Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ANTENA MIDLAND MINI C593.01 CU PRINDERE MAGNETICA ce stiti de aceasta antena are cineva, vreau sa pun cu Maxon CM10

    Comment


    • @tdan08, acea statie are tot 4 W, atat cat au toate modelele comercializate pe piata. Alta putere de iesire nu este legala deci nu se pot comercializa in conditii legale.
      In rest : marketing.
      Si eu am cochetat cu acele modele dar am gasit raspunsuri multe de la cei care le repara sau fac service la ele .

      Comment


      • ok. nu te contrazic pt ca nu ma pricep asa de bine la statii. acum ma bucur ca nu am cheltuit mai mult pt una mai scumpa, daca toate au 4W cum zici tu. cat de fiabila va fi, ramane de vazut. oricum nu am luat-o pt o folosire zi de zi, o sa o folosesc mai mult cand fac deplasari de weekend sau vacanta, adica de 1-2 ori pe luna. pentru atata lucru sper ca va fi o statie ok, la fel ca celelalte care se incadreaza in suma de 500 lei.
        sigpic

        Comment


        • Colegul de mai sus care zice ca stie el ce si cum, nu mai sta degeaba si demonstreaza ca President Jackson 2 are doar patru w ??? si nu 25 si vei fi bogat. Vei posta de maine pe forumul de la Bentley. Am dat doar un exemplu, pentru ca pe piata sunt foarte multe modele de la multi producatori consacrati, care fac acest lucru dinainte sa se nasca cei care stiu ei , bre' cum sta treaba.
          Dar ma rog fiecare, are dreptul la o parere. Tu deja ai uzat de acest drept.

          Si putem afla, foarte usor de ce ai spus asa ceva, deci ce modele zici tu ca sunt cu putere "reala " ? Si mai lasa legea, ca doar nu ai fi cel mai corect din lume, insa anonimatul forumistic creaza astfel de "caractere " ideale si atostiutoare.
          Last edited by MARIUS-77; 11 March 2010, 21:07. Reason: Automerged Doublepost
          http://www.cbmania.ro

          Comment


          • eu pot demonstra ca are 4 w, dar tu poti ?
            25 w? chiar asa se prosteste lumea?

            pai tu cum le vinzi? le desfaci, le "maresti" puterea si gata? asa e din fabrica, nu?
            Last edited by mike26ro; 11 March 2010, 21:22. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • 1. daca ar fi sa ma iau dupa mike26ro, ar trebui sa reclam la opc ca am fost inselat. am comandat o statie de 25w, scrie si pe factura ca are 25w, dar de fapt ea are 4w. ramane de expertizat cati w are.

              2. daca ar fi sa ma iau dupa marius-77, ar trebui sa reclam la autoritati, ca in romania se vand statii ilegale cu o putere de peste 4w. iarasi ramane de demonstrat daca e asa.

              PS- cine are dreptate pana la urma? daca nu cer prea mult, aduceti si ceva dovezi ca ma lamuresc si eu.... din punct de vedere al nestiutorului.
              sigpic

              Comment


              • Mai....piatra neamt, statia colegului de la bacau are 25 watti, cum zice. Nu ai cum sa demonstrezi ca are 4w. Si la statiile de 50w tot 4w scrie pe cutie.
                Cel mai bine le pui pe un reflectometru...

                tdan08: e ca si cum ai cumpara o masina de 90 de cai pe factura si de fapt ai 105...
                Mai faci reclamatie???
                sigpic42.453.149

                Comment


                • nu stiu daca fac reclamatie.... aia 105 cai frumosi sunt legali??
                  ce naspa de aia care iau statii president, magnum pe la 1500 lei cu 50-100w, ca cica sunt cele mai bune si de fapt se aleg cu 4w la fel ca statiile la 400-500 lei.

                  adevarul este la mijloc. sau la cel care demonstraza.
                  sigpic

                  Comment


                  • Tocmai, nu ai cum sa dai 1500 de lei pe o statie de 4w.
                    Stai linistit, ai 25w. Intreaba prin statie si sigur gasesti pe cineva in bacau sa o masoare. Sau la firmele care monteaza statii pe taxi.
                    sigpic42.453.149

                    Comment


                    • Eu personal , import cateva mii de statii anual, deci fizic nu am timp sa fac astfel de modificari. Dar daca matale , ameninti o natie intreaga cu dezvaluiri, si mai grav te si stim de cal brez, nu cred ca i-ti poti permite, sa duci pe umeri mii de utilizatori de statii de putere, care in urma denuntului tau vor avea de suferit. Bafta cu alegerea locuintei din Havana !
                      Exact cum se spune in popor, treaba naspa incepe de undeva, si cred ca nu tu esti respectiva persoana.
                      Eu am pe masina 450 w, si un oras intrega a fost martor la DX-urile ,mele cu Anglia, Spania, .....etc. ( vorbim de Iasi, al doilea oras ca administrativ din Romania ) asta este optiunea mea si tu personal, nu poti decat sa comentezi ,cat vrei, poate cineva te-a pacalit cu o statie de doi lei si acuma arunci cu noroi in tot ce intalnesti. Cel mai simplu, daca nu ai incredere in nimeni, ia un aparat de calibrare ( reflectometru ) la 7 euro, si verifica singur puterea la statiile pe care le intalnesti in viata ta.
                      Vei avea surprize !
                      DIFERENTA DINTRE LEGAL SI MORAL ESTE FOARTE SUBTILA, DAR TU ACCENTUEZI ACEST LUCRU, FARA EFECTELE SCONTATE
                      Am putea deschide un alt topic discutii pe aceasta tema.
                      Last edited by MARIUS-77; 12 March 2010, 00:34.
                      http://www.cbmania.ro

                      Comment


                      • tdan08--Puterea legala de emisie este 4W pentru utilizatorii obisnuiti.Utilizatorii autorizati pot emite cu o putere mult mai mare.Comercializarea statiilor cu putere mare nu este interzisa.Magnumul si Presidentul au putere reglabila.Apeleaza un montator in Bacau si vei avea raspuns la toate intrebarile tale.

                        Deasemenea,o putere chiar si putin marita si o antena mai lunga ,este chiar foarte utila in cazul benzii de 11m(CB),aceasta fiind datorita caracterului liber,o banda foarte aglomerata.
                        Last edited by george_alex94; 12 March 2010, 07:57. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Cand vorbim de RX-uri si DX-uri,este bine sa si traducem ce inseamna,sunt forte multi care nu stiu si vor sa afle.
                          LOGAN--> <--TOYOTA

                          Comment


                          • Originally posted by maistoru View Post
                            Vocabular tehnic
                            AM - Amplitude Modulation
                            CB - Citizen's Band
                            CH - Channel
                            CW - Continuous Wave
                            DX - Long Distance Liaison
                            DW - Dual Watch
                            FM - Frequency Modulation
                            GM - Low Frequency
                            LSB - Receiver
                            SSB - Single Side Band
                            SWR - Standing Wave Ratio
                            SWL - Short Wave Listening
                            SW - Short Wave
                            TX - CB Transceiver
                            UHF - Ultra High Frequency
                            USB - Upper Side Band
                            VHF - Very High Frequency
                            ----------------------------------------------------------------------
                            INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                            Comment


                            • Da, merci Fane ! Se vede ca nu am mai avut timp sa citesc toate posturile.
                              LOGAN--> <--TOYOTA

                              Comment


                              • Originally posted by george_alex94 View Post
                                tdan08--Puterea legala de emisie este 4W pentru utilizatorii obisnuiti.Utilizatorii autorizati pot emite cu o putere mult mai mare.Comercializarea statiilor cu putere mare nu este interzisa.Magnumul si Presidentul au putere reglabila.Apeleaza un montator in Bacau si vei avea raspuns la toate intrebarile tale.
                                pe mine personal nu ma deranjeaza daca statia mea are 25w sau 4w. nu doresc sa prind nici "chisinaul", nici "bulgarii" . doream sa cumpar una in jur de 500 lei si oscilam intre gen clasic sau gen alan 42, intek 520. pana la urma m-am oprit la una clasica, am vazut acest model, era in pretul dorit de mine, mi se pare o statie ok si nimeni nu a zis ca ar fi rea (bine acum a spus mike26ro lucrul asta, ar fi spus ca nu este nici fabila, dar eu o sa o folosesc rar, asa ca nu cred ca ma va lasa dupa 10 folosiri), am vazut ca are putere 25w si am spus... cu atat mai bine . nu sunt radioamator si nici nu voi fi. dupa cum am spus si mai sus o folosesc o data sau de doua ori pe luna si vreau sa faca o treaba decenta sa am o raza de 15-25 km in afara orasului. pt toate "pretentiile" mele, cred ca este o statie ok. restul pentru mine e... cancan. cand o sa-mi iasa masina din service voi face teste si voi spune concluziile mele.

                                pt cei neinitiati si cu sete de informare va rog sa intrati pe linkurile de mai jos si cred ca multe din intrebarile voastre isi vor gasi raspunsul (mie mi-au fost de un real folos pt cultura mea generala):

                                GHIDUL INCEPATORULUI PARTEA 1

                                GHIDUL INCEPATORULUI PARTEA 2

                                drumuri bune tuturor!
                                Last edited by dan08; 12 March 2010, 13:48. Reason: Automerged Doublepost
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google