Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts



  • si cum as putea sa imi dau seama daca merge sau nu.

    daca zici ca aia a ta are FM, are si frecventa corespunzatoare inseamna ca are altceva de nu merge. nu e calibrata .... dar nu are de ce sa nu mearga daca are FM si frecventa 26 - 28

    Comment


    • Originally posted by meghitz View Post
      nu vand produsele alea si nici nu mi-a trecut niciunul pe mana... asa ca prefer sa nu imi dau cu parerea in necunostinta de cauza... sorry!!!

      dar, ca o prima impresie din ce vad in pozele alea, statia pare de generatie veche, deci ar trebui sa fie solida si super ok... iar antena daca zici ca e un Sirio si are macar 1.5 metri, nu are cum sa fie o antena proasta.
      antena are 1.8 metri eram interesat mai mult de pretul acesteia
      Its just a car ...

      Comment


      • nu stie nimeni care e treaba cu statiile din USA ? merg la noi ?

        Comment


        • NU!!! Statiile din SUA nu merg la noi. In SUA se foloseste AM (Modulatie in Amplitudine)... iar noi folosim FM (Modulatie in Frecventa).

          e cam aceeasi chestie cu 110V CA versus 220V CA !!!!

          deci suntem pe "invers" inclusiv cu treaba asta !!!
          VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

          Comment


          • nu mai stiu ce sa cred. un prieten si a luat o statie din state si ii merge aici.

            a comandat o de pe net. s a uitat doar la frecventa sa mearga pe 26 27 megahertzi

            Comment


            • meghitz:AM-urile merg in FM da pe distanta foarte scurta maxim 500 de metri si cu un bazait foarte mare ;) se se poate monta o piesa cat un pachet de chibrituri in ele si va merge in FM AM se folosesc si in europa de exemplu tiristi romani care lucreaza in spania comunica in 11 AM
              Last edited by logan_bihor; 31 December 2010, 12:12.
              sigpic http://www.loganclub.ro/forum/my_dni-t26357.html

              Comment


              • Hai ca nu am vrut sa dezvolt prea mult dar se pare ca nu scap de voi asa usor.
                Deci, cei care aveti statii, uitati-va in manualul de utilizare al statiei si o sa vedeti un tabel de genul (pt cele comercializate in tarile europene):

                Codul tarii Tara Specificatii (CH, moduri operationale, putereTX)
                I0 Italia 40CH AM / FM 4W
                I2 Italia 36CH AM / FM 4W
                DE Germania 80CH FM 4W - 12CH AM 1W
                D2 Germania 40CH FM 4W - 12CH AM 1W
                EU Europa 40CH FM 4W - 40CH AM 1W
                CE CEPT 40CH FM 4W
                SP Spania 40CH AM / FM 4W
                FR Franta 40CH FM 4W - 40CH AM 1W
                UK UK 40CH FM 4W Frecvente UK - 40CH FM 4W Frecvente CEPT
                PL Polonia 40CH AM / FM 4W Frecvente Polonia


                Si mai departe scrie probabil ceva in genul asta (cum scrie la Maxon CM70 - exemplul meu):

                Atentie! Aceasta statie a fost pre-programata din fabrica in banda de frecventa CE (CEPT 40 CH FM 4W), de cand acest standard este acceptat curent in toate tarile din Europa. Va rugam sa consultati tabelul de informatii (Restrictii de folosire a statiilor CB).



                Deci sunt tari unde este folosit si modul de lucru AM, dar, daca va uitati bine, veti vedea ca modul de lucru FM este unanim acceptat in toate tarile europene.


                @logan_bihor: da, AM merge in FM dar pe distanta ff scurta.

                @alessandro: statia amicului tau are si mod de lucru FM sau o foloseste pe AM si crede ca ii merge bine asa?
                Last edited by meghitz; 31 December 2010, 13:14.
                VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                Comment


                • tu ai spus ca NU!!! merge statie AM sa comunici cu ia cu o altat statie FM si eu am spus ca merge dar distanta foarte mica si cu un bazait mare in fundal ;)
                  sigpic http://www.loganclub.ro/forum/my_dni-t26357.html

                  Comment






                  • deci statia asta merge sau nu la noi in romania ?

                    Comment


                    • alessandro: depinde cum e e FM sauAM daca e FM e ok daca e AM trebe modificat cv in ia lucru de 10 minute si va merge in FM si o vei putea folosi normal ;) nici la detalii nu scrie nimik cum e
                      sigpic http://www.loganclub.ro/forum/my_dni-t26357.html

                      Comment


                      • Cu siguranta daca in FM are intre 28si 30 Mhz

                        Comment


                        • midlandul din linkul 2 sunt aproape convins ca merge doar in AM .. din simplul motiv ca site-ul ala e american.
                          in specificatii nu scrie nimic... si mi se pare normal.. e lesne de inteles ca pt cumparatorii americani statia va trebui sa fie in AM.
                          daca mergea si in FM trebuia sa aiba comutator de AM/FM ..ceea ce nu are!!

                          in linkul 1 nu mi-am dat seama ce ai vrut sa ne arati.

                          iar cat priveste compatibilitatea AM/FM ...nu are rost sa mai comparam mere cu pere.. abia te auzi din AM in FM si invers... pe distante extrem de mici.. am facut si eu teste de astea!!
                          VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                          Comment


                          • Midlandul 1001Z merge sigur pentru ca are si 27.405 Mhz....nu are pana la 30........dar sigur va merge aici........

                            Comment


                            • foarte tare. cineva imi spune ca merge si cineva ca nu merge.

                              care e faza cu AM si FM, in ce consta diferenta ? doar in frecventa ?

                              Comment


                              • Am atasat mai jos Manual Utilizare Midland 1001z
                                in pagina 10, jos scrie ce te intereseaza: "Modulation type: AM"

                                dupa cum am spus, pt ca statia sa fi mers atat in AM cat si in FM ar fi trebuit ca pe panoul fronatal sa aiba comutator AM/FM ...ceea ce nu are!!
                                iar daca nu ma crezi ce iti spun, comanda una si fa o proba ca sa te convingi mai bine!!

                                AM vs FM: http://www.pbs.org/wgbh/aso/tryit/ra...iorelayer.html


                                ps: Tizule, ce faci? Duci lumea in eroare?!!
                                Attached Files
                                Last edited by meghitz; 1 January 2011, 19:59.
                                VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google