Discutii generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Care prioritate de stanga, in sensul giratoriu?; acorzi prioritate nu ai prioritate.
    Dupa parerea mea e impropriu spus ca exista prioritate de stanga; in sensul giratoriu la fiecare intrare ai "cedeaza trecerea", asa ca ala e semnul pe care il respecti; Normal ca masinile vin din stanga, asa e circulatia, doar n-or veni din dreapta.
    De exemplu intr-o intersectie, venind de pe un drum pe care ai "stop" si vrei sa faci la dreapta, acorzi (in principiu tuturor vehiculelor) prioritate celor care vin din stanga; se cheama ca acorzi prioritate de stanga?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • nu exista prioritate de stanga. asta e clar. scrie negru pe alb in OUG nr. 63/2006. doar prioritate de dreapta exista si prioritate de dreapta cand sunt doua semne de lipsa de prioritate amplasate in aceeasi intersectie.
      inainte era alta regula in sensul giratoriu. parca aveau prioritate cei care intrau in sens. nu? intre timp s-au mai desteptat si l-au schimbat
      sigpic

      Comment


      • ca sa impacam pe toata lumea :

        "În intersecţiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circulă în interiorul acestora au prioritate faţă de cele care urmează să pătrundă în intersecţie.

        Intersecţiile cu sens giratoriu sunt intersecţii cu circulaţia dirijată unde se aplică regula "priorităţii de stânga" (in limbaj comun, expresie neregasita in legislatie)."


        ...dar hai sa facem o invarteala in sens sa vedem daca se prinde toata lumea
        Loganist far'de Logan

        Comment


        • Dar, stimata doamna, din punctul meu de vedere nu e nici un motiv de suparare, cu atat mai mult unul de cearta; eu le vad doar niste discutii nevinovate; daca e vorba de cearta, eu am plecat, am prioritate de...stanga .
          Inima buna la toata lumea.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Circulatia in sensul giratoriu
            Intersecţiile în care circulaţia se desfăşoară în sens giratoriu sunt incluse în caregoriile de intersectii cu circulaţie dirijată.

            În intersecţiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circulă în interiorul acestora au prioritate faţă de cele care urmează să pătrundă în intersecţie.

            Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în situaţia când urmează să pătrundă într-o intersecţie cu circulaţie în sens giratoriu faţă de cel care circulă în interiorul acesteia

            Intersecţiile cu sens giratoriu sunt intersecţii cu circulaţia dirijată unde se aplică regula "priorităţii de stânga" (in limbaj comun, expresie neregasita in legislatie).

            Prin urmare, vehiculele care circulă în sensul giratoriu au prioritate faţă de cele care pătrund într-o astfel de intersecţie.

            În intersecţiile cu sens giratoriu singurul indicator care îl găsim instalat este indicatorul cu aceeaşi semnificaţie „Intersecţie cu sens giratoriu”.

            În situaţia când apar indicatoare de reglementare a priorităţii „Cedează trecerea”, „Oprire”, „Drum cu prioritate” intersecţia respectivă se transformă în intersecţie cu circulaţia dirijată de piaţă gen sens giratoriu. Gasiti in regulamentul circulatiei citatul.

            Comment


            • eu nu stiu la ce dati voi citat, dar numai la ordonanta privind circulatia pe drumuri publice nu dati
              sigpic

              Comment


              • Interesanta discutia despre reglementarea circulatiei in sensul giratoriu, mai ales constructiva.

                Comment


                • O completare, cu scuzele de rigoare; indicatorul de sens giratoriu obliga ocolirea centrului intersectiei prin sensul indicat de sageti.
                  O poza cu semnalizarea circulatiei intr-o intersectie cu sens giratoriu.
                  Attached Files
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • eiii, cum sa fie cu suparare ? cui se supara, ii taiem nasul
                    Loganist far'de Logan

                    Comment


                    • Mie nu-mi surade sa am nasul taiat, asa ca...
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Se merita investitia in asa ceva?
                        Ma refer strict la piese nu la pret.

                        Xenon-Ballast-Bulb-Conversion-Kit-H4-12000k

                        sau

                        Xenon-Conversion-Bulbs-Light-Kit-H4-2-8000K
                        Last edited by glasses; 6 July 2012, 22:10.
                        Vizitati CTR-ul

                        sigpic

                        Comment


                        • http://www.loganclub.ro/forum/recoma...92#post1210292 aici gasesti informatii.

                          Comment


                          • A activitate infernala pe aici

                            revin cu o intrebare...pe la kit-urile astea de xenon apar 2 tipuri de becuri H4-1 si H4-2.
                            care se potrivesc la logan?
                            Vizitati CTR-ul

                            sigpic

                            Comment


                            • Din ce am vazut pe net si montat xenon pana acum, H4-2 este acea corcitura de bec in care se combina xenon-ul pe faza scurta cu halogen pe faza lunga. NU pune asa ceva niciodata.
                              Oricum, pe Logan se potriveste orice H4.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • Buna ziua!!O simpla intrebare are cineva de vanzare eleron portbagaj ptr logan cu sistem de prindere in 3 puncte si un cauciuc kormoran...bun..si unele preturi ..multumesc anticipat
                                http://www.loganclub.ro/forum/logan_...-t52046p4.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google