LOGAN CLUB BARLAD -discutii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ferodourile eu stiu ca se schimba ceva mai tirziu
    dar nu trebuia sa bati cu ciocanu ca se scoate usor tamburul probabil aveai frana de mana trasa

    Comment


    • Originally posted by ThaZul View Post
      Buna seara.
      In aceasta seara vom vorbi despre cum e cand te mananca in c_r si te scarpini...
      Adolescenta are 81 000 km si de ceva timp(cam de pe la 70 000) ma scurma tare de tot idea de a schimba ferodourile "ca ar cam fi timpul"... Dar din lipsa de bani, etc. etc., nu le schimb. Acu' ceva zile incepe sa scrtiaie cand pun frana si tragand doar frana de mana, constat ca e de pe spate moment in care zic "frate, asta e, trebuie sa fac o schema de jackie chan si sa cumpar ferodouri ca astea au inceput sa sape in tamburi!" Dupa ce prospectez piata aflu ca "e mai bine sa vin cu ele in mana la magazin ca sa nu incurcam cu alea de bicicleta"... Desfac tamburul si dupa ce bat bine cu prietanul meu ciocanul, surpriza- un rulment cu con ramane pe butuc(nasol1) dupa care in incerrcarea de al scoate de pe butuc reusesc sa rup suportul bilelor(care de altfel e un fel de plastic => nasol2). Plus ca nu vreau sa mai detaliez despre cat de greu am scos camasa rulmentului de pe tambur... Iau un ferodou si ma duc la magazin in ideea de a vedea cum arata un ferodou nou pe langa ala vechi(uzura) si bineinteles un rulment. Sincer nu stiu cum am facut cand am pus un ferodou langa altul dar nu am observat ca uzura celui vechi e mai putin de 1mm fata de cel nou. Am luat teapa la faptul ca un ferodou(cel dinspre fata) e mai gros decat cel dinspre spate(care e mai subtire) si eu nu am observat asta, teoria mea fiind ca s-a uzat ala dinspre spate mai mult si deci trebuiesc schimbate. Acasa am observat ca exista un ferodou mai gros si unul mai subtire la aceeasi roata si ca uzura la cel gros e sub 1mm diferenta fata de cel nou iar la cel subtire nu e sesizabila(teapa3).
      Tragand linie rezulta 120 de lei pentru un scarpinat in c_r. O data. Ca urmeaza si partea a doua deoarece acum tine frana mai mult pe parte unde au fost schimbate frodourile.
      Morala: Cand te mananca, strange din buci.
      mda eu ce pot sa mai zic
      aveai o serie pe ferodouri ,dupa seria aia cauti
      rulmentii la fel ,au o serie
      mod de desfacere /demontare gaseai pe forum;
      sau sunai un prieten sa te ajute ce si cum sa desfaci/demontezi/sfat achizitie daca e necesar;
      de altadata cand te mai mananca in dos da de stire poate te scarpinam cu niste sfaturi
      scartiitul ferodourilor se poate rezolva simplu ungand cu vaselina muchia lui care calca pe suportul lateral,frana de mana se regleaza independent pe roata de la mijlocul cablului care vine de la maneta din interior
      daca iti da cu virgula ma poti suna oricand ca de asta suntem aici
      Last edited by romeo-alex; 30 December 2011, 01:05.

      Comment


      • va doresc la multi ani si multa sanatate tuturor membrilor logan club Barlad si membrilor care au postat aici.

        Comment


        • Originally posted by mario_09 View Post
          ferodourile eu stiu ca se schimba ceva mai tirziu
          dar nu trebuia sa bati cu ciocanu ca se scoate usor tamburul probabil aveai frana de mana trasa
          Acum stiu si eu ca se schimba mai tarziu.Nu era frana de mana trasa, era ruginit butucul un pic si s-a intepenit rulmentul. Daca as fi dat cu un spray de deblocat cred ca era ok... La cealalta roata asa o sa fac. Romeo, o sa tin cont.


          In alta ordine de idei: La multi ani!!!
          Sarbatorim 1 an de Logan Club Barlad!

          Comment


          • Sa inteleg ca sunteti afectati tare de tot?....
            Sarbatorim 1 an de Logan Club Barlad!

            Comment


            • salutare si la multi ani
              nu suntem afectati thazule

              Comment


              • eu de abia azi mi-am revenit dupa ''treaba asta'' cu revelion +sf.vasile

                Comment


                • salutare
                  ce mai spuneti noutati

                  Comment


                  • La multi ani, parca ati mai intinerit cu un an
                    sigpic

                    Comment


                    • nu chiar...
                      Sarbatorim 1 an de Logan Club Barlad!

                      Comment


                      • ba bine ca nu

                        Comment


                        • salutare
                          activitate pe aici

                          Comment


                          • da dam la peste si dupa aia daca prindem ceva facem gratar

                            Comment


                            • stii cum se ureaza acum cand mergi la peste

                              Comment


                              • nu merg la peste ,merg la pescuit

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google