Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am fost in concediu in turul tarii anul acesta si chiar am fost mirat sa vad cate turisme aveau statii CB.
    deci.... o sa inceapa goana dupa statii in curand

    Comment


    • Nu are nici pe dracu daca se incalzeste. Daca nu frige sa se topeasca plasticul lucreaza f bine.

      Daca ai statie, un motiv in plus ca si in cazul GPS-ului sa iti sparga astia masina.
      Last edited by zake; 17 September 2009, 21:13. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • pai cine e prost sa`si tina statia in masina ....eu iau si statia si antena in casa..., ramane decat cablajul si talpa in portbagaj.

        Comment


        • Originally posted by CataFOF View Post
          pai cine e prost sa`si tina statia in masina ....eu iau si statia si antena in casa..., ramane decat cablajul si talpa in portbagaj.
          Crede-ma nu e vorba de proprietar aici, ci doar de curiozitatea celui care a pus " ochiul " pe masina ta. Daca te vede cu antena cauta statia, daca nu o gaseste se va multumi cu altceva. Sparg auto si pentru simplul fapt ca se vad urmele de la suportul de detector radar sau de la navigatie. Daca nu e nimic in torpedou, asta e !
          http://www.cbmania.ro

          Comment


          • Eu am facut vreo 1500Km prin tara, cu un Midland Multi 42, care era imprumutat.
            Ce pot sas zic....a fost prima data cand am avut statie pe masina, si chiar sunt impresionat ce cooperarea celorlalti participanti la trafic, si mai ales a tir-istilor.
            Mergand pe E85, intr-o localitate rulam cam cu 80-85km/h, si urma o curba la dreapta. Din fata venea un tir, si soferul (fara sa fi intrebat eu ceva pe statie pana acolo) imi spune: "Colegul cu reno-ul, vezi ca imediat dupa curba ai echipaj radar", eu evident franez imediat, si chiar atunci am intrat in curba, si radarul era pus direct pe mine. Evident, i-am multumit colegului ca am scapat de radar.

            Si inca o intamplare, veneam dinspre Lacul Rosu spre Brasov, si pe o bucata de deal, era primul un tir, apoi coloana de masini, eu fiind a2a masina in spatele tir-ului.
            Ssoferul tir-ului mi-a vazut antena pe masina, si tot asa, din prorpie initiativa zice pe statie: "Colegul cu reno-ul, hai, dai, ca daca apare ceva te anunt eu" Si uite asa, am fost singurul care am putut depasi din acea coloana, in conditii de siguranta. I-am multumit colegului, si mi-am vazut de drum.
            Ca o concluzie dupa aceast tur de tara, cu CB pe masina pot sa spun ca CB-ul este mai bun de cat un detector de radar, si urmeaza sa imi achizitionez si eu un CB.

            Ar mai fi mai multe de povestit, dar cam astea au fost cele mai importante faze.

            Toata stima pt cei cu CB-uri din trafic, este o modalitate fff usoara de a ne ajuta intre noi, si de a invata sa ne repsectam intre noi.

            Drumuri bune, colegii!!!


            sigpic

            Comment


            • Da, asa mai merge ! Trebuie sa punctam o singura adaugire si anume ca ai avut si putin noroc de data asta. Cu timpul vei vedea ca se mai lasa rugati sa faca astfel de gesturi cei cu masinile mari, iar culmea cei cu masinile mici (o parte din ei ) mai mult stau la ascultat. Nimic nu este perfect, padure fara uscaturi nu e, deci sa incercam noi sa schimbam ceva si cine stie, poate se vor vedea rezultate.
              http://www.cbmania.ro

              Comment


              • Statia mea a primit un cadou si anume aceasta antena:Antena President MS 145 CN
                Am vrut President Alaska dar pana la urma am ales antena de mai sus.

                Deci acum am un Sirio SG-CB 1400 si Antena President MS 145 CN

                Comment


                • am si eu o mica problema cu statia mea.....nu se mai aude in difuzor nimic. Cand o deschizi, normal se aude un tiuit...dar acum nimic. Daca pun castile, si dau statia la maxim, abia aud in casti ceva...ma chinui. Care ar fi probleme? De emis, pot emite, dar eu nu mai aud pe ceilalti.
                  Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                  Comment


                  • Originally posted by cristi3775 View Post
                    am si eu o mica problema cu statia mea.....nu se mai aude in difuzor nimic. Cand o deschizi, normal se aude un tiuit...dar acum nimic. Daca pun castile, si dau statia la maxim, abia aud in casti ceva...ma chinui. Care ar fi probleme? De emis, pot emite, dar eu nu mai aud pe ceilalti.
                    Mufa de la spate este mono insa la o pereche de casti stereo se va auzi intr-o casca daca nu sunt alte probleme. Treci pe la cineva care repara statii si vezi ce are, oricum din ce spui nu pare grav, insa dupa o verificare atenta se poate da un verdict. Vad ca esti din Piatra , si daca vrei un nenea care se pricepe incearca la 0745515689. Bafta !
                    http://www.cbmania.ro

                    Comment


                    • Originally posted by cristi3775 View Post
                      am si eu o mica problema cu statia mea.....nu se mai aude in difuzor nimic. Cand o deschizi, normal se aude un tiuit...dar acum nimic. Daca pun castile, si dau statia la maxim, abia aud in casti ceva...ma chinui. Care ar fi probleme? De emis, pot emite, dar eu nu mai aud pe ceilalti.
                      Salut,
                      este posibil sa ai finalul audio defect. Incearca sa mergi la un depanator si sigur isi va da seama. Bafta!!!

                      Comment


                      • salut colegii ! am o danita 1240,care am pozitionat-o in stanga,sub bord,sub reglajul farurilor,suportul ptt-ului,l-am prins in capacul boxei.antena este t 9 ranger.
                        ubi concordia ibi victoria

                        Comment


                        • Originally posted by dragos firoiu View Post
                          salut colegii ! am o danita 1240,care am pozitionat-o in stanga,sub bord,sub reglajul farurilor,suportul ptt-ului,l-am prins in capacul boxei.antena este t 9 ranger.
                          Aseaza antena pe centrul geometric, rezolva treaba cu calibrarea ei si esti gata de drum. Drumuri bune colega !!!
                          http://www.cbmania.ro

                          Comment


                          • Care mai sunt preturile la statiile CB?...dupa concediu si pe criza asta, inca am ramas la stadiul de vise
                            Si, apropo`!...pentru calibrare, unde ma pot orienta in Iasi? Ca statie, voi lua de la tine


                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by angel View Post
                              Care mai sunt preturile la statiile CB?...dupa concediu si pe criza asta, inca am ramas la stadiul de vise
                              Si, apropo`!...pentru calibrare, unde ma pot orienta in Iasi? Ca statie, voi lua de la tine
                              Calibrarea se poate efectua tot la mine.
                              http://www.cbmania.ro

                              Comment


                              • @MARIUS-77 multumesc pt sfat ! sistemul a fost calibrat de un coleg care este radioamator si o folosesc de ceva vreme.drumuri bune si tie si celorlalti colegi !
                                ubi concordia ibi victoria

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google