Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by meghitz View Post
    Am atasat mai jos Manual Utilizare Midland 1001z
    in pagina 10, jos scrie ce te intereseaza: "Modulation type: AM"

    dupa cum am spus, pt ca statia sa fi mers atat in AM cat si in FM ar fi trebuit ca pe panoul fronatal sa aiba comutator AM/FM ...ceea ce nu are!!
    iar daca nu ma crezi ce iti spun, comanda una si fa o proba ca sa te convingi mai bine!!

    AM vs FM: http://www.pbs.org/wgbh/aso/tryit/ra...iorelayer.html


    ps: Tizule, ce faci? Duci lumea in eroare?!!
    Nicidecum...............n-am vrut sa fac asa ceva............dar ce-am gasit eu avea pana la 27.405 mhz...........ceea ce inseamna ca poate fi folosita la noi..............este peste canalul 22................gresesc cumva?

    Originally posted by Dan Georgescu View Post
    Nicidecum...............n-am vrut sa fac asa ceva............dar ce-am gasit eu avea pana la 27.405 mhz...........ceea ce inseamna ca poate fi folosita la noi..............este peste canalul 22................gresesc cumva?
    Midland 1001Z emite intre 26.965mhz si 27.405 mhz.............asta nu inseamna ca emite in F.M.?
    Last edited by Dan Georgescu; 1 January 2011, 21:26. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • faci confuzii intre frecventele Citizens Band si tipurile de modulatie.
      ca sa intelegi mai bine, de ex pe canalul 22 (ca tot ai adus vorba), adica pe frecventa 27.225 Mhz poti vorbi atat in FM cat si in AM... adica frecventa folosita poate fi aceeasi iar tipul de modulatie poate fi diferit.

      am avut cazuri cand oamenii mi-au zis ca nu le merg statiile si ca emit/receptioneaza pe distanta f mica.... bineinteles ca le daduse pe AM din greseala sau intrase in meniul de programare fara sa isi dea seama si erau setate pe coduri de tara cu AM!!!

      pe de alta parte, ca sa ne intoarcem de unde am plecat, omului i-am spus deja ce a vrut sa stie... mai departe scrie in carte!!
      Last edited by meghitz; 2 January 2011, 01:47.
      VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

      Comment


      • Originally posted by meghitz View Post
        Am atasat mai jos Manual Utilizare Midland 1001z
        in pagina 10, jos scrie ce te intereseaza: "Modulation type: AM"

        dupa cum am spus, pt ca statia sa fi mers atat in AM cat si in FM ar fi trebuit ca pe panoul fronatal sa aiba comutator AM/FM ...ceea ce nu are!!
        iar daca nu ma crezi ce iti spun, comanda una si fa o proba ca sa te convingi mai bine!!

        AM vs FM: http://www.pbs.org/wgbh/aso/tryit/ra...iorelayer.html


        ps: Tizule, ce faci? Duci lumea in eroare?!!
        Scuze tizule.....acum am vazut ca emite in AM dela 26.965 la 27.405 Mhz.......vezi de ce am eu incredere in tine?
        Last edited by Dan Georgescu; 2 January 2011, 02:19.

        Comment


        • Va supun atentiei un model de statie foarte practic,la care unitatea centrala,poate fi montata oriunde in masina si unitatea de comanda,oriunde pe bord.Statia are 15w si este foarte micuta.
          Attached Files
          LOGAN--> <--TOYOTA

          Comment


          • Originally posted by dan.gutu View Post
            Va supun atentiei un model de statie foarte practic,la care unitatea centrala,poate fi montata oriunde in masina si unitatea de comanda,oriunde pe bord.Statia are 15w si este foarte micuta.
            Mishto.......zi-ne mai multe despre ea...............o ai tu in pravalie cumva?..............."aude" bine?.............ce indicativ are?Yosan?
            Last edited by Dan Georgescu; 2 January 2011, 18:24.

            Comment


            • De fapt sunt doua statii surori Yosan cb100 si cb200.Statiile in sine sunt identice,unitatile de comanda sunt diferite,la cb200 toate butoanele si display-ul,sunt pe microfon.Cea din poze este Yosan cb100.Dupa primele teste se comporta mai mult decat bine.Daca intereseaza pe cineva ma poate contacta pe PM,deocamdata se gasesc doar intr-un singur loc .Zilele astea voi face niste poze si la cb200.
              LOGAN--> <--TOYOTA

              Comment


              • pret pret pret ?
                Its just a car ...

                Comment


                • am cumparat azi statie si antena. multumesc meghitz

                  am luat TTI TCB 550 cu antena TTI ML 145. merge excelent

                  am vorbit din pipera / barbu vacarescu la metro voluntari

                  Comment


                  • cu placere!!
                    sa o folosesti sanatos si tu si sa te scoata de la belele !!
                    VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                    Comment


                    • mersi.

                      spune mi te rog cablul poate fi intrerupt cu o mufa ? ceva ca in desen. folosita doar ca sa deconectez antena repede.
                      daca da ... se pierde din semnal ?
                      Attached Files

                      Comment


                      • Originally posted by alessandro View Post
                        mersi.

                        spune mi te rog cablul poate fi intrerupt cu o mufa ? ceva ca in desen. folosita doar ca sa deconectez antena repede.
                        daca da ... se pierde din semnal ?
                        Cu asa ceva sigur se pierde semnal..........

                        Comment


                        • dupa cum a spus si Tizu, teoretic, orice adaugire/modificare a cablului, nu are cum sa fie un lucru pozitiv, dimpotriva.

                          acum, depinde ce ai tu in minte... pt asfel de cazuri de obicei se folosesc doi conectori UHF tata (ca la cablul antenei) si o trecere "I" UHF mama (gen mufa statiei) ..astea ar fi special pt astfel de conexiuni.. si nu ar fi nimic grav... diferentele nu cred ca s-ar vedea nici macar pe aparate...

                          eu am facut asfel de treceri mai ales celor care au vrut prelungirea cablului.. dar atunci in mod sigur se modifica reflectata antenei si aceasta trebuie refacuta.

                          in locul tau eu nu as umbla la cablul de la antena ci as aduga un prelungitor de 2-3 metri + o trecere "I" (exact ce ziceam mai sus), astfel incat acesta sa ramana in permanenta pe masina si sa mearga din fata si pana in portbagaj de ex.. si doar desfaci antena.
                          asftel cablul antenei ti-ar ajunge lejer de pe centrul plafonului, trecand peste luneta si pana in portbagaj... si nu il mai treci pe la usi in masina ... iar in felul asta poti arunca f repede antena in portbagaj.
                          fix chestia asta am facut-o si la megane-ul meu (sedan).
                          Last edited by meghitz; 4 January 2011, 02:33.
                          VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                          Comment


                          • am inteles. eu mai am nevoie sa pun antena si pe alta masina care are deja cablul scos printr o gaura in caroserie.

                            Comment


                            • Originally posted by dan.gutu View Post
                              De fapt sunt doua statii surori Yosan cb100 si cb200.Statiile in sine sunt identice,unitatile de comanda sunt diferite,la cb200 toate butoanele si display-ul,sunt pe microfon.Cea din poze este Yosan cb100.Dupa primele teste se comporta mai mult decat bine.Daca intereseaza pe cineva ma poate contacta pe PM,deocamdata se gasesc doar intr-un singur loc .Zilele astea voi face niste poze si la cb200.
                              Colegu'............asteptam poze detaliate.........si preturi...........

                              Comment


                              • Originally posted by meghitz View Post
                                dupa cum a spus si Tizu, teoretic, orice adaugire/modificare a cablului, nu are cum sa fie un lucru pozitiv, dimpotriva.

                                acum, depinde ce ai tu in minte... pt asfel de cazuri de obicei se folosesc doi conectori UHF tata (ca la cablul antenei) si o trecere "I" UHF mama (gen mufa statiei) ..astea ar fi special pt astfel de conexiuni.. si nu ar fi nimic grav... diferentele nu cred ca s-ar vedea nici macar pe aparate...

                                eu am facut asfel de treceri mai ales celor care au vrut prelungirea cablului.. dar atunci in mod sigur se modifica reflectata antenei si aceasta trebuie refacuta.

                                in locul tau eu nu as umbla la cablul de la antena ci as aduga un prelungitor de 2-3 metri + o trecere "I" (exact ce ziceam mai sus), astfel incat acesta sa ramana in permanenta pe masina si sa mearga din fata si pana in portbagaj de ex.. si doar desfaci antena.
                                asftel cablul antenei ti-ar ajunge lejer de pe centrul plafonului, trecand peste luneta si pana in portbagaj... si nu il mai treci pe la usi in masina ... iar in felul asta poti arunca f repede antena in portbagaj.
                                fix chestia asta am facut-o si la megane-ul meu (sedan).
                                Salut tizule...........am si eu o intrebare pe care mi-a pus-o un prieten.............si bineanteles ca n-am stiut ce sa-i raspund..............Ce se intampla daca la o statie C.B. pui o antena de Taxi.................ce se intampla?.se "pupa" ?.sau nu prea?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google