Cafeneaua Galateana, Chat Galatean

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • buna dimi!
    reteta mea de cafea este asta:
    fierbi apa cu zaharul si cafeaua, o dai deoparte si completezi cu 1/2 cescuta de apa rece si o acoperi cu o farfurioara.
    apoi mesteci usor caimacul cu un pai de chibrit(cu fosforul in sus!!),astfel se separa zatul de caimac si va fi foarte savuroasa.
    s-o beti cu placere!
    Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
    Andreea Trifu

    Comment


    • Ehehe, nenea iashca, suna tare interesant! Dar haideti sa va spun cum fac eu cafeluta acasa, duminica dimineata: pun apa la fiert fara nimic altceva. Chiar inainte sa clocoteasca iau ibricul de pe foc si pun cam jumatate din cantitatea de cafea necesara si zaharul, apoi pun din nou pe foc ibricul si amestec energic cu lingura pana incepe sa se umfle spuma-caimac. Iau de pe foc ibricul inainte sa dea in foc si completez cu restul de cafea fara sa mai amestec lichidul. Acum mai pun odata pe foc si astept din nou sa se umfle. Chiar inainte sa se reverse (uneori o mai scap, asta e) sting focul la aragaz, pun o lingura mare de apa si acopar ibricul cu o farfuriuta, fara sa mai amestec.
      Se serveste dupa 10-15 minute, numai in prezenta persoanelor indragite!

      Comment


      • Baieti...prea mare ritualul vostru...doua linguri de cafea ...apa ochiometric pusa in filtru...si apasat butonu rosu...si aia e...oricum la mine cafeaua nu ma influenteaza cu nimic...o pot bea si la 12 noaptea ca tot dorm
        sigpic

        Comment


        • Sunteti slabi cu retetele astea ,ascultati la mine: bag o bacnota de un leu ,aleg sortimentul de cafea preferat,se aude un huruit nu stiu ce se intampla inautrul automatului de cafea dar cafeaua iese excelenta.

          Comment


          • Ma constitui in juriu si notez : Cate un loc I pentru:
            -promptitudinea retetei: Iashca
            -amuzament (zambit cu gura pan'la urechi) pt varianta lui Relu.
            -savuratul cafelei in prezenta celor dragi : Mircea
            -aproximari ochiometrice : Valeriu

            ...acu ce sa zic ...eu n-am baut nici una dintre variante si tot is treaza la ora aiasta

            Si apropos ! Buna dimineataaaaa !!! Sa aveti o miercuri faina ! si sa va laudati la sfarsitul zilei cu ispravile voastre
            Last edited by sand'dana; 29 September 2010, 00:53. Reason: :)
            Loganist far'de Logan

            Comment


            • Neatza, e bun ca inca ai mai fost in stare sa editezi ceva la ora asta asa de dimineata a zilei de miercuri, da pe unde umbli tu noaptea.....;))

              Comment


              • Originally posted by sand'dana View Post
                ...
                -savuratul cafelei in prezenta celor dragi
                ...
                Valabil numai acasa, cand este timp! In rest, cafea la filtru si citit / scris e-mail - uri in disperare, vorbit la telefon, "'traiti sefu'", munti de dosare ... cafeaua asta n-are vreun gust special ... este doar calda! Dar vine el si w.e. - ul!!!
                Buna dimineata loganisti!

                Comment


                • Ce-i cu voi nocturnilor la ora asta?
                  Hai o zi excelenta...ca daca incepeti ziua bine e ca si trecuta.
                  Buna dimi.
                  sigpic

                  Comment


                  • Buna dimineata tutulol !
                    Titanilor voi sunteti sincron, ha!? Ati postat amandoi la 7.23
                    Loganist far'de Logan

                    Comment


                    • ce-mi place elena cum ii alinti!
                      pana la urma si cafeaua in clubul asta, se bea haios!
                      mi s-a facut pofta iar de una!
                      o zi buna la toti!
                      Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                      Andreea Trifu

                      Comment


                      • Da...numai prietenilor li se putea intampla una ca asta...no las' ca-i bun asa
                        sigpic

                        Comment


                        • Plimbare cu barca ... IN MINA, SUB PAMANT!!! Asta smecherie frate!

                          Comment


                          • Da ma Fane...a fost o treaba facuta cu cap acolo...multumim de poze...si vedeti ce faceti cu turnu ala sa il cucerim si pe ala
                            sigpic

                            Comment


                            • neata!

                              Buna dimineata celor care au putut dormi azi-noapte, ca eu nu'sh ce avui....ca nu dormii...nici macar luna plina nu fu....eu mi's cam chiauna...

                              ...oi fi facand antrenament pt noptile de weekend
                              Last edited by sand'dana; 30 September 2010, 07:43. Reason: :)
                              Loganist far'de Logan

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google