Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai stai ca nu mai inteleg zici ca nu e bine sa pun si dupaia zici ca ar fi indicat eu nu mai pricep nimic : ))
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • Din putinele mele cunostinte despre CB pot sa iti spun ca nu e bine sa pui alt spic decat cel pentru care a fost calculata bobina, cum deja ti-a spus Marius. Daca totusi vrei sa pui un spic mai lung trebuie scurtata bobina, nu stiu exact cu cat, dar poti tatona daca ai un SWR-metru.
      INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

      Comment


      • aa ma las pagubas mai bine cu spicu meu )
        laureate 1.5l, albastru marin

        Comment


        • Originally posted by ten View Post
          pai stai ca nu mai inteleg zici ca nu e bine sa pun si dupaia zici ca ar fi indicat eu nu mai pricep nimic : ))
          Indicat este sa faci cum crezi.Eu personal am incercat si am vazut rezultatele, chiar daca altii au spus nu. Cred ca e cel mai bine sa testezi si tu posibilitatea asta si dupa sa incerci sa dai sfaturi la altii, sa vezi reactie. Daca ramaneam la faza ca nu e bine sa faci schimb de tije (spic ), te gandeai oare de ce ? Deci, am lasat loc de autocunoastere, si cu ajutorul unui aparat de masura poti verifica diferite variante, pana cand te vei intoarce la tija initiala.
          Last edited by MARIUS-77; 5 January 2010, 23:24.
          http://www.cbmania.ro

          Comment


          • Ce parere aveti de statia TTI TCB 660 ?

            As vrea sa cumpar una da nu prea stiu daca se merita sau nu.

            Am gasit-o la oferta cu tot cu antena 270 RON.

            Antena nu e performanta da mai mult ma intereseaza statia.

            Se merita e buna ?

            Si mai e una TTi model TCB-550 la 260 RON tot asa cu o antena.

            Care se merita mai mult ?
            sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

            Comment


            • Eu am o statie TCB 660. Ce sa zic se merita. raportul calitate/pret este foarte bun. Cu antena micro ai undeva la vreo 7 - 10 km acoperire. Mi-am luat ulterior o antena mai mare CRT ML145. Cu aceasta antena am ajuns undeva la vreo 20 - 25 de km.

              Comment


              • Imi trebuie o statie care sa bata 10-15 km. Ce imi recomandati? da sa nu fie din aia foarte scumpa. as vrea informatii de la cei care au ca sa fie la sigur. Merci

                Comment


                • @Alex86 alege macar un model cu 15w sau mai multi. "A bate" suna cam ciudat, insa vei avea o raza de emisie de peste 10 km, iar ca si receptie, in functie de clasa de sensibilitate a modelului ales de tine, vei receptiona in functie de pozitie si de puterea celui care emite. S-ar mai adauga si pozitia antenei, care tre' sa fie musai pe centru geometric al autoturismului, alimentarea statiei, calibrare, etc. Dar mai intai alege modelul. Daca vrei parerea mea uita-te la ce folosesc eu deja, si totul e mai mult decat ok .
                  Last edited by MARIUS-77; 13 January 2010, 21:00.
                  http://www.cbmania.ro

                  Comment


                  • @cristivsb: ok am inteles deci se merita. Oricum la cat imi trebuie mie cred ca e suficient.

                    Multumesc mult.
                    sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                    Comment


                    • Pentru cei care vor doar sa asculte,va propun solutia scanerului.Am testat zilele astea unul si am ramas surprins cat de bine receptioneaza.Am receptionat, in CB, pe cineva care emitea cu o statie nu foarte buna,de la aproximativ 7 km,eu avand scanerul in casa.Modelul testat de mine,tine minte pana la 80 de frecvente diferite.Avantajul este ca poti asculta camionagii,taximetristii,cfr-ul,ambulanta si altele,dezavantajul este ca doar asculti,nu poti si comunica cu respectivii.
                      Attached Files
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • parere statii cb

                        in primul rand va salut pe toti.in al doilea vreau parerea voastra in legatura cu urmatoarele modele de statii cb:care se merita si care nu.
                        alan 48 excel multi
                        alan 78 multi
                        midland 220
                        multumesc anticipat

                        Comment


                        • Alan 220 are 15 watt, deci nu are ce cauta, in acest caz, alaturi de modele cu putere standard.
                          Iar vis-a-vis de 78 si 48, cel din urma are functii suplimentare de aici si diferenta de pret.

                          Ai aici ambele statii cu lamuriri cat de cat, in legatura cu ce sunt dotate.
                          Last edited by MARIUS-77; 23 January 2010, 11:27.
                          http://www.cbmania.ro

                          Comment


                          • Colegu' ne tii mult prea mult in stres, fara sa ne anunti ce ai decis. Sau poate ai ales si din alte marci. Oricum a-r fi sa-ti traiasca si sa te folosesti sanatos de ea.
                            Drumuri bune si in siguranta colegu' !
                            http://www.cbmania.ro

                            Comment


                            • pai inca nu m-am hotatat ce sa iau.inca mai astept...sa scada preturile...he he .adevaru e ca acu sant cam sarac,dar sper sa-mi iau una cat mai curand.multumesc pt urari!la fel si voua ,multi km fara probleme!
                              Last edited by jordy_75; 31 January 2010, 01:02.

                              Comment


                              • Glumetule... ! Piata e saturata cu marci si modele la aproape toate preturile posibile. Cauta daca vrei si variante sh , le gasesti la preturi foarte mici.
                                http://www.cbmania.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google