Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca crezi ca nu trebuie reglata antena cu talpa magnetica de ce crezi ca te mai intreaba ala de iti monteaza statia care va fi pozitia antenei? e in functie si de planul de masa al masinii.sigur ca se poate utiliza si fara reglarea antenei pe masini asemantoare ca masa dar dece sa te zgarcesti la 20 ron cat este o reglare de antena si sa risti finalii din statie?
    salut tdan08.ne-am vazut la rand la mici dar abia pe drumul spre casa am realizat unde mai vazusem tdan08.
    Intek M490 Plus + Superstar CRT ML 145.

    Comment


    • Originally posted by tataieb12 View Post
      am o intrebare . am vazut cateva prezentari de statii pe net la o firma cand sql este reglat nu se aude nimic dar daca cineva transmite un mesaj si noi il receptionam se aude ca la radio adica clar fara fasieturi sau se aude vocea ( mesajul ) pe un fasiat ( zgomot de fond )
      La cele cu sql automat trebuie sa se auda clar,statia nu mai receptioneaza transmisiile cu ''impuritati'',de obicei ii auzi pe cei care emit pe o raza de 2-3km.Ieri pe drumul de intoarcere de la Tulcea am avut impresia ca am statia stricata,pana m-am intalnit cu un tirist,din 5-6 colegi de trafic,cu autoturisme,care aveau statie,nu a raspuns nici unul .
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • poate nu stateau pe 22. am achizitionat, mai mult pe firma, o statie Jopix Omegasi o antena turbo carbonium de la sirio. o combinatie buna, parerea mea. prinderea se face mecanic, pe buza portbagajului. multumit, cu exceptia lipsei de autosquelch, desi la drum lung nu mai umblu deloc la squelch si prind la distante relativ mari.

        Comment


        • multi dintre utilizatorii de cb cu turisme stau doar la panda.din cauza asta si "cei mari" au ceva impotriva turismelor cu statie.eu unul raspund la orice apel.
          Intek M490 Plus + Superstar CRT ML 145.

          Comment


          • si eu la fel, daca pot sa ajut. ieri stia tot a2-ul despre radaru' de la km30. totusi nu se vorbeste prea mult (turismele). pana acum am vb strict cu tiristi. pe cei cu turisme ii apelez dar nu raspunde niciunu...o fi vreun canal pentru turisme separat?

            Comment


            • stiu ca era o "actiune" de popularizare pentru 39 dar ma indoiesc sa fi stat toti pe 39.pur si simplu multi abia au luat statiile si abia stiu sa le foloseasca si stau , asa cum am mai spus, doar la panda sa auda informatii fara a oferi ceva in schimb.
              Intek M490 Plus + Superstar CRT ML 145.

              Comment


              • Originally posted by buzasparta View Post
                multi dintre utilizatorii de cb cu turisme stau doar la panda.din cauza asta si "cei mari" au ceva impotriva turismelor cu statie.eu unul raspund la orice apel.
                Da, sper ca asta sa nu se generalizeze in viitor (adica statu la panda fara schimb de informatii).
                E obligatoriu (zic eu) sa dai in eter o informatie care ai vazut-o/auzit-o numai tu (chiar daca stiu si altii, doar nu te doare gura ).

                Eu chiar si fara calibrarea antenei sunt super extramega multumit de cat bate (am auzit si de la 20 km departare).
                Mana pe sgl si volum si gata, drum bun
                E frumuos sa stii ca la 30 km in fata ai un echpaj de politie care o freaca la linia continua si mai au si radar, informatia circula f repede.

                PS: n-am renuntat nici la detector, dar e din ce in ce mai nefolositor.
                Duminica e mai nasol ca nu prea circula tiristii.
                Plus de asta, am remarcat ca nesimtiti sunt putini.

                Comment


                • asa e tavi , dar mai gasesti si duminica cateodata , spre dupamasa mai mult
                  am observat si eu ca multi de pe masini mici chiar si dubite nu prea raspund , eu tot timpul raspund indiferent ca sunt intrebat direct sau la general
                  odata de ex unul nu il receptiona pe celalalt si eu le dadeam mesaju mai departe , eram "intre ei" cum ar veni (desigur se aflau la cativa kilometrii unul de altul)

                  cum ziceati si voi , nu ma doare gura sa dau "un enter" sa vb prin microfon
                  Its just a car ...

                  Comment


                  • raduprov, si eu fac la fel. canalul 39 spuneati? o sa las statia in dual-watch sa vedem ce se intampla. oricum masini mici sunt destule, si chiar taximetristi cu doua antene (CB si taxi), dar nu raspund nici sa-i pici cu ceara.

                    Comment


                    • ce parere aveti despre pachetul TTI660+ML145?
                      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                      Comment


                      • Originally posted by FLR View Post
                        ce parere aveti despre pachetul TTI660+ML145?
                        E ok combinatia.
                        Un prieten are pe masina un TTi 550 si antena Milenium ML 145 si merge bine;TTI 660 e mai bun un pic decat TTI 550.
                        Am vorbit cu el de la peste 10 km.
                        Eu am o Cobra 19 dx eu cu antena Sirio ML 145.
                        Iara m-am culcat tarziu...

                        Comment


                        • as dorii si eu ceva pareri despre un pachet: maxon CM70+midland ML 145 as vrea sal iau dar nu ma pricep la statii

                          Comment


                          • poti sa iti iei linistit combinatia asta. nimeni nu s-a plans pana acum de maxon cm70, ba chiar au fost multumiti. despre ml145 nu mai are rost sa spunem ceva pt ca e cea mai raspandita antena.
                            sigpic

                            Comment


                            • si dintre cele mai bune. practic ce am eu (turbo carbonium) este tot de 140 ca si ml145, dar nu are prinderea magnetica.

                              Comment


                              • deci azi ma uitam prin oras si tot mai multi apar cu statii dom'le
                                am montat azi statia lu FLR si se aude ok , merge ok , necalibrata prindeam in oras undeva la 5 km .. poate si mai mult ;)
                                mai mult ca sigur e multumit , maine vine cu pareri despre ea in afara orasului ...
                                Its just a car ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google