Intilniri si mai mult povesti Logan Club Deva

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by kenjiro_sanga View Post
    Mai bine, spune-mi Kenjiro, ok
    neata , mai frumos sa spui Secretar General de cat ,, Kenjiro ''
    de unde provine numele Kenjiro
    sigpic

    Comment


    • Da chear asa de unde provine numele de Kenjiro ? Lamureste-ne si pe noi ca nu stim ! ! !

      Comment


      • Nu scriu pe forum !!! sorry
        sigpic
        Maică, ce mafioți de treabă !!!

        Comment


        • poate nici tu nu sti de unde ti se trage numele , hai la discuti nu aci
          sigpic

          Comment


          • Stiu prea bine de unde mi se trage numele, doar io l-am pus, maaaaa
            Ok, la discutii ca io plec
            sigpic
            Maică, ce mafioți de treabă !!!

            Comment


            • E "secretar" pe japoneza

              Comment


              • Cam asa ceva, dar cu o Katana in mana
                sigpic
                Maică, ce mafioți de treabă !!!

                Comment


                • tradu ,,Katana '' ca nu intelegem , poate ne explici , noi suntem mai grei de cap
                  sigpic

                  Comment


                  • "Noi".....poate unii stiu.....
                    ...cauta pe net
                    sigpic
                    Maică, ce mafioți de treabă !!!

                    Comment


                    • Originally posted by costelHD View Post
                      tradu ,,Katana '' ca nu intelegem , poate ne explici , noi suntem mai grei de cap
                      catana le zicea la soldati la tara, mai citric

                      Comment


                      • Originally posted by martongrigore View Post
                        catana le zicea la soldati la tara, mai citric
                        este o diferenta ,,catana '' si ,,katana '' acum tradu nasule , adica domnul
                        sigpic

                        Comment


                        • mai citric pe vremea austro-ungariei era katana eu am scris romaneste catana

                          Comment


                          • adica Domnul , erai pe vremea ai ?
                            sigpic

                            Comment


                            • Sabiile japoneze de tip katana se deosebesc de multe alte tipuri de sabii prin frumusetea lor unica dar si prin simplitatea cu care sunt realizate.
                              Katanele se impart in urmatoarele categorii:

                              1. Katane autentice (Nihonto)
                              2. Katane moderne - contemporane noua (Shinsaku, Shinken)
                              3. Katane moderne neascutite - pentru antrenament si demonstratii (Iaito)
                              4. Katane moderne de panoplie/decor
                              Mai sunt si replicile, imitatiile sau kitch-urile pe care nu le putem numi katane dar care, din pacate se gasesc in comert si pacalesc consumatorul neavizat.

                              Daca intentionati sa achizitionati o katana scumpa de la o companie consacrata, riscurile la care sunteti supusi vor fi scazute. In cazul in care insa, aveti un buget limitat, puteti risca sa achizitionati o katana ce se va demonstra a fi mult sub asteptari. Ca incepator, dorind sa achizitionati o katana de aproximativ 200 de dolari va fi foarte greu sa alegeti "diamantul" dintre atatea falsuri, in special daca utilizati o procedura de cumparare de pe Internet (on-line). Sunt foarte multi comercianti care se folosesc de necunostinta incepatorilor, captandu-le atentia cu texte publicitare si de marketing foarte bine alese dar false.

                              Calitatea lamei unei Katane moderne poate fi caracterizata prin urmatoarele:

                              · rezistenta la indoire
                              · elasticitatea - gradul maxim de indoire de la care o katana poate revini la forma sa initiala
                              · abilitatea de a-si mentine lama ascutita in cazul unei utilizari corecte

                              Katanele de panoplie sunt realizate din otel inoxidabil avand in schimb celelalte parti componente identice cu cele functionale. Ce trebuie mentionat este faptul ca otelul inoxidabil este casant fiind periculos de folosit in practica.

                              Katanele functionale - folosite pentru taiere - se impart in trei categorii:
                              1. Cele cu care se pot face taieri usoare, ocazionale, pe tinte moi (cum ar fi furtunuri de cauciuc, sticle de plastic, etc).
                              2. Cele ce permit taieri de intensitate medie, pe tinte usoare (cum ar fi rolurile de rogojina - tatami omote)
                              3. Cele cu care se pot efectua taieri dure, frecvent pe tinte mai rezistente (cum ar fi rolurile de rogojina) si ocazionale doar pe tinte foarte rezistente (precum rolurile mai groase de rogojina, bastoanele de bambus, cutiile de bere sau racoritoare, tevile de plastic, etc)
                              .....Suficient mai oameni !!! deci cine vrea sa vada.....las' alta dat'.....am si io una ....500 de dolari am dat pe ea
                              sigpic
                              Maică, ce mafioți de treabă !!!

                              Comment


                              • multumesc foarte mult secretare ptr. sfaturi .
                                nasule ............................nu mai am cuvinte
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google