Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut colegilor!
    Am si eu o neclaritate:
    Daca am citit bine sunt doua tipuri de amplificatoare, pentru emisie si pentru receptie.
    Se poate monta doar amplif pentru receptie?
    Am mai vazut ca se monteaza antena in centrul geometric al masinii.
    Daca am pus antena in centrul geometric al masinii mai trebuie calibrata sau reflectata?
    Antena este ML 145 Midland magnetica, iar statia TTi TCB 880.
    Centrul geometric inseamna intersectia diagonalelor nu-i asa? Sau este suficient sa fie pe axa de simetrie?
    Sorry daca lezez prea tare un cunoscator cu intrebarile mele de novice!

    Comment


    • Da,trebuie calibrata antena, iar in legatura cu amplificatoarele, doar pe receptie, eu, cel putin n-am vazut. Sunt de emisie sau emisie/receptie. Oricum, partea de receptie nu face mare lucru, adica odata cu semnalul amplifica si zgomotul.
      INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

      Comment


      • exact cum zice si fane. dar amplifica mai mult zgomotu decat semnalu. deic mai bine va luati doar ampificato de emisie fara preaamplifcator. ca asa se numeste partea de amplificare pe receptie.

        sigpic

        Comment


        • Exista si preamplificatoare ptr receptie,care in unele cazuri isi fac treaba.De acord cu ceilalti: pentru o receptie superioara recomand o antena mai lunga(peste 160 cm) si un amplificator ptr TX simplu.

          Comment


          • Va multumesc pentru raspuns!
            @ george_alex Poti sa-mi dai un link pentru TX simplu.
            Stie cineva vreun meserias in Cluj pentru calibrarea antenei? Daca nu o calibrez ce are de suferit emisia sau receptia? Unde castig cu calibrarea, in distanta sau in claritate?

            Comment


            • Originally posted by ten View Post
              urs tu lasi antena mereu pe masina?>
              Nu, o dau jos la fiecare parcare, inclusiv parcarile supermarket-urilor. Daca as lasa-o peste noapte pe masina in fata blocului cred ca as gasi numai urma de la magnet si cablul taiat.

              Comment


              • In urma discutiilor purtate pe diverse forumuri, s-a convenit ca autoturismele sa emita pe canal 39, ca rezerva la 22.
                Sa speram ca ne vom auzi, si ca toti posesorii de statii vor raspude si oferi informatii, nuvor sta numai pe receptie.
                Drumuri bune, colegii !!

                Comment


                • nu stiu daca pe celelalte forumuri sa ajuns la un acord. vad ca inca se discuta, asadar nu se poate vorbi de o conventie generala. si vad ca nemultumitii sunt bucurestenii care afirma ca 22-ul este foarte aglomerat in acea zona. eu unul nu as intra pe 39 decat pt o conversatie privata. 22 este cunoscut ca si canal de infotrafic si cred ca asa va ramane. nu cred ca atunci cand cer informatii despre trafic, il intreb pe acel coleg daca are tir sau autoturism. si ca un dezavantaj, daca merg noaptea tarziu, sansele sa intalnesc un autoturism cu statie sunt mult mai mici decat acelea de a avea pe frecventa tiruri. asa ca decat sa raman descoperit sau sa butonez mereu intre 22-39, mai bine stau pe 22 si urmaresc informatiile, iar la randul meu voi oferi informatii, fara alte comentarii inutile.
                  sigpic

                  Comment


                  • In Bucuresti in timpul saptamanii e zgomot foarte mare pe 22. chiar cand nu se vorbeste. Iar cand se vorbeste, deobicei se aud masinile cu statii puternice de pe centura sau de la periferii. In felul asta, sunt putine informatii privind blocajele de circulatie din diferite zone, sau despre masinile de politie care stau in diferite zone la panda.
                    Oricum, cred ca in cel mult o saptamana ne vom lamuri ce si cum. Daca rezultatele nu vor fi multumitoare, sau nu vor fi colegi pe 39, automat vom renunta si reveni la 22 si in Bucuresti.

                    Comment


                    • tot 22 va fi de baza mult timp de acum inainte...
                      eventual usor-usor, cu pasi timizi vom arunca cate un ochi si peste 39 dar mai nimeni nu va sta acolo pt ca la drum toata lumea va vrea sa auda informatii.
                      pt cei care au functiile Dual Watch, Memory sau Scan la statie va fi un pic mai usor pt ca pot pune statia sa supravegheze si 22-ul si 39. Eu asa fac si va trebui sa incercam sa vorbim pe cat posibil din ce in ce mai mult in 39.
                      Deci concluzia e destul de clara pe mai toate forumurile auto.. sunt convins ca 39 va ramane canalul pt autoturisme.. intr-adevar pacat ca e cam la distanta de 22 si mult vor trebui sa deruleze 17 canale dar altceva se pare ca nu puteam alege!!

                      Sunt convins ca vom fi din ce in ce mai multi si in 39.
                      Haideti sa facem o chestie, sunt convins ca multi vom fi pe soselele tarii in zilele dinaintea Pastelui si chiar si de Paste... HAIDETI SA INCERCAM SA STAM PE CAT POSIBIL IN 39.
                      Personal, voi pune statia pe Dual Wach si voi lua informatiile de pe 22 si le voi transmite in 39 (pe o raza de peste 50km) si voi avea de facut vreo 800km incepand de vineri dimineata si pana duminica, in special pe E85 cu plecare din Bucuresti si retur tot in Bucuresti, inclusiv pe DN1.
                      Ne bagam???!!
                      Last edited by meghitz; 30 March 2010, 00:37.
                      VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                      Comment


                      • Daca te aud,''iti fac cu mana'',stau in apropiere de E85 .Si eu tot pe ambele canale stau,dar pe 39 foarte putina activitate.
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • sper ca esti intre Bucuresti si Bacau, ca mai sus de Bacau nu urc.
                          sa nu uiti sa imi faci semn
                          VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                          Comment


                          • Originally posted by meghitz View Post
                            incepand de vineri dimineata si pana duminica, in special pe E85 cu plecare din Bucuresti si retur tot in Bucuresti, inclusiv pe DN1.
                            Tot vineri dimineata plec la Buhusi, s-ar putea sa ne auzim.

                            Comment


                            • @dan.gutu uite pozele de care vorbeam la tel , referitor la marimea antenei . etc...
                              Attached Files
                              Last edited by raduprov; 2 April 2010, 21:45.
                              Its just a car ...

                              Comment


                              • Am activat si eu 39 la statie, dar nimic ,in 4-5 zile nu am auzit nici macar o proba.Este cineva din Bucuresti care emite pe 27 cu ceva puternic,il receptionez la 170 km.
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google