Discutii generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • hm....Cred ca numai pt danubius...suna la secretariat si intreaba.

    nr e....0372 361 216 secretariatul ASE..scz pt dublu post
    Last edited by me_SMN; 17 June 2011, 15:04. Reason: Automerged Doublepost
    Niciodata sa nu speri, dar fara speranta si dorinta nu exista viata!

    Comment


    • multumesc frumos simona
      Viata e mult prea scurta, traieste clipa.

      Comment


      • Am mai vazut undeva in centru...la blocul Plomba daca-l stii ca fac coperti pentru licenta...dinale-a cartonate cu scris auriu etc.
        Blocul Plomba este intre Romarta si Potcoava(pe partea cu Potcoava).
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by valeriuciprian View Post
          Am mai vazut undeva in centru...la blocul Plomba daca-l stii ca fac coperti pentru licenta...dinale-a cartonate cu scris auriu etc.
          Blocul Plomba este intre Romarta si Potcoava(pe partea cu Potcoava).
          cred ca e vorba de alt bloc valeriu, blocu plomba e pe langa catedrala, sunt sigur de asta, e vorba de blocul select, care e dupa modern spre universitate, dincoace de la romarta la potcoava sunt alte blocuri si nu mai stiu unde era tipografia asta dar buna idee, mersic, si mersic la toti care ma ajuta
          Viata e mult prea scurta, traieste clipa.

          Comment


          • Ai zapacit si tu blocurile de le-a luat draq...langa catedrala nu-s blocuri
            Las ca vorbim duminica la intalnire daca ajungi.
            sigpic

            Comment


            • valeriu ma refeream dupa catedrala cum mergi spre gradina publica, stiu sigur ca sunt blocuri acolo si acolo e blocul plomba, exact cum treci de strada vultur, e pe colt gradinita aia si langa e blocul plomba, stiu sigur ca am lucrat la curierat si am avut de-a face cu el
              Viata e mult prea scurta, traieste clipa.

              Comment


              • Cine nu are cauciucuri de iarnă plăteşte şi 4000 RON amendă şi rămîne fără talon

                Camera Deputaţilor a adoptat, marţi, cu 153 de voturi favorabile, 123 împotrivă şi o abţinere Ordonanţa Guvernului prin care se impune obligativitatea echipării autoturismelor cu anvelope de iarnă în sezonul rece.

                4000 RON AMENDĂ!
                Proiectul prevede sancţionarea conducerii autovehiculelor pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei fără anvelope de iarnă cu reţinerea talonului auto şi amendă de până la 4.000 de lei.

                Textul de lege privind adoptarea Ordonanţei Guvernului 5/2011 stabileşte că neechiparea cu anvelope de iarnă, precum şi cu lanţuri în cazul vehiculelor de transport de marfă de peste 3,5 tone şi a celor de transport de persoane cu peste nouă locuri, atrage reţinerea talonului auto şi a unei amenzi cuprinse între 2.500 şi 4.000 de lei.

                Sancţiunile cuprind amendă, la care se adaugă o sumă dedicată reparării drumurilor şi despăgubirilor pentru pagubele produse în urma accidentelor ca urmare a nedotării corespunzătoare a maşinilor.

                CAUCIUCURILE ALL-SEASONS SUNT PERMISE

                De asemenea, conform definiţiei prevăzute de reglementare, cauciucurile all-seasons sunt acceptate ca fiind anvelope de iarnă. Ordonanţa permite utilizarea lanţurilor antiderapante, însă numai pe drumurile acoperite de zăpadă, iar pe alte suprafeţe se aplică sancţiuni şi în acest caz, pentru deteriorarea carosabilului.

                Obligativitatea echipării autovehiculelor cu anvelope de iarnă se impune începând cu data de 1 noiembrie a fiecărui an până la 1 martie.
                Skypee™

                Comment


                • Cred ca pentru autoturisme amenda este mult mai mica.

                  Comment


                  • e bine totusi ca s`a dat legea asta cu gumele de iarna..

                    Comment


                    • Multumim de informatii Ionut! ;)

                      Comment


                      • Si daca pe 1-5 noiembrie afara sunt 15 grade? Avem obligatia sa stricam anvelopele de iarna? Sau daca in octombrie da inghetul?
                        E o lege gandita de niste idioti care nu stiu cum sa fure cat mai mult de la populatie.
                        Eu unul refuz sa respect asemenea aberatii. Cine este sofer stie sa conduca in orice conditii.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • Se echipeaza toate 4 roti sau numai cele de tractiune?

                          Comment


                          • Originally posted by skypee View Post
                            Camera Deputaţilor a adoptat, marţi, cu 153 de voturi favorabile, 123 împotrivă şi o abţinere Ordonanţa Guvernului prin care se impune obligativitatea echipării autoturismelor cu anvelope de iarnă în sezonul rece.

                            4000 RON AMENDĂ!
                            Proiectul prevede sancţionarea conducerii autovehiculelor pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei fără anvelope de iarnă cu reţinerea talonului auto şi amendă de până la 4.000 de lei.

                            Textul de lege privind adoptarea Ordonanţei Guvernului 5/2011 stabileşte că neechiparea cu anvelope de iarnă, precum şi cu lanţuri în cazul vehiculelor de transport de marfă de peste 3,5 tone şi a celor de transport de persoane cu peste nouă locuri, atrage reţinerea talonului auto şi a unei amenzi cuprinse între 2.500 şi 4.000 de lei.

                            Sancţiunile cuprind amendă, la care se adaugă o sumă dedicată reparării drumurilor şi despăgubirilor pentru pagubele produse în urma accidentelor ca urmare a nedotării corespunzătoare a maşinilor.

                            CAUCIUCURILE ALL-SEASONS SUNT PERMISE

                            De asemenea, conform definiţiei prevăzute de reglementare, cauciucurile all-seasons sunt acceptate ca fiind anvelope de iarnă. Ordonanţa permite utilizarea lanţurilor antiderapante, însă numai pe drumurile acoperite de zăpadă, iar pe alte suprafeţe se aplică sancţiuni şi în acest caz, pentru deteriorarea carosabilului.

                            Obligativitatea echipării autovehiculelor cu anvelope de iarnă se impune începând cu data de 1 noiembrie a fiecărui an până la 1 martie.
                            Era de asteptat...de altfel se stia de anul trecut.
                            Originally posted by DeWiL View Post
                            Se echipeaza toate 4 roti sau numai cele de tractiune?
                            La Utilitare/Camionane doar rotile motrice...la autoturisme toate 4...asa zic
                            sigpic

                            Comment


                            • Bun, bun! Dar amenda!? Cat-ii amenda?
                              Eu parca am auzit la radio ca ar fi vorba de 400lei (1/2 in 48h), certificatul suspendat si eventuale pagube de platit. Doamne fereste!

                              Comment


                              • Atentie...politia s-a dotat cu aparate radar tip pistol LTI 20-20 TruCAM ...s-a cam terminat jmecheria.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google