Calculator Dimensiuni Jante Si Cauciucuri

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Calculator Dimensiuni Jante Si Cauciucuri

    Pentru a veni in sprijinul stimabililor colegi de forum care doresc sa-si cumpere jante/cauciucuri la alte dimensiuni decat cele standard, va prezint acest instrument extrem de folositor:



    Mod de utilizare:

    1. In stanga, introduceti datele aferente jantelor standard de Logan:

    185/65 15x6.5 ET +47 daca aveti jante de aliaj
    185/65 15x6.5 ET +43 daca aveti jante de tabla

    2. In dreapta, introduceti combinatia dorita janta+cauciuc.

    3. In tabelul de mai jos veti gasi o gramada de date folositoare cu privire la noile dimensiuni ale rotii, de la eroare de kilometraj la cu cat exact iese roata in afara.

    P.S. Nu sunt sigur de ET-urile "standard" de mai sus. Daca am gresit, postati aici si o sa rog un admin sa modifice postul acesta.

    P.P.S. Poate merge de un sticky?
    sigpic
    ^Logan turbat (WIP)^

  • #2
    jantele de tabla au ET 50.

    Comment


    • #3
      Nu sunt carcotas dar se mai discuta undeva despre dimensiune si chiar sunt si vreo doua calculatoare cu echivalente la cauciucuri.
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • #4
        jantele stock au 15x6J
        "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

        Comment


        • #5
          Despre filozofia rotilor:

          Comment


          • #6
            Daca mai exista un thread cu calculatorul asta, imi cer scuze. Am cautat inainte sa creez thread-ul, dar nu am gasit nimic echivalent.
            Intentia mea este de a avea acest instrument la indemana pentru voi. Din cate calculatoare de jante am gasit pana acum online si free, asta e singurul asa de complex si m-am gandit ca poate ar sta bine in sectiunea de jante si anvelope a forumului...

            Rog un admin sa imi modifice primul post cu dimensiunea reala a jantelor standard de Logan.
            sigpic
            ^Logan turbat (WIP)^

            Comment


            • #7
              da, se mai discuta, de aceea inchidem topicul asta
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google