Cauciucuri Kormoran

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kormoranele sunt sub orice critica, sunt tari ca naiba,parca sunt de lemn, daca le mai desumfli putin se aud de parca ating pe undeva in aripa sau ceva de genul. Dar pt cine nu-si permite altele, iti faci treaba cu ele. Acum depinde si de cum utilizezi masina, in ce regim.

    Comment


    • Eu am Montana pe masina de aproape 6 ani (sept 2004). Grozave nu sunt, dar sunt mai bune decat Kormoranele, chiar daca au profil identic. Un coleg de al meu are Kormorane pe masina si pot sa zic ca a lui nu are un pic de aderenta pe iarba uda. A mea se descurca destul de bine. Totusi se duc cam repede, am 32 000 km ( putini la nr fata de varsta masinii ) si mai au 4-5 mm carne pe ele. In toamna imi iau altele, tot universale, ca nu suport sa tot schimb cauciucurile de la un anotimp la altul. Cat despre marcile celebre Good-Year si Michelin, o parte din anvelopele lor sunt de tot rahatul la banii pe care ii cer si ma refer la cele din gama low-cost. Platesti mai mult firma

      Comment


      • -Baieti eu am kormorane pe masina din fabrica... am aproape 45000km intr-un an si 4-5 luni si mai au inca carne poate pentru inca 45000, sunt foarte multumit de ele am mers si offroad prin delta si nu numai, asta iarna pe ghetus, zapada la peste -20 grade cand altii (cu anvelope de iarna sau allsezon) si masini "smechere" erau blocati si nu reuseau sa se miste eu nu aveam nici o problema treceam pe langa ei...
        -Acum vreau sa-mi procur anvelope noi sa-mi incalt noile jante si ma gandeam la Dunlop sp sport 01 195/60 R15(vara). si pe vechile jante sa pun cauciucuri de iarna sau sa mai tin putin kormoranele...)
        -O parere? multumesc...

        Comment


        • In legatura cu Kormoranele ma abtin. Citeste mai sus ce am patit eu cu ele.

          Parerea mea e ca cel mai bine e sa ai 2 seturi de roti iarna/vara/ in loc de unul "all-season".

          In legatura cu Dunlop-ul SP sport 01 ele sunt excelente pt vara (eu am acum din astea pe masina de la munca) insa sunt putin cam scumpe; adica daca ai buget nu sta pe ganduri daca nu incearca SAVA, Barum, Debica etc.
          In legatura cu cele de iarna din experienta mea iti spun ca atat timp cat sunt noi sau foarte bune cam toate isi fac treaba cel putin decent. (eu am Debica frigo Directional care sunt ieftine dar isi fac treaba iarna cu brio).
          Cred ca decizia se face in functie de buget insa atentie la modelele scumpe, nereusite ale marcilor consacrate.

          Comment


          • -Da ai dreptate... esti patit. Dar diferenta de pret dintre un Dunlop si un Debica Furio , de aceleasi dimensiuni, este de numai 50 lei, cu aproximatie(preturi de pe net.). Asa ca mai "inghit" putin din kormorane, mai strang din curea si imi iau ceva mai de calitate. Cu care voi fii mai sigur si in plus va avea o viata mai lunga... de ce sa ma tina 60.000km cand le pot avea fara probleme si peste 80.000km?... Adevarul este ca este greu sa dai 10mil. o data pe anvelope... eu ma chinui sa vand 2 roti de rezerva noi si poate asa sa-mi maresc bugetul pentru cauciucurile new...
            Last edited by s.catalin; 24 April 2010, 22:18.

            Comment


            • O anvelopa buna, asa cum este Dunlop SP Sport 01, nu te va tine niciodata la fel de mult cum te tin Kormoranele.
              De ce?! Pentru ca au in componenta mult siliciu, ceea ce face ca masina ta sa stea lipita de sosea pe curbe si pe franari, indiferent de conditiile meteo (excludem temperaturi sub 7 grade celsius, deci si zapada).
              Normal ca plasticul ala tare si ordinar de pe Kormoran, te tine mult si bine, dar oare merita "mult si prost"?
              Eu zic ca mai bine mergi pe varianta "putin si bine".
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Deci esti de parere, ca mai bine as lua Debica, in loc de Dunlop... Ca ar avea o viata mai lunga, pentru ca este mai proasta la material? Am vazut un post, aici pe forum, in care cineva vindea Dulop-uri indentice..., cu peste 40000km parca si mai aveau carne, poate pentru inca atat(am uitat pretul)... Sper ca ai dreptate pentru ca am luat in calcul si Debica Furio 195/60 R15... in caz de "criza".

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  .......................
                  Eu zic ca mai bine mergi pe varianta "putin si bine".
                  Categoric sunt de parere ca mai bine ai lua Dunlop-urile, chiar daca tin mai putin decat Debica, Barum si alte petarde.
                  Siguranta ta nu tine cont de criza si alte conditii.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • pt cei care inca mai cred in gumele kormoran, faceti un test de franare si unul evitare intr-un poligon, pe uscat si pe ud, cu kormorane si cu orice altceva. daca si atunci o s acredeti ca astia care am aruncat kormoranele suntem dusi cu vaca pe conducta, asa o fi...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • zilele trecute am scapat cu masina intreaga fiindca....NU aveam Kormorane pe masina. am frane de van (etriere mari) si cauciucuri DunlopSport01. desi rotile sa-u dus putin "taras", masina s-a oprit in cativa metri. cu kormoranele m-as fi dus sanie..

                      Comment


                      • Originally posted by ham04 View Post
                        Eu am Montana pe masina de aproape 6 ani (sept 2004). Grozave nu sunt, dar sunt mai bune decat Kormoranele, chiar daca au profil identic. Un coleg de al meu are Kormorane pe masina si pot sa zic ca a lui nu are un pic de aderenta pe iarba uda. A mea se descurca destul de bine. Totusi se duc cam repede, am 32 000 km ( putini la nr fata de varsta masinii ) si mai au 4-5 mm carne pe ele. In toamna imi iau altele, tot universale, ca nu suport sa tot schimb cauciucurile de la un anotimp la altul. Cat despre marcile celebre Good-Year si Michelin, o parte din anvelopele lor sunt de tot rahatul la banii pe care ii cer si ma refer la cele din gama low-cost. Platesti mai mult firma
                        Tocmai ce am mai cumparat un logan din mai 2004 (40 000 km) cu cauciucuri montana si pot sa iti spun ca sunt coapte si rascoapte si numa` bune de pus pe atelaje trase de cai (carute) zilele astea la 60 km/h frana blana de au inghetat rotile m-am dus de zici ca eram sanie cu zurgalai (conditi meteo favorabile, soare aproximativ 15-20 grade C). Sunt bune de facut un tutorial de genul "how to burn", ca de mers in siguranta iti trebuiesc anvelope nu montana sau kormorane.

                        Comment


                        • Depinde si cum a fost folosita masina respectiva si pe unde a mers. Eu nu laud cauciucurile Montana, nu-s bune, dar sunt acolo. Oricum n-as da bani nici pe Good Year sau Michelin, pentru ca mi se pare ca platesc f mult firma si nu adevarata calitate. Am observat ca Dunlop, Vredestein, Continental fac intr-adevar anvelope bune si isi merita banii cat de cat.

                          Comment


                          • @ham04 eu zic ca nu platesti firma cum crezi tu uite de exemplu tu zici ca pe michelin tu platesti mult firma si pe continental nu uite preturi: Michelin Energy Saver 310 lei si Continental Ecocontact 3 297 lei (sursa caucicuridirect) si diferenta se justifica prin faptul ca Michelin are treadwear 400 si Continental 320 si am condus 2 logane cu aceste 2 cauciucuri si cel cu michelin avea aderenta ceva mai mare si continentalurile aveau cu 5000 km mai putin ca michelinurile Oricum orice marca ai lua dintre: Continental, Michelin, Goodyear, Dunlop, Bridgestone, Pirelli vei fi foarte multumit si nu iti va parea rau de bani.

                            Comment


                            • Ma apropii de 50 000 si cam trebuie sa schimb kormoranele cu care a venit
                              Ce sa iau asa putin mai ieftin? ca nu am multi bani pt operatia asta
                              Stiu ca nu sunt stralucite dar nu am avut NICI o problema cu ele.Nu imi place sa ma bag singur in belele si apoi sa dau vina pe lucruri.
                              sigpic
                              !

                              Comment


                              • GOODYEAR GT-3 - 210 lei
                                BFGOODRICH TOURING G - 217lei
                                BRIDGESTONE B250 - 220lei
                                FIRESTONE MULTIHAWK - 205lei
                                DUNLOP SPORT 01 - 231lei
                                (sursa anvelopeweb.ro)

                                BARUM BRILLANTIS - 174 lei
                                CONTINENTAL ECOCONTACT 3 - 229lei
                                (sursa vanzarianvelope.eu)

                                Toate sunt niste anvelope ok de preferat ar fi sa alegi conti, dunlop sau bridgestone.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google