Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca primesti sfaturi esti offtopic?!
    Mai este mult pana departe ...sigpic

    Comment


    • Deci din raspunsul tau sa inteleg sa iau alt spic si nu se merita sa vand antena si sa cumpar alta.Nu?
      Last edited by Pippo; 21 March 2013, 21:16.

      Comment


      • Pastreaza vechea talpa magnetica (daca are cel putin 12cm) si mergi pe alta antena, ML 145-Sirio sau Midland, pe care o vrei.Poti trece chiar la Megawatt 4000 dar cu talpa de 16cm. Eu am si ML 145 si Megawatt 4000. Pe asta din urma o tin si in portbagaj colac, nu are nici o problema.
        PS: statiile gasite "la pachet" cu antena, nu sunt o afacere buna.
        Last edited by f0rdiesel; 21 March 2013, 21:42.
        Cainele care latra nu musca!

        Comment


        • Da, talpa e de 12cm.Cred ca voi merge pe varianta propusa de tine pentru ca e cel mai ieftin.
          Oricum mai astept raspunsuri.

          Comment


          • Mai poti merge pe un S9 dar trebuie schimbata talpa magnetica.
            Nu uita un lucru, inaltimea conteaza.
            sigpic

            Comment


            • Sugerez ML145 + MAG125 sau mag145 de la Sirio, cel mai bun raport calitate/pret.
              Daca nu te deranjeaza inaltimea, sugerez Un Performer 5000 sau Megawatt 4000 chiar si AS170

              Comment


              • salut...detin o statie Bytrex Pro-M4 si am avut o antena ML145 si sa bulit iam dato unuia care ia taiat cablu si de atunci pot decat sa receptionez fara sa emit am lipito am dezlipito am incercat toate variantele cu ia si nimic, vreau sa-mi sumpar o antena, datimi un sfat catre ce antena sa-mi iau...multumesc

                Comment


                • in primul rand ar trebui sa cumperi cateva cratime ...
                  antena poti sa o cumperi mai tarziu
                  Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                  Comment


                  • daca a fost taiat doar cablul de la antena, ia alt cablu + mufa care intra in statie.
                    Nu merita sa iei alta talpa doar daca cea pe care o ai nu se poate desface ca sa schimbi cablul. pt detalii PM sau skype
                    Razvane, nu fi rau

                    Comment


                    • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                      in primul rand ar trebui sa cumperi cateva cratime ...
                      antena poti sa o cumperi mai tarziu
                      ai impresia ca a trasnpirat cineva daca te-ai bagat in seama aiurea? Eminescule...vezi de treaba ta nu crezi ca este mai bine?

                      Comment


                      • ai fi lasat impresia ca esti mai inteligent daca iti recunosteai greseala. dar asa sa jignesti te afunzi mai rau

                        si ca sa fim on : vrei o antena ? spune si pentru ce vrei sa o folosesti ? drum intins (megawatt 4000 sau ml145) vrei pentru oras (oricare alta pe care o poti da jos repede sa o dosesti cand parchezi)
                        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                        Comment


                        • Nu faci nimic daca schimbi cablu , acea talpa e compromisa.
                          Nu are rost sa cumperi o antena , cumperi doar talpa magnetica de preferat sa fie aceeasi marca ca si antena, sirio daca e sirio midland daca e midland.
                          Daca vrei neaparat sa cumperi o alta antena eu recomand un Megawat 4000 de la Sirio mai ales ca ai in dotare Bytrexu de 7w si nu pe cel de 20w.
                          O antena mai inalta ajuta si emisia si receptia.
                          sigpic

                          Comment


                          • stoicane, de ce e compromisa talpa?
                            Ai idee cat de usor se poate schimba cablul in ea? Asta daca nu e de unica folosinta.
                            La 7W e ok si ML-ul, nu trebuie neaparat MW.
                            Cum spuneam, care vreti antene/statii dati un pm.

                            Comment


                            • Pai cu cat castigul antenei este mai mare cu ata e mai buna.
                              Mai ales ca are numa 7w ii trebuie o antena cu castig mai mare (castig in db).
                              Cablu trebuie sa aiba exact aceasi lungine cat a avut talpa magnetica alfel da cu impedanta de pamant.
                              sigpic

                              Comment


                              • Am imprumutat statia unui prieten pe o perioada mai lunga. Cand am luat.o si am pus.o pe masina am observat ca trebuie sa dau squelch.ul forte mare si ca nu primeam nimic si nici nu ma auzea nimeni. M.am jucat putin la mufa antenei si am constatat ca daca o bag 90% merge, daca o bag de tot nu mai merge. A inccat sa curat de depuneri mufa antenei, inauntrul mufei de la statie, nu pare nimic in neregula.

                                Aveti ideede la ce poate fi?

                                Stiu ca inainte cand strangeam filetul de la mufa nu se strangea pana cand apropia de tot. Mufa antenei avea un mic joc dar niciodata nu a facut probleme. Acum strange pana la capat.

                                Statiaeste un tti550, iat antena este un alan s9 baza magnetica si fluture

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google