Discutii Generale Intre Membrii LCArad

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • întrebare pt. Aly_n dacă la 60.000 km a schimbat şi pompa de apă? eu i-am întrebat pe cei de la veveriţă şi mi-au zis că pompa de apă la motoarele pe benzină se schimbă la 120.000km. oricum la ei revizia de 60.000km fără pompă de apă costă 1.200 Ron !!!!???? HOŢiiiiiiiiiiiiiiii

    Comment


    • jed: stai un pic ... ce contine "tariful" ala de 1200 ??? explica te rog, pentru ca stiu ca o parte din piese le-ai cumparat deja.
      Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
      Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

      Comment


      • Tariful ala contine toate piesele de la ei si inclusiv manopera o contine. Piesele sunt vre-o 600 sau 700 lei iar restul e manopera. La revizie se fac urmatoarele: schimb ulei, schimb bujii, schimb kit de distributie, schimb filtru ulei, schimb filtru aer, plus verificarile de rigoare... Sper ca nu am uitat ceva din piese. Stiu asta pentru ca tata a facut deja revizia si a platit atata. Masina sta in service vre-o 3 sau 4 ore.
        fara linkuri externe

        Comment


        • verbitoii astia is cretini. sper ca atunci cand o sa am 60.000 sa fiu terminat cu leasingul. si atunci sa se duca unde o intarcat dracu iapa
          Last edited by bubu_vasile; 21 August 2009, 13:41.
          Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
          Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

          Comment


          • Am facut revizia a patra la 59.500 km. Cheltuieli:

            Valoare, fara TVA + Valoare TVA
            1. ulei motor buc. 1 105,29 + 20,01
            2. filtru ulei buc. 1 17,64 + 3,36
            3. filtru aer buc. 1 39,32 + 7,48
            4. garnitura buson buc. 1 1,84 + 0,36
            5. set bujii set 1 65,54 + 12,46
            6. placute frana set 1 216,21 + 41,09
            7. kit distributie buc. 1 169,07 + 32,13
            8. saibe buc. 2 0,16 + 0,04
            TOTAL: 615,07 + 116,93
            Mamopera: 151,20 (4,2 ore)
            Total de plata: 883,20

            piese inlocuite pe garantie:
            - pipa bieleta - 1 buc.
            - capat bieleta - 1 buc.
            - bieleta antiruliu - 2 buc.
            - disc frana - 2 buc.

            Astea erau preturile in 18 septembrie 2006 (preturile in euro erau altele)
            Last edited by Shaloo; 21 August 2009, 13:50. Reason: Am luat postul dintr-un alt forum si l-am redat aici.
            fara linkuri externe

            Comment


            • shaloo a completat, mai puţin cureaua de accesorii(cea care angrenează alternatoru, etc). azidimineaţă am fost pe la ei cu gândul că totuşi poate fac revizia la ei, dar, nici nu mă mai apropii. cică dacă schimb pompa de apă dar numai dacă solict eu sau necesită ajung la 1.800 ron

              Comment


              • la urmatoarea intalnire sa imi amintiti sa discutam o problema legata de activitatea noastra viitoare (a aradenilor).
                Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                Comment


                • Niste detalii daca se poate ?? Idei principale...
                  sigpic

                  Comment


                  • intalniri nationale, regionale, locale, etc ... ceva de genul asta
                    Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                    Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                    Comment


                    • In 2008 cand am facut revizia de 60000 am platit 1000 lei fara a schimba pompa de apa.intr-adevar cu pompa de apa schimbata 1800 lei e f. mult. Am un prieten mecanic care a facut la un Audi A4 acu 2 saptamani schimbare distributie cu tot cu pompa de apa care e obligatoriu si a platit 500 lei piesele si 200 lei manopera si gandeste ca la Audi ca sa schimbi distributia trebuie dat jos spoilerul si bara soc. Deci e incredibil ca la Audi sa fie mai ieftin ca si la Dacia !!!!!!!!!!
                      sigpicImbracat volane in piele http://www.youtube.com/watch?v=99W1jXEEJOU

                      Comment


                      • Aline pompa de apa nu se schimba cand schimbi distributia.

                        Comment


                        • Nu e incredebil, Aline. Politica Renault e masini ieftine, intretinere scumpa.

                          Comment


                          • Dar in general motoarele si masinile frantuzesti au costuri de intretinere scumpe.

                            Comment


                            • Helooo. Stati un pic. @ALY_N, spune unde si-a schimbat prietenul tau distributia la Audi? La reprezentanta cumva? Sau la ceva atelier mecanic? Ca si la noi daca iti schimbi distributia la ceva atelier mecanic mai mult ca sigur, ca este alt pret decat la Verbita, care este un bandit cu preturile, fiind singurul diler in Arad, are monopolul verificarilor tehnice si cere ce pret vrea.
                              sigpic

                              Comment


                              • Nu cere cat vrea... el lucreaza pe timp normat cu tarif orar. Cand aveam si eu dacie, mergeam tot la veveritze, si sa spunem ca la un schimb filtru ulei pe care il face in 5 minute, norma e de jumatate de ora (aici probabil ca intra si scurgerea uleiului din baie), si uite asa in loc sa te taxeze pe timpul efectiv de lucru te taxeaza pe timp norma. Monopol nu are, preturi dupa ureche nici macar, lucreaza pe baza timpilor norma dati de uzina Dacia.
                                sigpic

                                207 noir obsidien

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google