Sistemele voastre audio?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E prins in trei suruburi si crede-ma, am vazut cum l-a prins, e tzapan.

    PS: si ca ultima investitie, difuri Dragster pe fata de 16,5 - 60W RMS. Fata de alea de 13 (JVC 35 W...) se aude incomparabil mai bine, inaltele suna beton si arata si frumos.
    Attached Files
    Last edited by Octavian; 7 May 2008, 21:06.

    Comment


    • @ tavi.....cat au costat difurile pe fata ? ....si mai trebuie decupat ceva sau intra la fix ? ms
      sigpic

      Comment


      • Omu' nu a decupat decat la oglinda la tweetere.
        Trebuie un distantier de ala care se prinde pe usa (pe tabla) de care prinzi difu.

        De costat...aproape 3 mil. si merita fiecare banut comparativ cu ce am auzit eu pana acum.

        Comment


        • parpanel ... la vibratii este rezistent un amplificator , gandestete ca multi asezam ampul pe cutia subwooferului ! 2 ... ampul trebe prins ca sa nu se loveasca de ceva in momentul plecarilor in tromba sau pe franare brusca ( in cazul de fata ) ...

          Octavian___28 ... incerca sa mai aranjezi putin toate cablurile alea peacolo , pentru estetica si pentru sigurantza ... nu se stie ce mai pui in portbagaj , sa nu agati vrun cablu !
          felicitari pentru montaj !
          ai grija la reglajele ampului pentru ca sony sunt sensibilie , si se ard finalii destul de rapid !!!

          numa bine !
          Last edited by shokaliptiku; 8 May 2008, 08:02.
          LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
          LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
          LOCUL1 143.9dB (nCID)

          Comment


          • Acuma stiu ca e putin aiurea ce spun dar ....
            ce boxe pe spate mi-as putea lua care sa fie cat de cat ok pentru sony-ul meu 620u dar care sa fie mai bune decat alea stock si sa nu coste mai mult de 200-240 ron ? Nu de alta, dar alea stoc fac urat cand e dat sonorul un pic mai tare (20 din 40 sau 50 posibil)
            Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
            Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

            Comment


            • Bubu ai putea sa-ti pui pe 16cm, dar decat sa bagi bani in alea pe spate, mai bine iti pui ceva calumea si tot de 16 ca si ale lui octavian pe fata si tot asa cu twetterele separat,nu de alta dar tu in fata stai sa asculti muzica nu in spate,asa ca mai bine iti faci o investitie in boxele pe fata unde sa ai cat de cat o claritate si un bass mai ok fata de "cartoanele"ale stock(iar alea de pe spate poti sa le dai din Mp3 un pic mai incet ca nu o sa faca fata la aceelasi volum cu alea de pe fata,si uite asa nici nu prea o sa le mai auzi asa de tare ca baraie cum zici tu) :P
              ps:mai bine mai strangi ceva bani si iti faci un sistem de boxe pe fata cum si-a facut octavian!Parerea mea
              sigpic

              Comment


              • Care dintre voi vine sambata la intalnire sa discutam live de treaba asta ? Asa patesti daca faci totul pe bucati. te enervezi tot mai tare. pana acum ma enerva prostia aia de mp3, acum incep sa ma enerveze difurile ca baraie si maraie la un volum acceptabil zic eu.
                pai cati W au alea stock ? Ca in manualul sculei din fabrica (a mp3-ului) ziceau aia ca e 2*40 sau 45w. sony-ul are tot atata si la juma de volum le da peste cap ceea ce alalalt nici la maxim nu reusea asta. sunt tot mai in ceata
                Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                Comment


                • Io stiu, ca boxele alea stock(blaupunckt) ale masini au 15watti,cel putin la ale mele asa era,si nu cred sa se fi schimbat acuma!
                  sigpic

                  Comment


                  • Bubule sa stii ca daca schimbi numai mp3-iu nu trebuie neaparat sa se auda si mai bine, poti sa ai surpriza sa se auda mai prost chiar si mp3-iu sa nu fie de vina. Musai alte difuri.

                    Ca sa nu tai tabla, pune niste difuri pe 16 cm pe spate (cu inele normal de adaptare).
                    MINUNAT ar fi daca ai putea face operatia asta si pe fata, se schimba radical auditia.

                    Parerea mea, NU te grabi (ca asa am facut eu, si numai carpeli am facut pana nu m-am hotarat sa bag un ban cat de cat in muzica), mai stai vreo 2 luni si pune niste difuri adevarate fata-spate.

                    PS: alea stock au 20W (asa scrie pe ele) si sunt configurate dupa cdplayeru stock, in cuplu se aud acceptabil daca schimbi cdplayeru am spus, poti avea surprize.

                    Comment


                    • Deci tzapa cu difurile stock ... faina treaba
                      ideea e ca as schimba acuma macar 2 dintre boxe ori pe fata ori pe spate pentru ca le-as da la ala de a luat si mp3 -ul si mi-as recupera macar o parte din bani, iar celelalte 2 le-as schimba cand as mai face rost de ceva banuti si mi-as lua ceva ok. cam asta e ideea.
                      pentru aradeni (cei de vor sa ma ajute ) ii rog doar sa vina la intalnire sa ascult si eu cum se aude la ei, poate chiar sa facem ceva teste.
                      Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                      Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                      Comment


                      • Da, la mine pe Logan era prins la fel amplificatorul, in 3 suruburi de table.
                        Acum trebuie sa-l montez pe o Ibiza care are mocheta pe spatele banchetei, iar daca o si rabat ocazional, ma va incurca - de aceea ma gabdeam sa-l montez de subwoofer in sine. Sa inteleg ca e ok si asa. (la fel si pentru condensator?)
                        Last edited by danchitu86; 9 May 2008, 04:07.
                        People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...

                        Comment


                        • Pe unde se recomanda sa se traga firele si unde se fac conexiunile pt. niste tweetere care as vrea sa le pun pe bord , eventual pe locul reglajelor de la oglinzi (am oglinzi electrice).
                          @ Octavian : am citit ce ai scris pe celalalt thred, varianta cea mai ieftina si buna de boxe care ar fi pana la urma ?
                          sigpic

                          Comment


                          • Am un Clarion DB178RMP, acesta are si 2 iesiri rca (din cate am auzit sunt speciale ptr subwoofer), dar in meniul Cas-ului nu gasesc nici o optiune prin care sa controlez individual volumul pe subwoofer! In acest caz mai sunt de folos rca-urile? sau pot conecta sub-ul la iesirile normale ale Cas-ului?

                            Comment


                            • E cineva pe aici cu mcv??? unde ati pus statia in mcv? sau are cineva vreo sugestie? dar trebuie sa tineti cont de faptul ca rabatez des canapeaua...
                              vreau sami pun o statie cu care sa-mi aplific doar boxele fara Subwoofer...

                              sigpic

                              Comment


                              • Alin28: majoritatea mp3-urilor au doua RCA. Nivelul wooferului il vei controla din amplificator (are si el niste reglaje).
                                Nu cred ca vei putea trage semnal (e si mai greu pt ca sunt mai multe ''matze'' de tras) direct de la iesirea mp3 pt difuri, asta se poate numai daca amplifu' are intrare semnal high level - cu cat e mai ''profi'' amplifu, cu atat mai sigur ca NU are intrare semnal high level, deci cel mai bine (chiar si sa aibe!) sa te folosesti de RCA.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google