montaj... l-am luat sh ptr ca trebuia sa iau itp-ul imi expira in 2zile si pana la salariu mai era mult si bine...

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Dar nu rad. Un geam sau parbriz chiar as cumpara SH. De vanzare am zis ca am apa nu parbrizul(de la robinet e apa de aia e SH).
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • #15
                              eu vand aerul din cauciucuri e editie limitata(sunt din ultima serie de cauciucuri fire stone care s-au pus pe dacie in 1997)

                              hai gata cu off topicul... mai am un prieten care si-a cumparat traversa de la cutia de viteze SH a luat cu 50de mii in magazin era 75de mii

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google