DACIA DUSTER - Noul Concept De La Dacia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Corect! Eu daca as alege Duster, as alege cu siguranta 1,6 16v. Mi se pare bun, economic si fiabil. M-am saturat de motorina(problemele colegilor de pe forum).

    Comment


    • si eu tot motorul pe benzina,asta e clar,mai bine consum mai mult si cica ma chinui cu el decat sa stau prin service cu masina si sa ma usuce la buzunar!pur si simplu nu am incredere in motorul diesel!

      Comment


      • Ovidiu asa au fost stirile prezentate,,,una calda alta rece.
        Mie oricum mi sa facut parul maciuca la a doua stire!
        Apropo de traducerea Dusterului....Mai poate fi tradus si in sensul pozitiv...FACE PRAF RESTUL CONCURENTEI.

        Comment


        • @Ivan Marian ,sau un mare aspirator de clienti......

          Comment


          • Ii dau dreptate lui Ovidiu_st... O masina cu bune abilitati off-road, trebuie neaparat sa fie diesel. Acolo turele inainte chiar nu iti sunt de folos. Plus ca ai consum ridicat si cuplu mititel comparativ cu dci.
            Ramane de vazut fiabilitatea acelui motor.

            PS: imaginati-va ca mereti cu o astfel de masina pe la 1400 m altitudine, si aveti de urcat prin noroaie si altele. Cum credeti ca face fata aspiratorul? Va spun eu: ca un mos de 90 de ani ce il pui sa alerge.

            Comment


            • Noi vorbim cumva de motoare de 1.6 16v si 1.5 dci ?Pai atunci de unde polemica disel vs benzina in off road ca ambele motorizari se invart in jurul a 110 CP.Iar ca sa fiu eu gica contra in off road extrem motorle pe benzina sunt favorite.
              In legatura cu urcatul la 1400 cred ca amndoua motorizarile se vor comprta destul de bine,eu am uracat cu matizu pe platoul bucegi,cei drept aveam in fata un patrol sa ma ajute in caz de nevoie dar a uract matizu fara ajutor si nu parea obosit sus.Pe acelasi platou erau 2 loganuri unul de 1.6 respectiv 1.4

              LE:Am uitat sa specific ca nu eram eu soferul matizului si nici nu era al meu,eram pasager.
              Last edited by crull; 19 March 2010, 11:47.

              Comment


              • @crull: adu argumente de ce motorizarea pe benzina ar fi favorita.
                Cat despre benzina folosita in off-road, te cam inseli.
                Vezi cupele RedBbull. ( nu vb de urcare-viteza cu acei monstrii de merg pe kerosen/amestec etanol si dezvolta 600+ cai)

                Comment


                • prafuitul nu-i masina pt offroad extrem. personal, desi nu-s adeptul motoarelor de tractor pe masini mici, l-as prefera in offroad in detrimentul unui ventilator.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Pai ar fi avntaje in favoarea benzinei:plaja turatie mare rezulta un control fin al puterii cu ajutorul reductoarelor si cutiei,turatii mari pentru descarcarea rotilor de noroi;legat de cuplu mare la turatii mici al motourlui disel acesta se compenseaza prin reductoare la benzina.
                    Cateva avantaje ale motorului disel:cuplu mare la turatii joase,trecerea prin apa nu impune mari modificari,autonomie mare.
                    Acum mai ramnae si preferintele unora,unii vor sa se tarasca usor ,cu troliu si aleg dizel alti le place ceva mai rapid prin mocirla si aleg variante pe benzina.

                    On topic:Nu cred ca se pune problema la duster sa discutam de off road.Un alt dezavantaj al motorului de 1.5 dci care vine echipat dusterul este turbina care in momentul cand a intrat in functiune rupe aderenta

                    Comment


                    • stai ca incepe lumea sa se ...in diesel vs benzina!

                      Comment


                      • mie personal imi plac motoarele pe benzina la la offroad. dieselul are cuplul mare si parca tinde sa rupa repede aderanta. si mai e o faza la 1000 rpm cu a 1 a benzina are 5 kmh iar dieselul va avea 8 kmh. control mai fin al puterii (se invarte roata mai incet la turatii egale). plecari mai fine de pe loc cu viteze mici datorita treptekor scurte ale benzinarului. la altitudine intradevar poate suferi.
                        ca orice masina Dusterul trebuie sa respecte dorintele cumparatorilor. unii vor diesel, altii benzina.

                        Comment


                        • @crull: ce reductoare stimabile? Vb de masini in aceeasi configuratie.
                          Aici vb de off-road, nu de drum ca-n palma sau linii/viteza maxima.
                          Cu ce e superior benzinarul?
                          Control mai fin al puterii? Aoleo...alt argument?
                          Turbina care in momentul intrarii in functiune rupe aderanta....Mama lor de argumente

                          Uite, ca sa nu mai spunem de faptul ca pot intra in apa mai sanatos cu un diesel, am cuplul necesar mentinerii puterii, uitati-va de vedeti cum sunt echipate masinile de off-road. Care sunt motorizate otto? Spun asta, ca sa nu credeti ca sunt eu pro diesel, desi nu-mi place motorizarea diesel, insa in off-road este ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • si tu crezi ca dusterul e mare off-roader?
                            eu nu sunt de aceasta parere,cu tot motorul lui de 1.5 ..parerea mea!

                            Comment


                            • Mai, eu v-am intrebat de ce e benzinarul mai bun pe drumurile off-road, si ati adus niste argumente cel putin ciudate, pe cuvant.
                              Ca acum cand iei masina stii ca nu vei calca in acele locuri e alta mancare de peste, iti iei 1.6 4x2.

                              Comment


                              • sunt de parere ca in off-road,dieselul e mai potrivit si atat.eu sunt din cei care aleg 1.6 cu tractiune fata ,pentru ca folosesc masina in mod normal...adica oras,autostrada,d.n. ,etc,etc...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google