Sistemele voastre audio?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Adriann View Post
    Atunci poate ne vedem duminica urmatoare sa vad/ascult si la tine JBL, ca tare mi-au placut cand le-am auzit prima data si daca atunci as fi avut suficienti bani le-as fi luat, dar am luat Pioneer'ul Emotion de 20cm.
    Am uitat, daca le pui pana atunci.
    sunt montate...fata dls up6 , statie dls ra 50, pioneer 88rs
    http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

    Comment


    • OK, poate si JBL'urile pe spate in curand.

      Cum am mai zis eu am Magnat Xcentric 213 pe fata si Pioneer TS-E2096 pe spate si un HU Pioneer DEH-P-5730-MP, cu Magnat Rock 8000.
      Oricum, cred ca ne vom si vedea la Farfurie duminica si mai vorbim.

      Numai bine.

      Comment


      • asriann ... de cel sfatuiesti sa cumpere niste difuri care tipa foarte tare pe spate ... knd pe fata are niste difuri care suna foarte cald ! JBL vor acoperi DLS urile !
        fratilor ... echilibrati muzica in masina ... nu faceti balci !

        e ca si cum ai pune miere de albine peste muraturi ...
        LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
        LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
        LOCUL1 143.9dB (nCID)

        Comment


        • Eu cred ca se compenseaza, JBL au o dinamica a sunetului f.buna.
          Poate sa compenseze din echilibrul fata spate, iar HU prin reglajele pe care le are il poate face sa sune mai mai cald.

          Pentru cei din fata va fi bine dar pentru cei din spate nu prea (care oricum, ori ce ai pune tot pe cele din spate le aud mai mult).

          Cred ca esti prea sensibil si prea perfectionist (nu ca nu ar fi de bine) totusi este doar o masina care nu merge la show.

          Comment


          • aici nu e vb de compensare ... nu au legatura unele cu altele !
            nu stiu daca ai ascultat JBL urile ... tipa tare si metalic orice leai face ... deci nu merg folosite cald .. dacami permiti expresia ... is difuri de SPL ... uitate la ele merg amplificate separat ... adik 2 difuri papa 4 canale de amp ... nuti da de inteles nimic !?

            ori ce ai pune tot pe cele din spate le aud mai mult ... corect pentru ca muzica nu e facuta cum trebe ... montaje gresite ... negandite ... muzica care trebe so auzi trebe sa vina din fata ... ca la spectacol ... muzica iti vine din fata ... nu te loveste peste ceafa !
            LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
            LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
            LOCUL1 143.9dB (nCID)

            Comment


            • Originally posted by shokaliptiku View Post
              aici nu e vb de compensare ... nu au legatura unele cu altele !
              nu stiu daca ai ascultat JBL urile ... tipa tare si metalic orice leai face ... deci nu merg folosite cald .. dacami permiti expresia ... is difuri de SPL ... uitate la ele merg amplificate separat ... adik 2 difuri papa 4 canale de amp ... nuti da de inteles nimic !?

              ori ce ai pune tot pe cele din spate le aud mai mult ... corect pentru ca muzica nu e facuta cum trebe ... montaje gresite ... negandite ... muzica care trebe so auzi trebe sa vina din fata ... ca la spectacol ... muzica iti vine din fata ... nu te loveste peste ceafa !
              "care trebe so auzi trebe sa vina din fata ... ca la spectacol ... muzica iti vine din fata ... nu te loveste peste ceafa"......SI MAI CUM, CA SANTEM ATAT DE REDUSI CA AM PIERDUT FIRUL EXPLICATIILOR TALE........CONTINUA TE ROG
              http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

              Comment


              • pai ce nui de inteles !

                sunt de parere ca muzica pe care trebe sa auzi vine din difurile in fata ... nu de la cele din spate ... difurile din spate vin in completarea celor din fata ... si doar atat !

                cu atat mai mult nu sunt deacord ca difurile din spate sa le acopere pe cele din fata ...

                ce nu s-a inteles !?
                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                Comment


                • Originally posted by shokaliptiku View Post
                  pai ce nui de inteles !

                  sunt de parere ca muzica pe care trebe sa auzi vine din difurile in fata ... nu de la cele din spate ... difurile din spate vin in completarea celor din fata ... si doar atat !

                  cu atat mai mult nu sunt deacord ca difurile din spate sa le acopere pe cele din fata ...

                  ce nu s-a inteles !?
                  EU am inteles....nu ai inteles tu ca iti place sa te repeti....scuze, sa continui ...asa, si ce spuneai?
                  http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                  Comment


                  • 800 watii reali sony expl..isb tub x-treame statie mutant boxe pioner super dar nu merita pt placera de a asculta se dezmembreaza saraca masina

                    Comment


                    • o insonorizare cu folie dynamat sau STP si nu se mai dezmembreaza.
                      sigpic........restul e NoSpeedLimit

                      Comment


                      • Originally posted by shokaliptiku View Post
                        aici nu e vb de compensare ... nu au legatura unele cu altele !
                        nu stiu daca ai ascultat JBL urile ... tipa tare si metalic orice leai face ... deci nu merg folosite cald .. dacami permiti expresia ... is difuri de SPL ... uitate la ele merg amplificate separat ... adik 2 difuri papa 4 canale de amp ... nuti da de inteles nimic !?

                        ori ce ai pune tot pe cele din spate le aud mai mult ... corect pentru ca muzica nu e facuta cum trebe ... montaje gresite ... negandite ... muzica care trebe so auzi trebe sa vina din fata ... ca la spectacol ... muzica iti vine din fata ... nu te loveste peste ceafa !

                        Da le-am ascultat, daca ai fi ficitit ce am mai scris.

                        Ma bucur ca ai reconsiderat un pic regulile tale dupa care se asculta muzica in masina.
                        Mi-ai facut impresia din alte posturi si din thredurile de antifonare ca pe tine nu te-ar interesa foarte mult zona de mijloc si inaltele ci doar foarte joasele.
                        Asta am scos-o din faptul ca erai multumit de un HU bun care functioneaza cu difurile stock ale masinii si un subwoofer in portbagaj (cred ca este o configuratie mai curioasa decat ce am sustinut eu aici - dar nu o exclud totusi ca pe o posibilitate, dar de folosit poate doar "pour le connaisseur").

                        La ce ai zis tu mai sus, pot aparea probleme sesizabile de o ureche formata in ani de zile de folosit diferite scule de muzica, boxe si mers prin cluburi la auditii muzicale si altele. Iar daca s-ar asculta in masina muzica simfonica si corala atunci ar fi o problema cum zici tu chiar si pentru alte urechi (bineinteles nu din cauza muzicii in sine). La sonorizare, in configuratia lui, eu cred ca este de ajutor la un sunet bun si faptul amplificatorul este tot de la DLS.

                        Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine (ca sa ma iau si eu de ceva) este modul de amplificare pentru cele patru canale 4x150W RMS (ale difurilor), pentru ca pe statie are doar 4x70W RMS si pot aparea distorsiuni (sesizabile pentru acea ureche de care am vorbit mai sus) in putere maxima a amplificatorului (la peste treisferturi din volum) atunci cand se va dori sa se miste ca lumea difuzorul.
                        Dar presupunand ca nu face dicoteca in masina nu ar fi foarte grav.
                        Mi s-ar fi parut mai corect un amplificator macar de 4x125W RMS pentru a misca cat mai corect ~100% difurile.

                        Comment


                        • Originally posted by Adriann View Post
                          Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine (ca sa ma iau si eu de ceva) este modul de amplificare pentru cele patru canale 4x150W RMS (ale difurilor), pentru ca pe statie are doar 4x70W RMS si pot aparea distorsiuni (sesizabile pentru acea ureche de care am vorbit mai sus) in putere maxima a amplificatorului (la peste treisferturi din volum) atunci cand se va dori sa se miste ca lumea difuzorul.
                          Dar presupunand ca nu face dicoteca in masina nu ar fi foarte grav.
                          Mi s-ar fi parut mai corect un amplificator macar de 4x125W RMS pentru a misca cat mai corect ~100% difurile.

                          un ampif in clasa ab (cel din cazul nostru) are un randament de max. 60% ... recomandat este ca amplificatorul sa fie mai puternic decat difuziarele ,deoarece ele vor fi mai bine controlate . de luat in calcul mai sunt si cross-urile (mai inghit si ele din puterea amplifului).

                          Comment


                          • @_VRX_
                            Deci am banuit bine dar nu am socotit bine.
                            Te-ai referit la puterea RMS a amplifului cand ai zis 60% randament (fara distorsiuni) din puterea totoala?

                            PS; Putere RMS (4ohm): 4 x 50 W + 1 x 250 W ------atat are DLS RA50 !!???

                            Comment


                            • Originally posted by _VRX_ View Post
                              un ampif in clasa ab (cel din cazul nostru) are un randament de max. 60% ... recomandat este ca amplificatorul sa fie mai puternic decat difuziarele ,deoarece ele vor fi mai bine controlate . de luat in calcul mai sunt si cross-urile (mai inghit si ele din puterea amplifului).
                              Da, ma rog, am intuit bine dar nu am socotit bine.

                              Pentru @felixb
                              PS:sursa
                              Nu stiu de unde am scos 4x70W RMS cand de fapt la DLS RA50 este Puterea RMS (4ohm): 4 x 50 W + 1 x 250 W , ceea ce este si mai crunt, nu stiu cum misca difurile de 150W RMS (este pacat de ele, va trebui sa schimbe ori difurile ori ampliul).

                              Comment


                              • Dublu post!
                                Rog admin sa stearga postul 328 !

                                Cu scuzele de rigoare !!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google