Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se gasesc scule bune si ieftine, trebuie sa stii unde sa le cauti. Talciocul e plin de batrini care-si vind pe nimic sculele adunate de o viata, si sunt scule de dinainte de revolutie nu turcisme nichelate frumos. Inainte de intilnirea urmatoare am sa trec putin si prin talcioc si am sa caut si tubulare, de 17 parca. Daca am noroc am sa aduc cite ceva.
    Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

    Comment


    • din pacate leopardule.. nu s-a rupt o cheie cruce... sa rupt aia originala.. iar aia cruce .. iti zic eu ca face tot ce face aia de 110 lei care o zici tu.

      Comment


      • @iamagi: Sa inteleg ca alea de iarna sunt vopsite in alb si cele de vara sunt in portocaliu si dupa studii indelungate ...nu mi-am dat seama? In fine...nu ai inteles ideea mea!
        Last edited by Cristi_LCD; 8 April 2010, 19:24.
        sigpic

        Comment


        • bine,baieti. luati-va de-aia de 2 lei care credeti voi ca face cat aia de 110 ca-i mai buna. eu vb de scule profesionale si voi de saracii ieftine. din pacate ca voi gandesc si majoritatea atelierelor de reparatii auto din braila care se zgarcesc sa investeasca in tehnica si aparatura performanta. de-aia auzi de clantze de usi care se folosesc mai nou la desfacerea busonului de ulei si de alte improvizatii care nu au ce cauta. am ajuns sa fiu intrebat de catre unele service-uri renumite din braila la ce se folosesc anumite scule pe care le am pt k ei nici macar nu stiau cum arata sau ca exista asa ceva. m-am dus cu var-miu la service sa-si schimbe amortizoarele,iar mecanicul avea o presa de arcuri de dacie cu care vroia sa lucreze si mi-a spus ca nu are presa de-aia speciala (mai precis MacPherson) si ca ii e frica sa lucreze cu ce are. v-as duce pe toti la un prieten de-al meu cu care colaborez care are un service profesional in galati ca sa va iau tot cheful de a va mai contrazice cu mine. nu stiu din pacate daca o sa ajung la asemenea performante ca amicul meu in materie de scule si tehnologie,dar oricum in acest moment sigur sunt peste nivelul a 60-70% din atelierele brailene,fara sa ma laud. apropo,maine imi cumpar un cric de 2,5 T care ma va costa 700 ron. ia sa aud acum ce mai ziceti... astept comentarii...

          imi cer scuze dak am parut arogant sau rautacios mai devreme,dar am crezut k la clubul logan braila se discuta despre lucruri serioase,nu de scule batranesti de prin talciocuri sau chinezarii ieftine care se rup de la prima folosire. totusi,va aduc aminte de faptul ca dacia logan costa cel putin 6400 Euro (noua) si ca ar trebui sa ne comportam altfel cu ele dak vrem sa le avem pentru mai mult timp. imi doresc sa-mi deschid atelierul de care v-am tot vorbit pe la intalniri tocmai pentru ca nu mai suport sa fiu la mana unor mecanici care nu dispun de scule,de tehnologie sau de documentatie pentru a putea servisa masini de generatie noua. am avut ocazia sa-l cunosc pe tipul de la galati de care v-am vorbit si in postul anterior si am ramas masca ce-am vazut acolo si la ce standarde lucreaza omul: scule de ultima generatie,testere,prese,orice. da de cap la toate masinile,indiferent de probleme,iar astia care se autointituleaza mecanici habar n-au pe ce lume traiesc si ce-s alea masini,dar se baga in seama aiurea,chiar daca uneori strica. n-au decat sa repare hoarbe pana n-or mai putea. interesul nostru as propune eu sa fie acela de a elimina improvizatiile. serios,chiar n-are rost sa ne contrazicem pe teme de scule ca oricum stiti si voi care este adevarul. daca credeti ca gresesc va rog sa-mi spuneti ca sa ma retrag din acest club. eu am incercat sa va ofer intotdeauna solutiile cele mai bune,nicidecum sa-mi bat joc. ramane la latitudinea fiecaruia sa creada ce vrea.

          am hotarat sa ma retrag din acest club pentru ca mi-am dat seama ca reprezinta o pierdere de timp si ca nu am ce subiecte sa abordez cu unele persoane de aici de pe forum. ramaneti la clantze de usi,la scule din talcioc si la ce vreti voi. pe mine nu ma mai vedeti pe la intalniri. cine are nevoie de mine si vrea sa discute lucruri serioase il astept pe mess. imi cer scuze fata de unele persoane cu care chiar m-am inteles in tot acest timp cat am fost in club si sper ca nu le-am dezamagit cu nimic. Mi-a parut bine de cunostinta,baieti!
          Last edited by leopardu; 9 April 2010, 13:54. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • voi despre plecarea pe 17 la tulcea , nu discutati? Gata a-ti rezolvat totul ? e ca in paradis??? eee... ca va trag de urechi acum

            sigpic

            Comment


            • maine va fi discutia mare ca se cam aduna greu poporul pe la noi cand e vorba de discutat si rezolvat probleme
              dar cand e vorba de altceva se baga repede poporul la anaintare

              Comment


              • Apropo daca se retrage cineva se retrage definitiv si locul lui nu poate fi luat de alt doritor.

                sigpic

                Comment


                • E vorba de masini retrase. Daca se mai vine cu pasageri nu-i problema.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • Originally posted by leopardu View Post
                    ...
                    gl_mmm,iti trebuie capete pt. deşurubat şuruburi rupte si o bormasina. inca nu mi-am achizitionat asa ceva,dar urmeaza. oricum stai linistit ca se rezolva problema. prezoane poti sa iei de la dezmembrari cate doresti. dak nu gasesti la galati asa ceva,la braila sigur gasesti ca dezmembreaza baiatul asta cate 3-4 loganuri la cateva zile.
                    ...
                    La mine s-a rupt filetul in butuc, nu prezonul. Prezonul este ca nou.
                    Si da, se pare ca merge si-n 3, dar ma seaca treaba asta.
                    Cum zicea si leopardu mai sus, cand o sa fac reparatia, as vrea sa-mi fac ceva de calitate. Adica sa schimb ambii butuci cu unii nou-noutzi. Nu refiletari, "inventii" si alte tziganii. Asta cand o sa fie coco ...
                    Respect!

                    Comment


                    • acolo nici nu este cazul de carpeala, ca deh, e in joc siguranta ta. si a familiei

                      Comment


                      • poate sa dea cineva niste detalii despre plecarea la tulcea ?

                        Comment


                        • Sambata, ora 7, ne intanim la trecere bac, jos la ciuperca. Ar fi bine sa fie ora 7, nu 7 si restul minute, adica sa nu stam sa asteptam pe cate cineva care sa trezit mai greu.
                          Ne vedem sambata.

                          Comment


                          • Cu noi va merge si KeanuRev de la Cluj. Eu il voi astepta sambata dimineata la intrarea in Braila si se va altura coloanei noastre.
                            sigpic

                            Comment


                            • da am rezolvato cu acele dungi facute pe masima de unii raufacatori
                              ma ajutat masinar ma dus la un tip foarte de treaba e un om care ai place migaleala nu zic adresa pe sait sa nu se creada reclama
                              se mai absearva doar daca stai atent si stii unde au fost

                              Comment


                              • ma bucur ca am putut sa te ajut :P ai grija pe unde o mai parchezi de acum ;)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google