Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da se invarte ea la 3100 rpm, dar ideea e ca sa nu apesi prea tare (chair deloc la faza de lustruit), adica sa o ti si s-o lasi doar in greutate iei (putin suspendata) fara sa apesi....
    Iar faza cu polisarea se face doar daca ai zgarieturi mai profunde (doar la nivelul lacului si cu o ceara usor abraziva)
    Acum la mine fiind masina noua folosesc doar ceara simpla si cu un lustruit foarte usor,
    Last edited by McDan; 9 March 2009, 22:55.

    Comment


    • asta e o metoda mai usoara de a lustrui, decat cu carpa. dar sa o faci o data la 2 luni, cam asa. asa as face eu.

      curent ai?
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by bogdan_1984 View Post
        curent ai?
        Hai ca esti tare , ce crezi ca o folosesc pe camp la 12V ?!..

        Comment


        • ma referam daca ai cand ti se face tie chef, sau trebuie sa stai dupa altii...
          Last edited by bogdan_1984; 9 March 2009, 23:16.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by mcdan View Post
            Salve
            Stiie careva despre asta http://www.toya.pl/product_card.phtm...brand=power_up se gaseste la Selgross (a nu se crede ca fac vreo reclama) si as vrea sa cumpar....a folosit careva?

            Mai exact e vorba de o "masina" de polisat si/sau lustruit auto. Se merita oare....?
            In principiu e buna si pentru lustruit si pentru polisat.Eu am folosit aici o metoda asemanatoare pentru a scoate niste zgarieturi si au iesit in mare parte.
            Refeitor la ceruit cu acea masina "dezavantajul" este ca trebuie izolate toate partile de plastic de pe masina(oglinzi,bandouri,duze parbriz etc) .
            sigpic

            Comment


            • Sal Cipri

              Originally posted by valeriuciprian View Post
              ......ca trebuie izolate toate partile de plastic de pe masina.... .
              1. Un mic-mare avantaj la mine in afara de geamuri e acela ca 99% din masina e vopsita. (apropo de ce ziceai ca trebuie sa acopar si geamurile)
              2. Banuiesc sau nu faptul ca acea parte din fata ai cumparat-o cu bormasina sau nu, si daca ai luat-o separat de unde si cat?

              Comment


              • Partile din plastic negre trebuie protejate altfel se vor pata si sunt mai greu de scos acele pete.
                Acele perii din capul bormasinii le-am luat de la Praktiker...2 perii de blana cu arici pe spate si acel suport au costat vreo 25-30 lei.
                Da acum m-am mai uitat la masina ta...si am inteles...nu ai prea multe parti de plastic negru de izolat.
                Last edited by valeriuciprian; 10 March 2009, 11:13.
                sigpic

                Comment


                • mi-a sosit computerul de bord.multumesc iuly75.
                  marius, fa-mi loc in agenda si pregateste sculele.
                  MiNnRuZ

                  Comment


                  • Originally posted by cosmin_ruz View Post
                    mi-a sosit computerul de bord.multumesc iuly75.
                    marius, fa-mi loc in agenda si pregateste sculele.
                    cu placere, ajut si eu prietenii cum pot acum ma apuc de maneta
                    sigpic

                    Comment


                    • imi pare rau ca te-am pus la treaba. sa ai spor! raman dator de cinste.
                      MiNnRuZ

                      Comment


                      • PowerUp

                        Si uite asa s-a marcat prima achizitie pe anul acesta PowerUp_polisker.jpg (tin sa mentionez ca a fost ultima de pe raft...)
                        Maine dupa un dus racoros si o crema adecvata (ceara) trecem la lustruit...

                        Comment


                        • Succes Dane...fa poze before si after
                          sigpic

                          Comment


                          • Pentru ati perfectiona deprinderile de "lustragiu" profesionist pun la bataie parcul de masini de la munca!!!!
                            sigpic

                            Comment


                            • Ia zi dane cum a iesit ceruirea.
                              Sa vedem daca te angajam si pentru masinile noastre.
                              Last edited by Cristi_LCD; 12 March 2009, 08:30.

                              Comment


                              • Ceruirea am facut-o doar pe portbagaj, deoarece tabla fiind rece (ceruire efectuata la ora 18.00), ceara (se intareste) formeaza o pelicula putin alba (ceata) si da senzatia de "matuire" si la culoarea mea se cunoaste (nu foarte mult, dar mie nu-mi place), la cele deschise tip alb, galben banuiesc ca nu, asa ca am s-o fac intr-o zi cand e mai cald, sau o sa caut o ceara transparentă, cea actuala fiind de culoare verde mat.
                                Partea foarte buna e ca pe partea cu ceară, praful de pe tabla aluneca mai ceva ca pe gheaţă, intelegeti voi....
                                Cat despre scula cumparata merge de minune si fara ceara.....
                                Last edited by McDan; 12 March 2009, 14:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google