Liga I Si Tot Ce Tine De Ea Si Cupa Romaniei in Fotbal

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • no comment

    Eu am fost pe berbabeu...iata o poza cu Hagi pe tabloul jucatorilor de la Real intrati in istoria clubului si iata si singurul roman ajuns capitan la Barcelona.De unde au plecat Hagi si Popescu domnilor dinamovisti????
    Attached Files
    CARPE DIEM!

    Comment


    • Hagi a fost un jucator bun....dar departe de cel mai bun,sau "regele"....are cumva campionat mondial sau european? in afara de o cupa uefa pe care a castigat-o si Razvan Rat...si multi alti fotbalisti slabi/mediocri nu are nimic! a fost Balon de Aur de il riidcati atat in slavi ? Se poate compara DOBRIN cu el? ala fotbalist adevarat,REGE al fotbalistilor romani si cu asta am spus totul!
      Spui ca ai o varsta si ca ai prins multe meciuri,presupun ca sti cat s-a rugat Bernabeu de Ceasca sa-l lase pe Dobrin sa mearga la Real Madrid!

      atat Gica Popescu cat si Hagi au ajuns la steaua din "dorinta" conducatorului mult iubit....hagi e constantean,a jucat la sportul si Popescu este simbolul celor de la Craiova! ce atata va laudati cu directivele lui ceausescu!..am mai spus,Coreea de Nord!
      Last edited by PCH; 30 December 2010, 16:06.

      Comment


      • Stiu destul de multe despre fotbal stimabile domn,nu vreau discutii in contradictoriu pe forum cu suporterii altor echipe.Pur si simplu spun doar ce stiu.Domnule numai Steaua a fost echipa comunistiilor? Dinamo era echipa MAI si condusa de domnisoru Nicu Ceasca..din cate imi aduc aminte.Nu l slavesc pe Hagi ca fiind cel mai bun jucator,ci sunt de acord ca Dobrin a fost! Insa ce vreau eu fie ca au fost alte timpuri,conducere si alte influente..Steaua ramane singura echipa cu trofee notabile.Ceasca nu avea influenta inafara Romaniei incat sa poata cuceri niste asemenea trofee.
        CARPE DIEM!

        Comment


        • avea suficienta putere cat sa adune cei mai buni fotbalisti la steaua...pe cine au scos ei in anul ala? o echipa mare,meci foarte greu? un exemplu si nu barcelona!

          Comment


          • Raspuns la intrebarea ta!

            Steaua 1986 - drumul pana la finala

            In 1986, Steaua Bucuresti continua parcursul european de exceptie inceput in toamna anului precedent.

            Dupa ce a eliminat pe danezii de la Vejle si a pe campionii Ungariei, Honved Budapesta, ros-albastrii intalneau in optimile Cupei Campionilor Europeni formatia Kuusysi Lahti.

            Emotii mari cu Kuusysi

            In dubla mansa cu echipa finlandeza, Steaua urma sa evolueze in rimul meci pe teren propriu. Desi nu se stia mai nimic despre micul club nordic, jucatorii romani priveau partidele cu incredere.

            N-a fost sa fie chiar asa. In data de 5 martie 1986, Steaua si Kuusysi se intalneau pe arena din bulevardul Ghencea. Campioana Finlandei a venit la Bucuresti dupa ce eliminase din competitie pe FC Sarajevo, campioana Iugoslaviei, si pe Zenit Leningrad, campioana Uniunii Sovietice.

            30.000 de spectatori au luat cu asalt stadionul bucurestean, sperand poate sa vada acelasi joc spectaculos cu care Steaua isi obisnuise fanii. Din pacate pentru suporterii romani, oaspetii s-au aparat exact, astfel ca scorul a ramas 0-0.

            Dupa egalul din tur, era clar ca posibila calificare in semifinale se juca in Finlanda. 32.522 de spectatori, record absolut la acea data pentru fotbalul din Finlanda, au venit pe stadionul Olimpic pentru a asista la meci.

            Steaua trecut greu de "buturuga mica" a competitiei, Piturca marcand golul calificarii in minutul 86.

            Adversar redutabil in semifinale

            Asadar, Steaua Bucuresti se calificase in premiera in semifinalele Cupei Campionilor Europeni, unde a intalnit un adversar de talie mondiala - RSC Anderlecht Bruxelles.

            Belgienii aveau in palmares doua trofee de Cupa Cupelor, doua Supercupe ale Europei si o Cupa UEFA, ultima castigata cu doar 3 sezoane inainte. La Anderlecht evolua si copilul teribil al fotbalului belgian, Enzo Scifo, astfel ca stelistii aveau toate motivele sa fie circumspecti in ceea ce privea calificarea in marea finala.

            Primul meci al dublei manse s-a disputat la Bruxelles. A fost o partida spectaculoasa, in care ambele echipe puteau marca multe goluri. Din pacate pentru noi, de inscris nu a facut-o decat Scifo, in minutul 76, dand gazdelor un avans linistitor pentru retur.

            Meciul de la Bucuresti a starnit un interes imens. Toata lumea voia sa prinda un bilet pentru marele meci. Telefoanele de la clubul Steaua sunau non-stop, iar cererile de bilete au depasit cu mult capacitatea stadionului. Se spune chiar ca au existat nu mai putin de 124.000 de cereri scrise pentru bilete, trimise pe adresa clubului militar.

            Cu un stadion plin ochi, ros-albastrii au facut un meci extraordinar in fata marelui Anderlecht. Piturca, in doua randuri (minutele 4 si 86) si Balint (minutul 23) au marcat pentru o victorie mai categorica decat o arata scorul.

            Steaua trecea in stil de mare echipa de Anderlecht Bruxelles si mergea in marea finala de la Sevilla, unde o astepta FC Barcelona.
            CARPE DIEM!

            Comment


            • nimic de zis....oricum,tare ciudata era competitia asta atunci...o gramada de echipe de care nu am auzit neam!...am mai spus,au trofeul in palmares,nimeni nu il poate lua de acolo!

              Comment


              • Asa e: adversari de care n-a auzit nimeni. Cum ai laudat insa Aston Villa, de care acum aud doar prin Premier League, asa si Anderlecht, era o forta in fotbalul european atunci.

                Si totusi, Barcelona, in finala, ma mir ca nu i-a umplut poarta Stelei, daca erau asa de buni. Sau o fi fost si Steaua buna?
                Si inca ceva. Daca in '86 a fost accident, in anii care au urmat, Steaua a avut in continuare parcurs bun, reeditand chiar finala in '89.
                Sa nu uitam ca AC Milan, chiar de i-a dat 4 Stelei, in semifinale din cate imi aduc aminte ii administrase un 5-1 sec si marelui Real Madrid. AC Milan era invincibila al vremea aia, fapt demonstrat si in anii care au urmat.

                Una din echipe eliminate in '89 de Steaua, IFK Goteborg, ar matura pe jos cu tot campionatul nostru, daca ar veni in componenta de atunci. De Spartak Moscova nu mai zic, si acolo se adunau jucatorii politic, asa cum zici tu. De fapt era cam selectionata URSS, in mare parte.
                Last edited by mr.K; 31 December 2010, 11:03.

                Comment


                • Originally posted by dany_uhp View Post
                  Steaua 1986 - drumul pana la finala

                  In 1986, Steaua Bucuresti continua parcursul european de exceptie inceput in toamna anului precedent.

                  Dupa ce a eliminat pe danezii de la Vejle si a pe campionii Ungariei, Honved Budapesta, ros-albastrii intalneau in optimile Cupei Campionilor Europeni formatia Kuusysi Lahti.

                  Emotii mari cu Kuusysi
                  daca si astea sunt echipe mari,obisnuite ale UCL ....inseamna ca Milan,Juve,Lyon,Liverpool,Chelsea,MU,Inter,Real, Valencia,Porto sunt ce?!

                  povesteste-mi si mie dubla mansa cu Rosenborg cand a jucat formidabil Mirela!(radoi)....stiti sa va legati de Dinamo ca nu a fost in stare(?!) sa elimine Manchester(la vremea aia cel mai bogat si poate galonat club al lumii) si voi nu ati scos Rosenborg...

                  Comment


                  • 2000-2001 Dinamo e eliminata prematur din primul tur preliminar al Ligii Campionilor, de Polonia Varsovia, 3-4 la Bucuresti si 1-3 la Plock. Cine draqu e Polonia varsovia, o fi vreun fel de Real.
                    Rosenborg macar participase ani de zile in CL.

                    Sezonul 2002-2003 cu FC Bruges, din vara lui 2002, pentru tururile preliminare ale Champions League, nu are sens sa amintim decat scorurile: 1-3 la Bruges, 0-1 la Bucuresti.
                    Cine e FC Bruges, Barcelona cumva? Steaua ii daduse Bruges-ului un 3-0 in preliminariile CL.

                    Si MU nu e nici pe departe cel mai galonat club din lume. Ala e Real. Iar referitor la suporteri, aici e de comentat, mai sunt asa:Real, Barca, Boca Juniors, River.

                    Comment


                    • PCH eu zic sa lasam balta discutia asta pentru moment. O putem redeschide dupa ce or sa fie in stare sa ne bata, pana atunci nu ii vad logica. ne cumparam cu o echipa care nu e in stare sa ne bata in nici o competiei de vreo 5 ani si la noi acasa de vreo 8.
                      Last edited by yrman; 31 December 2010, 12:18.
                      sigpic

                      Comment


                      • o mica precizare am,cel mai galonat club al lumii este AC Milan!

                        asa este,suna-i si spunele ca mai au timp sa egaleze!

                        FC Bruges era campioana in anul ala,peste Anderlecht(Notre respect )

                        Comment


                        • Sunt fan AC Milan, dar tot ma deranjeaza ca Real Madrid are mai multe cupe in competitia europeana suprema. Deci nu vad cum o fi cel mai galonat club al lumii AC Milan.
                          Real este cea mai de succes echipă din fotbalul spaniol și a fost votată de FIFA ca „Cel mai bun club al secolului XX” după ce a câștigat un record de 31 de titluri La Liga, 17 cupe ale Spaniei la fotbal, un record de nouă cupe europene și două cupe UEFA.
                          Pe plan intern, Milan a câştigat 17 campionate, mai putine decat Inter.
                          Doar la numarul de Cupe Intercontinentale, Milan sta cred mai bine ca Real.
                          In fine.

                          Fotbalul este simplu, dar este greu sa joci simplu. (Johan Cruijff)
                          Iar noi nu stim decat sa jucam complicat.

                          Comment


                          • avantajul lui Real fata de Milan este ca are multe titluri interne! pe plan international Ac Milan reprezinta clubul cu cele mai multe cupe...logic ar fi,daca este un prestigiu international, sa se tine cont de trofeele internationale si mai putin de cele interne care pot fi obtinute mai mult sau mai putin pe merit!

                            si eu am "boala" pe Real pe chestia asta,nu prea sunt fan al fotbalului spaniol!

                            plus jucatori incredibili care au jucat la Milan si au obtinut rezultate foarte bune....adevarate somitati! (gen rajkaard,gullit,van basten,maldini,inzaghi)....de la real 2 jucatori in vad pe aceeasi linie(asta pentru ca nu sunt fan si nu am studiat toata istoria acestui club) cu cei enumerati mai sus si anume,Raul si Zidane!
                            Last edited by PCH; 6 January 2011, 11:22.

                            Comment


                            • o mica erata ... noi nu stim sa jucam deloc, la noi totul se rezuma la scandaluri, presa, masini de fite si pitzipoace.
                              Daca stie cineva sa imi zica si mie un fotbalist din Liga I care vine mai devreme la antrenament sau pleaca mai tarziu precum marii fotbalisti din tarile cu apa calda la robinet. Ma uit si ma minunez cum vedete de genul CR, Beckham si multi altii veneau la antrenament mult mai devreme sau ramaneau dupa sa execute lovituri libere sau sa exerseze un aspect pe care vroiau sa il imbunatateasca.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by PCH View Post
                                ........................................

                                logic ar fi,daca este un prestigiu international, sa se tine cont de trofeele internationale si mai putin de cele interne care pot fi obtinute mai mult sau mai putin pe merit!


                                ..........................................
                                Inseamna ca te-ai contrazis degeaba cand vorbeam de diferentele intre Steaua si Dinamo! Iarta-ma ca-ti spun!
                                9! 9! 9!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google