Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Re.....

    Bogdan_1984
    ...ionut_z20 mai ridica putin in ture. macar pe la 3000 rpm sa schimbi. chiar daca iti iei benzina, injectoarele, incetul cu incetul, isi dau sufletul...

    Schimbatul la aceste turatii nu cumva haleste, papa sau consuma ceva mai mult chiar daca motorul e de turatii ceva mai ridicate?

    iuly75
    ...e in perioada rodajului de o menajezi cu schimbatul vitezelor la 2500?..

    In perioada rodajului trebuie s-o lasi maxim pana la 3000, ca daca depsestii ceva mai mult si se intampla ceva, cand te "scaneaza" si vede ca ai trecut peste ....iti spune ca TE PRIVESTE...faza aceea noi ti-am spus (scris) si tu ai depasit (depasirea e valabila doar la perioade mai lungi, si nu cateodata cand calci "fara sa vrei"....chiar daca e indicat macar odata pe luna sa-i dai o talpa (instant) de vreo 4-5000 rpm pentru cutratare catalizator...

    Comment


    • nici el nu a precizat cati km are loganul. oricum, rodajul se face pana la 1000 km, iar pe la 3000 km ajunge la parametri maximi.
      sigpic

      Comment


      • offfffff de aveam acuma masina ii sareau supapele dupa ce faceam rodaju,ca deabia astept masina noua,de 5 ani de cand am permisu numai de sh am avut parte,problema ca sunt legat de bani,totul se rezuma la bani, si pana nu pun mana pe lichiditati,in fiecare zi ma sui intro dacia 1400 )) cu care am numai eu vreo 250.000 km )) ma mir in fiecare zi cum de mai rezista,problema ca in orice secunda telefonu poate suna pentru a incheia o tranzactie,iar asta e foarte da foarte stresant, bine ca stresul a sa si aibe rasplata,dar nu pot sti cand a sa o primesc.

        Comment


        • Originally posted by mcdan View Post

          Schimbatul la aceste turatii nu cumva haleste, papa sau consuma ceva mai mult chiar daca motorul e de turatii ceva mai ridicate?
          Depinde cum ajungi la acele turatii. Daca accelerezi treptat diferenta de consum este foarte mica dar menajezi motorul pentru ca nu mergi subturat. Mai mult decat atat un mers subturat constant (sub 2000 rpm) te duce la un consum marit.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Re.....

            Originally posted by Cristi_LCD View Post
            ...Mai mult decat atat un mers subturat constant (sub 2000 rpm) te duce la un consum marit.
            Cristi aici te contrazic putin...dumica trecuta cu viteaza a 5-a aveam un consum de 5.6l cam pe la 1800 rpm adica vreo 55-60km/h, deci.....
            In schimb iti acord dreptate la faza cu "subturat" numai dpv al uzurii motorului

            Iar faza cu accelerat treptat si schimbat cam dupa 2500 rpm in Braila e valabil doar daca mergi kmmmmmmmmmmmmmmm mutli (fara semafoare, treceri pietoni, etc) ceea ce la noi in oras nu prea e cazul.
            Acum eu la 2700 km la bord am 2 consumuri (la un mers app. constant):
            1. consum de 8.6-8.9 daca merg pe distante mai mari de 4-5 km (cazuri rare 25%)
            2. consum de 9.0-9.6 daca merg pe distante intre 1-4 km (cazuri mai dese 75%)

            ''Uitasi'' ceva consum extern 5.6-5.9 l la 95-105 km/h
            Last edited by McDan; 18 March 2009, 12:54. Reason: uitasi hi hi hi

            Comment


            • Originally posted by mcdan View Post
              dumica trecuta cu viteaza a 5-a aveam un consum de 5.6l cam pe la 1800 rpm adica vreo 55-60km/h, deci.....
              am mers cu 1,6 mpi cu 99.000 km la bord, iar in tr a IV-a aveam consum instant de 5,5-5,6 l%. tie iti indica consumul instant?! sau ala era cel mediu?
              sigpic

              Comment


              • Re.....

                Originally posted by bogdan_1984 View Post
                am mers cu 1,6 mpi cu 99.000 km la bord, iar in tr a IV-a aveam consum instant de 5,5-5,6 l%. tie iti indica consumul instant?! sau ala era cel mediu?
                Bogdanele, Bogdanele ...."uitai" mama ca am facelift si ca instantul e scos demult....deci consum mediu (cu resetare in prealabil din mers si pe o portiune de vreo 6-8 km, ca daca nu dai reset nu prea ai cum sa-l vezi).
                Last edited by McDan; 18 March 2009, 14:24. Reason: inca ceva...hi hi hi

                Comment


                • stiu foarte bine ca nu mai indica consumul instant chiar de la faza 1. de aceea am si pus ?! am crezut ca i-ai facut legatura sa indice consumul instant

                  ce am mai citit pe forum, ca 1,4 pana la viteza de 130 km/h este OK in comparatie cu 1,6. dar din momentul in care se depasesti viteza asta, 1,6 sta mai bine la consum decat 1,4
                  sigpic

                  Comment


                  • La 120 consumul este la egalitate daca nu sunt incarcate. Daca sunt incarcate amandoua adio, consuma mai mult 1,4 de pe la 100. Plus ca daca faci doua depasiri cu plecare de la 1800 RPM se duce naibii tot consumul. Mai mult decat atat la aceeasi viteza dar in treapta a 4-a aveai cam acelasi consum.
                    P.S. ionut nu are inca Logan asa ca nu-l mai intrebati cati km are.
                    Last edited by Cristi_LCD; 18 March 2009, 15:14.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • ) km pai cred ca pana in 10 km in bord cam asa se livreaza din ce am vazut pe la altii )

                      Comment


                      • esti tare ionut_z20 oricum la mine la 1,4 consumul mediu cam de 7,7%, acum nu am tinut chiar cont de asa ceva caci merg si mai incet si mai grabit, depasiri cu a 4 a la 4500-5000 de ture mai rar dar le fac mai ales cand e greutate pe masina. la limita (6000) am dus-o de vreo 6 ori cred, la consumul instant nu ma mai uit ca ma sperii asa ca mai bine ca nu aveti gen 20-22% la un demaraj mai fortat
                        sigpic

                        Comment


                        • Crezi ca alte marci nu au acelasi consum instant?
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • Ba da! Au! Am mers si skoda octavia tour si avea consumul instant in jur de 25%, apoi cel in oras i-a iesit 12% cu motor 2.0 tdi
                            sigpic

                            Comment


                            • am vazut ca omu are sau face multi km eu ii recomand un diesel

                              are consumul mai mic cu orice calcule ar face tot iese mai bine.

                              BAFTA

                              Comment


                              • Re:

                                DIESEL-ul e rentabil (doar pentru ionut_z20 cum spunea ca are in 5 ani...250000 km, sper ca asa am inteles eu, desi m-ar mira sa aiba o medie zilnica 137 km, 365 zile) la modul general (si nu particular...combustibil) doar daca ai pe an cel putin 25000 km daca nu, depasesti cu mult benzina....si nu cred ca sunt multi dintre noi care depasesc acesta valoare de ... km...
                                Last edited by Cristi_LCD; 19 March 2009, 08:56.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google