Senzorii de parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca ai inteles ideea, senzorii de pe lateral i-am pozitionat la limita curburii, iar nu pe aceasta, pentru ca s-ar putea sa nu "vada" un obstacol situat vertical in spatele masini, stalp subtire, data fiind orientarea in unghi.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Eu i-am avut montati pe lateral si aveau plaja destul de buna si simteau tot.

      Distanta dintre senzori trebuie sa fie de 40cm +- cativa cm .

      Eu i-am montat singur in 30 minute cu trasul afisajului pe bord si este extrem de simplu.
      real power..... diesel power by

      Comment


      • Originally posted by cosmindan View Post
        Eu i-am avut montati pe lateral si aveau plaja destul de buna si simteau tot.

        Distanta dintre senzori trebuie sa fie de 40cm +- cativa cm .

        Eu i-am montat singur in 30 minute cu trasul afisajului pe bord si este extrem de simplu.
        Pune te rog o poza(daca ai) sa vad si eu cum ii ai pusi.....
        Cred ca m.am decis o sa ii pun cum i.a desenat "IancuMIC" in poza respectiva.....cred ca este cea mai buna alegere
        CL 93 TAV

        Comment


        • cauta la mine la my ride si o sa vezi acolo ce si cum. Ideea este sa acoperi o plaja cat mai mare in spate dar vezi ca si pe colturi ai nevoie de senzori . Mai bine te gandesti de 2 ori deoarece bara o gauresti doar odata. smile
          real power..... diesel power by

          Comment


          • Senzori montati pe dacia logan f1

            [ATTACH]375183[/ATTACH]
            senzori montati pe dacia logan f1

            Comment


            • @aurash
              Senzorii sunt pentru obstacolele din spatele masinii, a caror distanta nu mai poate fi apreciata corect, dupa ce au iesit din raza oglinzii din habitat; nu vad de ce sa pui senzori pe lateral;in acest scop exista oglinzile laterale.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                @aurash
                Senzorii sunt pentru obstacolele din spatele masinii, a caror distanta nu mai poate fi apreciata corect, dupa ce au iesit din raza oglinzii din habitat; nu vad de ce sa pui senzori pe lateral;in acest scop exista oglinzile laterale.
                da ai dreptate.....degeaba ii pui pe coltul barei din spate pentru ca in oglinzile laterale vezi coltul....dar nu vezi si distanta in spate pana la obstacol.....ai dreptate nu e nici un avantaj daca ii pui pe colt....
                CL 93 TAV

                Comment


                • Spunetimi si mie ce reprezinta firul ALBASTRU
                  _Intreb si eu din necunostinta de cauza stiu doar ca firul rosu se leaga la + si cel negru la -(masa) dar cel albastru unde il leag :|??
                  Attached Files
                  CL 93 TAV

                  Comment


                  • e prima oara cand vad asa ceva sunt tare curios ce reprezinta... desi din cate stiu, in mufa din centralina sunt doar 2 pini, pentru plus si minus, deci firul albastru nu are un pin care sa ii corespunda, deci eu zic ca e in plus, ca sa ai 3 fire in loc de 2...
                    Last edited by valeriuciprian; 20 April 2012, 21:00.
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      @aurash
                      Senzorii sunt pentru obstacolele din spatele masinii, a caror distanta nu mai poate fi apreciata corect, dupa ce au iesit din raza oglinzii din habitat; nu vad de ce sa pui senzori pe lateral;in acest scop exista oglinzile laterale.
                      Sa vezi ce o sa vezi obstacolele cand este noapte sau cand ploua.

                      Sunt unii care le stiu pe toate peste si peste tot si dau sfaturi. Mai aruncati un ochisor si la masinile straine care au asa ceva de fabrica si vedeti cum sunt pusi.

                      In fond ......oadata gauresti bara, si dupa ce o julesti.....o sa-ti montezi senzorii mai pe lateral si o sa cumperi si o bara noua.
                      real power..... diesel power by

                      Comment


                      • Deci lamuritima si pe mine unde sa ii pun maine ma apuc sa ii montez si vreau sa ii montez cat mai bine...(nu vreau sa stric bara)
                        deci ce distanta sa pun intre ei ? spunetimi cu aproximatie unde sa ii montez pe cei de pe margine...[eu m.am gandit sa ii pun pe la jumatea stopului acela de pe bara]....


                        Chiar nu are nimeni senzori montati pe PH2 ?

                        Originally posted by B 83 RMJ View Post
                        e prima oara cand vad asa ceva . sunt tare curios ce reprezinta... desi din cate stiu, in mufa din centralina sunt doar 2 pini, pentru plus si minus, deci firul albastru nu are un pin care sa ii corespunda, deci eu zic ca e in plus, ca sa ai 3 fire in loc de 2...
                        deci m.a depasit kitu asta de senzori )) nu stiu ce sa fac cu acel fir....
                        P.S pe mufa de intrare a alimentarii (POWER) sunt 3 pini....{toti reuniti in mufa}ROSUNEGRUALBASTRU....
                        Last edited by valeriuciprian; 20 April 2012, 21:00. Reason: Automerged Doublepost
                        CL 93 TAV

                        Comment


                        • Eu ti-am dat un sfat, tu faci cum vrei, dar nu inteleg de ca sa pui un senzor pe lateral din moment ce senzorii au in general, detectie cam 90-120grade si oricum "vede" un pic si lateral, ceea ce vezi si in oglinda laterala. Ca sa pui senzor pe lateral doar pentru ca nu poti sa folosesti oglinzile noaptea cand ploua, mi se pare o tampenie, sincer.
                          Attached Files
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • eu am montat pe 2 ph2 pana acum, dar ii pui cum crezi tu ca e mai bine.

                            ca reper, am luat de la pasajul rotii 65 cm in ambele parti, iar cei din mijloc i-am pus la 37 cm fata de cel din stanga, respectiv cel din dreapta.
                            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                            Comment


                            • Uite aici postul 130 pozitia in care i-am montat eu, si am fost multumit de pozitia lor.

                              Verifica pozitia senzorilor si la o Skoda Octavia si dupa mai vorbim. Nu vorbim din desene in paint ci de realitate.
                              Last edited by cosmindan; 20 April 2012, 20:58.
                              real power..... diesel power by

                              Comment


                              • asa am montat si eu dar e mai bine daca le montezi pe buza...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google