Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da 9 lei la un plin ... dar ii ia guvernul nu ii da! 9 lei e o suma mare daca o raportam la o pensie-salariu de 400-700RON si e neglijabila la 3000-4000 RON. Eu as prefera sa nu-i dau, dar nu am cum.
    Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

    Comment


    • nu ia statul 9 lei, poate sa ia mai mult. la un salariu/pensie de 4-7 sute lei nu iti mai permiti frecvent un plin si folosesti masina strict la necesitate. mancarea este vitala, dar aceasta diferenta mica nu releva aglomeratia care a fost zilele acestea. eu zic ca a fost inutila aceasta aglomeratie pentru omul de rand care nu are o afacere din care sa castige bani zilele acestea dupa urma maririi TVA-ului.

      dar mai bine ne spune Org-ul ca este economist
      Last edited by bogdan_1984; 1 July 2010, 11:42.
      sigpic

      Comment


      • S-a scumpit benzina . Ieri am facut si eu plinul, astazi s-a scumpit la OMV cu 20 bani, Rompetrol 30 bani. Nu stiu cat e la Petrom....

        Oricum, sfatul meu: nu mai luati benzina de la gradina mare. Si v-am mai zis: sunt tancurile vechi si pline de rugina. Daca se nimereste sa fie pe fund, se duc injectoarele. Nu va luati ca e mai ieftina benzina, ca injectoarele sunt mai scumpe

        Si da Bogdane, se simte acei 9 lei! 9 lei dintr-o parte, 3 dintr-alta etc. si ajungi sa vezi cum se subtiaza portofelul mai repede. In plus, ai facut un plin luna asta (9 lei in plus). Iti ajunge atat? Neah! La cat mergeti voi prin oras seara, sigur nu ajunge un plin .


        Ia, ia! Ce zic bugetarii de noul lor salariu?
        sigpic

        Comment


        • in oras nu ma mai plimb de mult timp, drumurile lungi imi plac si mi-au placut dintotdeauna, consumul de benzina este redus

          ieri ai mei si eu nu am cumparat produse multe, doar strictul necesar, ca intotdeauna. spre deosebire de altii. iar economii poti face si la sellgros ca acolo se vinde cu baxul mai ieftin.

          aglomeratie mare am vazut doar la petrom din gradina mare pentru ca acolo este ieftin carburantul iar cisterna de carburant probabil vine in fiecare zi si incarca rezervoarele "ruginite"

          acele rezervoare probabil au un termen de uzura morala si fizica si banui ca se mai si intretin, la fel ca cele ale cisternei de pe TIR.
          sigpic

          Comment


          • Se da 9 lei in plus la un plin de azi. Statul i-a cam 60% din banii pe care-i dam la un litru de benzina. Cel putin asa stiu eu.
            Salariul real scade cu mai mult de 5% cat creste TVA-ul. E complicat de explicat dar credeti-ma ca scumpirea va fi mai mare de 5%(4,2% mai precis). Undeva la 7-8% pentru ca sunt cheltuieli ce nu au TVA deductibil.
            Goana asta dupa cumparaturi anterioara datei de 1 iulie a avut si efecte negative. Comerciantii au marit preturile dinainte mizand pe febra asta a cumparaturilor si astfel le-am dat lor bani in plus nu statului. Dupa 1 iulie mentin pretul prin scaderea marjei profitului iar noi ne bucuram ca fraierii ca nu au mai marit preturile.

            Exemplu de nesimtire. Un pachet de tigari costa 9 lei inainte de 1 iulie acum costa 10 lei. Al dracu 4,2% marire cum este el 10%. Marire nejustificata in cazul asta.

            Si cu 9 lei aia castigati (6 la cata benzina am bagat aseara) ma duc si ma intorc de la munca de 2 ori. Tot e ceva.

            La selgross sa stii ca chiar daca iei cu baxul de multe ori e mai ieftin la bucata la chioscul de la scara blocului. O noua particularitate a economiei romanesti.

            Alte teorii economice nu mai fac pentru ca ori sunt eu un timpit si un idiot care nu intelege masurile intelepte ale guvernului, ori total invers.
            Last edited by Cristi_LCD; 1 July 2010, 15:43.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • da azi am fost cu nasu sa iau calorifere si surpriza pe langa cresterea de tva era si cresterea de euro asa ca nu va mai faceti atatea calcule ca tot ca ei iese si in plus nu se mai tine contul cand iti trebuie lucrul respectiv.
              Last edited by Cristi_LCD; 2 July 2010, 08:34.

              Comment


              • Pai eu cand zic ca portofelul va fi muult mai gol. Uite exemplu: la OMV aveau periute de dinti cu 22 ron (d-alea cu baterii). Au scumpit si profitand de treaba asta, patronul a adus produsul la: 39 lei. Atat e TVA-ul?
                sigpic

                Comment


                • Pai fiecare magazin isi rotunjeste preturile in asa fel incat sa dea mai putin marunt la rest
                  My Ride BR 86 TIV Mai Furios Si Mai Iute

                  Comment


                  • stie careva unde gasesc spray pentru curatarea climei?

                    Comment


                    • vai, vai, vai, azi e ziua de nastere a lui Stefan. La multi ani, Stefane! iti doresc sanatate si bucurii.
                      sigpic

                      Comment


                      • La multi ani Stefane.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • La multi ani Stefane, mult noroc si fericire.
                          My Ride BR 86 TIV Mai Furios Si Mai Iute

                          Comment


                          • La Multui Ani Stefane! sanatate si bucurie sa ai parte.

                            Bogdane.. da tu de ce nu ai scrisa data nasterii la profil?

                            Comment


                            • este trecuta doar varsta dar mai este pana implinesc 26, cert e ca anul asta ii fac
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google