Discutii Generale Intre Membrii LCArad

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bubu_vasile View Post
    Shaloo: nu o fost cam scump uleiul ala ? de fapt per total a fost foarte scump.
    Dorule, da tu credeai ca daca e Mobil e fabricat in state ?

    dupa cum am mai spus, asta probabil e prima si singura data cand ma mai duc la revizii la ei. Eventual doar la 60000 la schimbarea la distributie care nu ti-o face oricine.
    Ba a fost scump uleiul dar e de foarte buna calitate si e FULL SYNTETIC. Oricum cu uleiul lor (DACIA OIL) mi-au zis ca ma costa vre-o 400-420 RON revizia la 16v. Si oricum am bagat aproape 5 l ulei nu 4l ca la restu de motorizari.
    fara linkuri externe

    Comment


    • la un mecanic bun si pe care il cunosti.

      shaloo: parca ti-am zis la intalnire, chestia cu uleiul de cea mai buna calitate este functie de cine intrebi. Daca il intrebi pe tavi s-ar putea sa auzi altceva. ai urmarit threadul ala cu uleiuri ? fiecare crede ca cel mai bun e altceva. Oricum ideea e ca depinde cum mergi cum masina si cat de des il schimbi.
      Last edited by bubu_vasile; 26 January 2009, 15:57.
      Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
      Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

      Comment


      • Eu referitor la ulei ti-am zis bubu.
        Am 14 mii si ceva de km de cand am masina si nu am facut nici un schimb.
        Prea mult si prea tare nu am forjat-o.
        Uleiul il schimb acum in martie la prima revizie,dar o sa il schimb cu un Mobil 5w30 ca sa ma tina 15 mii,maxim 18 de mii dar vreau sa fie km cu forja.

        Comment


        • bine Alin, si aici parerile sunt impartite: unii zic ca uleiul si ala mai prost te tine 15k si la forja, altii nu. Eu prefer sa fiu intre aia care zic ca nu decat sa imi para rau ulterior (asta luand in considerare stilul propriu de condus- vorba lu Anca de seba care ca si mine are consumul mai mare in afara orasului decat in oras).
          Oricum tin sa va anunt ca de la ultimul plin (1 sau 2 ianuarie) si pana acum mi-am imbunatatit consumul: 10,4
          Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
          Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

          Comment


          • Na vezi ca se poate?

            Comment


            • Cat timp are masina garantie puneti numai ulei 5W40 ca am sunat la vocea clientului si mi-au spus aia ca daca se intampla ceva la motor (calezi motorul sau altceva) si nu gasesc aia in motor 5W40 (pentru ca asta e recomandat de Dacia) producatorul nu-si asuma nici o obligatie.
              Referitor la ulei nu sunt d-ala care sustin sus si tare ca uleiul meu e mai bun. Dacia oricum recomanda ELF si tipul asta de ulei e cel mai bun din gama elf pentru stilul meu de condus atunci eu zic ca asta e cel mai bun ulei prntru mine.

              Aveti mare grija ce ulei puneti in garantie. Sa respecte normele ACEA A3/B4 si sa fie neaparat 5W40.

              PS. Bubu eu am consumul 9,7 in oras(schimbat treptele intre 4000 si 5000)
              Last edited by Shaloo; 26 January 2009, 17:16.
              fara linkuri externe

              Comment


              • La revizia asta Doru am schimbat si filtrul de motorina (la revizia care am facut-o la 7500km am purjat filtrul de motorina). Eu fac reviziile putin mai repede in perioada de garantie. A doua revizie am facut-o la 16.500km.
                Merge si cu uleiul lor dar e bine sa-l schimbi mai repede. In Ungaria la Dacia service se pune ELF in motor. Aici depinde cine castiga licitatiile astea mari.
                Am vazut si Wokswagen Golf cu motorul gripat la mine la lucru si a primit tot cei mai bun. A avut ulei full sintetic si pe la 12.300 km i sa dat forje si sau lipit pistoanele de cilindri .......oricum calitatea uleiurilor ce vin la noi lasa de dorit.
                Inclusiv in magazinele mari gen Metro, Carrefour .... marfa nu e prea stralucita asa ca atentie la ... etichete

                Comment


                • Ia uitati voi aici ''Dacii''
                  Oare astia la cati km fac revizia si ce filtre pun?
                  fara linkuri externe

                  Comment


                  • shaloo: avand in vedere diferenta de greutate intre noi (no ofence ), 8v fata de 16v, si diferenta de 0.7% incep sa ma gandesc ca iara nu ii ceva bine cu mine
                    mie cand am vorbit la Verbita cu cei de service si vanzari mi-au spus ca 5w-30 ul e ok daca respecta reglementarile iar cand le-am spus ca e Mobil 1 ESP au spus ceva de genul: "mai bun nu puteai gasi" si mi l-au schimbat ei si mi-au dat garantie in continuare. Dar oricum nu te poti lua dupa nimeni (nici macar dupa cei de la Dacia). Apropo' mi l-au trecut si in carnetul de intretinere: "Mobil 1 5w30". Deci poate sa vina linistit sa comenteze Dacia.

                    PS: atata timp cat un ulei respecta normele pentru care motorul a fost facut ... mi se rupe de ei iar asta ce l-am bagat are ca norma de baza ACEA A3/B3/B4 si A5/B5 chiar daca este 5w30 si nu 5w40 cum e scris in carnetul de intretinere. Si pana acum nu am auzit pe nici un producator auto sa se planga daca ai bagat ulei mai bun decat trebuia

                    LE si as vrea sa apuc vremurile cand o sa oblige pe toti producatorii de uleiuri sa respecte niste norme de reducere a poluarii. vezi ESP
                    Last edited by bubu_vasile; 26 January 2009, 17:58.
                    Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                    Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                    Comment


                    • Shaloo in carte la mine spune 5w30 sau 5w40.
                      Pai si cand ridici masina prima data in motor ai Dacia Oil 5w30.

                      Comment


                      • Doru, daca ai rabdare pana la vara iti montez eu alarma si la jumatate de pret decat in service. Doar suntem din Logan Club. Iti dau si 3 ani garantie de montaj de la mine. Numarul meu de telefon e in coltul din dreapta sus de pe factura. Montez si senzori de parcare ....... si in curand vreau sa fac rost de interfata de diagnoza si soft pentru Logan.
                        Last edited by lau; 26 January 2009, 19:24.

                        Comment


                        • Mah acuma nu stiu ce sa zic. Astia de la vocea clientului asa mi-au spus. Cat e in garantie 5W40 ca sa nu pierd garantia. Ori aia sunt prosti si nu stiu ori asa o fi. Mai bine sa nu am probleme cu ei (macar in garantie) de aia am pus 5W40.
                          fara linkuri externe

                          Comment


                          • Poate la 1.6 16 v.
                            Nu stiu ce sa zic eu iti spun ce scrie in carte.
                            La o adica foarte mare diferenta nu este intre cele 2 uleiuri.
                            Lau ce senzori de parcare imi recomanzi?

                            Comment


                            • In oglinda retrovizoare sunt mai misto` asa am eu.
                              Mai e o varianta "full option" in care in oglinda retrovizoare ai :
                              - senzorii de parcare cand dai in marsarier;
                              - daca te suna cineva iti afiseaza numarul pe oglinda si devine hands-free(prin bluetooth);
                              - modulator FM, si poti asculta melodiile preferate la radio din masina
                              Mai exista si varianta cu camera, sau detector radar incorporat......... dar e scumpa.
                              Eu am varianta ---> Metro cu 160 ron (Senzori de parcare in oglinda retrovizoare).Merge de un an.
                              http://www.comenzi.ro/default.php?cP...3a1bd05135cfb2 - sunt o gramada de site-uri si modele
                              Last edited by lau; 26 January 2009, 23:34.

                              Comment


                              • Ok.Mersi
                                Dar la mine ar interveni o problema.
                                La tine am vazut ca arata super ok in spate,zici ca asa a venit echipata masina.
                                Dar culoarea mea este albastru marin si s-ar vedea cam nasol senzorii pe ea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google