Cauciucuri Kormoran

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai eu nu va inteleg...Daca, Poate, etc. Chiar e asa greu de inteles ca pot sa apara situatii neprevazute??? Atunci face diferenta un cauciuc bun... Fiv-ar Kormoran-urile ale dracu'...va vad eu cand va veti lua niste cauciucuri adevarate si o sa vedeti diferenta....atunci o sa realizati de ce isi racesc unii gura aici.

    Mumus: De ce sa stau cu fesele incordate pe ploaie ca am niste panarame de gume cand mai bine investesc in unele de calitate??? Pai scuza-ma, dar mergi macar cu niste Conti EcoContact pe ploaie si o sa vezi ca franeaza cu cel putin 50% mai bine decat un Kormoran la aceeasi viteza....apropos: Mai e o chestiune, cata distanta sa lasi in fata ta???...ca vine altul si se baga in locul ala creat si tot nu ai un "tir" fata de cel din fata. D-aia e bine sa ai niste anvelope pe care te poti baza.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • @rony75: gumele alea "america", facute in germania, n-or fi facute la timisoara. scrie pe ele ceva de genul DOT 6Gxx? daca da, sunt nemtesti cum sunt eu colonelul kaddafi...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Total de acord cu darksid3. Am mai spus odata pe aici ca marea problema a kormoranelor este ca sunt imprevizibile, la cea mai usoara pata de umezeala nu mai poti sa stii cum ai aderenta, si te trezesti ca patineaza de doua ori mai departe decat cu 50 de metri mai in spate, cand ai mai pus o frana si au avut alta aderenta. Si asta inclusiv la viteze mici si foarte mici! Eu ii inteleg si pe aceia care zic: "Lasa, ma, sunt bune si astea, ca pe astea le am - si bani de altele mai bengoase... de unde...". Daca n-ai, n-ai, asta e. Dar kormoranele tot proaste raman.

        Comment


        • eu am deja 33000 km cu gumele astea...sunt colegi forumisti care au vazut cum conduc cu gumele astea...asa ca...chiar daca sunt cele mai proaste ...ptr mine sunt ok pana cand se vor toci.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Asa am zis si eu...pana am pupat X3-ul din spate 90% vina anvelopelor, 10% vina mea ca nu le-am schimbat mai de mult.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Sa nu ma intelegeti gresit..nu le ridic in slavi....
              Doar ca chiar daca am fost obligat sa franez la maxim(si intradevar am si alunecat...si de la 130. km/h)...sau alte chestii urate...mereu am iesit ok.
              Si nici nu am 1000si ceva ron de aruncat pe geam....pana cand sunt astea ok...nu ma lasa inima. (mai bine mi-am facut casco )

              darkside da da...dar tu ai zis ca parca era iarna...NU ?

              Era, dar nu era zapada si era uscat carosabilul...aveam 10 km/h si cel putin 10m distanta fata de cel din fata mea, daca nu ma opream in ala mai mergeam vre-o 5 m...eram putin in vale...mai da-le dracu de gume ca s-au dus ca pe gheata.
              Last edited by darksid3; 15 October 2009, 17:24.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • ÃŽntr-un cuvânt sunt de rahat anvelopele ...
                Attached Files

                Comment


                • Mai e o chestiune, cata distanta sa lasi in fata ta???...ca vine altul si se baga in locul ala creat si tot nu ai un "tir" fata de cel din fata.Exact cum a spus cineva mai sus am patit eu in feb. pe o ploaie scarboasa,o "pustioaica" de 40 de ani a mi-a taiat calea si a pus frana.Am pus si eu,am vazut ca nu ma opresc,am luat stanga de volan si m-am oprit in coltul din stanga spate al ei.
                  Concluzie 1 : eu am fost de vina
                  Concluzie 2 : vara sunt acceptabile
                  Concluzie 3 : umblu sa-mi iau gume pt. iarna,ca nu ma indur sa le arunc si nu cred ca le ia nimeni

                  Comment


                  • Originally posted by Seba View Post
                    @rony75: gumele alea "america", facute in germania, n-or fi facute la timisoara. scrie pe ele ceva de genul DOT 6Gxx? daca da, sunt nemtesti cum sunt eu colonelul kaddafi...
                    Mosule nu stiu ce sa zic am sa ma uit pe ele mai atent sa vad daca scrie ceva de genul DOT6GXXX.. , dar made in germany scrie sigur +ca patronul de la care le-am luat imi este prieten foarte bun zicandu-mi ca le-a adus din germania (100 buc) pe care le-a vandut ca painea calda nu stiu ce sa zic acum... dar diferenta la franare fata de vechile cormoran este infinit mai mare ,cand pun frana intai te lipeste cu capul de parbriz dupa care intra in alunecare anvelopele .
                    Chiar sunt curios daca pe alte anvelope America scrie made in Romania sau made in Germany.

                    Comment


                    • Sunt facute in Germania, chiar de catre Hitler....Parca alte tari au alte norme de fabricatie, ori poate folosesc pistolul de lipit, plastilina si cauciuc nevulcanizat.
                      Da-mi un motiv pt care o anvelopa este buna doar prin simplul fapt ca este fabricata in Germania...Si daca e divizia COnti ce daca...tot de maro este. Conti: premium contact, sport contact sau altele, acelea da, restul nu prea.
                      Last edited by Cezar; 15 October 2009, 18:51.

                      Comment


                      • Sunt printre cele mai slabe anvelope

                        Comment


                        • Intre Kormoran si orice anvelopa vreti voi este o diferenta mare, de asta "America" ti se par "wow".
                          Si ca sa stie toata lumea, anvelope nu se testeaza cand bagi picioru' in pedala si vezi ca lasa urme, ci care este punctul maxim in care se pierde aderenta, adica pe romaneste atunci cand "te duci tarash". Cu o anvelopa buna ai aderenta pana aproape de "blana" pedalei, adica poti contola masina in franare. Un fel de ABS mecanic, ca sa zic asa.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • @vitriol- Ai dreptate! Desi au cam acelasi pret, America totusi sunt mai bune pentru gama "low budget, low cost".
                            Revenind la Kormorane:o cunostinta cica ii "zuruie" ceva la motor. S-a dus la service la Calarasi, s-a dus la Slobozia, toti i-au zis ca e in regula, si vroia sa-si faca programare la Bucuresti, la Meridian, la Adras, in fine...Asculta motoru' la mine, asculta la el si plecam sa facem cativa km. cu masina lui. Am condus eu si, intradevar, incep sa disting si eu "zuruitul". Dar nu era de la motor,ci de la...Kormorane! Initial omu' nu credea, dar a facut cativa pasi cu masina mea. Desi motorul meu e un pic mai zgomotos(asa zic eu) fata de altele, tipu' s-a linistit. Nu zuruia motorul...
                            LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                            Comment


                            • asta cu zuruitu....e cam...marmota...poate are tampoanele de cauciuc de la carcasa filtrului de aer mancate....si aia aude.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Orice anvelopa are un anumit grad de zgomot...in combinate cu un anume tip de carosabil sau o anumita presiune, anvelopele pot fi mai zgomotoase sau mai silentioase. In principiu, la orice anvelopa este trecut si gradul de zgomot, in specificatiie tehnice.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google