Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Citizens Band Radio = CB Radio

    Daca vrei sa afli mai multe, vezi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Cb_radio

    sigpic

    Comment


    • Originally posted by dan.gutu View Post
      ...............Eu nu stiu ce fac moderatorii,vad ca discutia deja a degenerat si nu este bine.
      Fii convins, ca Moderatorii nu sunt straini de ce se posteaza si daca nu intervin, inseamna ca semaforul inca e pe verde!
      Au ei grija sa intervina cand discutia o ia , haisa
      Last edited by angel; 20 October 2009, 00:37.


      sigpic

      Comment


      • Deci de acum incolo gata cu scandalu cu flameu si cu reclama ascunsa.
        Fi-ti decenti si nu va mai laudati produsele care le aveti la vanzare.
        Nu am stat sa iau totul din urma la puricat si sa arunc cu warnuri in stanga si in dreapta. Dar de acum incolo v-oi urmari atent acest topic.

        sigpic

        Comment


        • deci cum spuneam daca ar avea sonykel putere ar inchide tot forumul.


          Important Moderator or Administrator NotePrietene , primu post ti l-am sters si nu am zis nimic. Bag seama ca nu prinzi anumite subtilitati. Ai un warn mic. Daca tu crezi ca scopul meu e sa inchid acest forum , te inseli amarnic. Daca v-ati face toti de cap s-ar duce de rapa acest forum. La urmatoare jignire la adresa mea si a forumului in general ai BAN direct. Imi place ca am inceput cu dreptu , activitatea mea de moderator pe aceasta arie.


          Ia foloseste matale PM, si dute la dansat cu Sonykel acolo, nu pe public.
          Last edited by Cezar; 20 October 2009, 14:01.
          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

          Comment


          • am si eu o statie danita 1240. poate sa imi spuna cineva ce antena as putea sa pun la ea?
            ceva cu talpa magnetica

            Comment


            • Dar oare pana acum a fost nevoie de un moderator. Incetul s-a ales graul din neghina, dar se pare ca cineva vrea cu orice pret sa nu mai zica nimeni nimic decat cu aprobari.
              Pentru tine personal sa stii ca fara reclama mascata nu se dezvoltau asa de mult discutiile pe nici un forum, mai ales aici unde ramura de discutii e mica si tanara.
              Dar cu timpul invatam sa mai lasam din ce nu prea lasam si iese treba buna. Sau nu !
              http://www.cbmania.ro

              Comment


              • Originally posted by fan.cb.rd. View Post
                Salutare!Intamplator sunt electronist de meserie si tot cautand oferta cea mai buna in domeniu,am dat peste Storm,un model nou si care initial mi-a facut impresia ca e un "fake" cum zici tu aici,prea multe nu am gasit despre el,asa am ajuns sa-ti citesc postul.Am dotat masinile firmei si nu sunt putine cu cel mai ieftin model al lor,100Plus,iar pe masina personala am pus un Radian.Tin sa te anunt ca doar caroseria e identica,din punct de vedere electronic e cu totul diferita de multe alte statii,iar Radianul e o statie foarte bine gandita,dar se adreseaza in special segmentului de lux al utilizatorilor.Nu vreau sa le fac reclama celor care vand Storm-ul,dar am sesizat o oarecare rautate.Am folosit inainte de Radian pe masina mea un Alan 48 care a functionat 2 zile si a decedat,dupa care in 3 saptamani a mai murit de 4 ori.E cam mult de povestit aici,dar nu prea are rost.
                Mai colegule, cum sa fie modele noi, daca copie si interiorul dupa statiile Dragon, modele din anii `70-`80. Lasa-ma un pic si-ti trimit un link sa te convingi. Storm nu au nici o adresa, nici un site al lor. Intra pe google si scrie President, Magnum etc si gasesti muuulte site-uri.
                Vad ca esti din Iasi. In bazar gasesti statii Storm.
                Si Radianul care costa 800 ron e statie care se adreseaza in special segmentului de lux al utilizatorilor? 800ron pe o statie e lux??? O statie de lux ar fi cam de pe la 1500ron.
                Stiu pe cineva care vinde Storm si pe masina are YAESU. De ce oare?
                sigpic42.453.149

                Comment


                • Domnule Tiberiu,te rog sa incetezi cu antireclama pe care o faci cu buna stiinta.Nu ai de unde sa stii si nici nu ai sa poti vreodata, ce munca se depune pentru a realiza si afirma pe o piata saturata de marci deja consacrate o alta marca.Nu cred ca e necesar sa vin aici cu contraargumente si nici nu sunt dator sa ti le ofer.Cred ca am discutat destul la telefon.Statiile din anii 70-80 nu erau construite cu tehnologie SMD din cate stiu,dupa cum observi nu dau nici un nume,"luxul" dupa cum zicea domnul de mai sus poate nu este caracterizat numai de pret,poate se referea la aspect si usurinta in utilizare,iar in ceea ce priveste folosirea altei marci in masina cred ca nu are relevanta. Zicea foarte bine Marius putin mai sus ca se alege graul de neghina pe aici.

                  Comment


                  • Personal voi lua o pauza, pentru a nu fi inteleasa gresit prezenta mea aici.
                    Pentru cei care mai vor sa mai vorbim se poate oricand un PM.
                    http://www.cbmania.ro

                    Comment


                    • Originally posted by matsonyk View Post
                      am si eu o statie danita 1240. poate sa imi spuna cineva ce antena as putea sa pun la ea?
                      ceva cu talpa magnetica
                      Sunt o sumedenie de antene bune si foarte bune,cauta si tu o antena de la 160cm in sus,cu un castig cat mai mare si nu in ultimul rand ,care sa-ti si placa.Bafta si ai grija,cum se spunea si mai sus ,la calitatea constructiei.

                      Comment


                      • Domnule George, nu fac antireclama,ci doar imi spun parerea pe un forum public. De asta sunt create forumurile. NIMENI nu poate sa-mi inpuna ce sa fac si sa scriu. Ceea ce am vorbit la telefon nu mi-a schimbat parerea.
                        Si ca si "popularitate" a statiilor storm, vad ca nu intereseaza pe nimeni acest subiect.
                        sigpic42.453.149

                        Comment


                        • Parerea ta este desigur o parere,dar deobicei cei care pot sa transmita obiectiv o parere despre un anumit subiect au o legatura oarecare cu subiectul in cauza,dovada ca dumneata iti scrii parerile pe Logan Club este faptul ca detii si folosesti un Logan nu?De aceea am zis sa nu mai faci antireclama,cand ai sa folosesti sau macar ai sa ai tangenta cu unul din produsele Storm mai discutam.Pana atunci eu consider subiectul unul dezbatut deja prea mult.Te invit pana atunci sa te plimbi pe www.cbradio.nl si ai sa fii uimit de cat de multe marci de statii radio cb seamana una cu alta dar se numesc cu totul altfel.Toti producatorii din domeniu,inclusiv cei consacrati,folosesc caroseriile altor marci din considerente pur economice,nu le interzice nimeni acest lucru.Forumurile sunt intradevar libere dar in anumite limite.Nu crezi ca un forum este facut pentru a aduna experienta participantilor in anumite domenii si nu pentru a denigra?Asadar eu propun sa venim aici in ajutorul forumistilor si nu sa ne facem reclama,asadar sa fim obiectivi.Pe tine nu te opreste nimeni sa faci reclama produselor President,Midland,etc,dealtfel foarte bune si deja consacrate,dar fii sigur ca si ele au probleme de tot felul si nimeni nu a zis ca ar fi de nefolosit.Consider ca am spus deja prea multe,sper ca ai inteles esenta,o zi buna.
                          Last edited by george_alex94; 25 October 2009, 09:14.

                          Comment


                          • iar incepeti sa va certati?

                            sigpic

                            Comment


                            • Salutare

                              Originally posted by SoNyKeL View Post
                              iar incepeti sa va certati?
                              Nu vad sa se certe cineva acum ,doar comunicam intr-un mod cat mai civilizat sper.

                              Comment


                              • am si eu nevoie de un sfat.
                                sa montez antena pe plafon langa cea de radio ?
                                sau
                                pe "nervura" deasupra usii soferului ?
                                Attached Files
                                vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google