Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gabi13 View Post
    salutare!am si eu o intrebare,merita sa-mi pun anvelope mixte la un logan cu care circul max.7-8mii km pe an?.....................................
    Sigur ca merita, mai ales ca rulezi relativ putin intr-un an, e o alternativa de luat in calcul.

    Stii, noi astia de aici, majoritatea detinem doua randuri de anvelope, si doar ASA este bine sa circuli...

    Doar ca parere, daca te hotarasti la un sg rand de anvelope, cauta ceva all season de calitate, chiar exista (ex. Vredestein Quatrac 3)

    Comment


    • Pai astea mixte sunt acceptate de lege iarna? Nu tre sa fie special cu inscriptiile de iarna?

      Comment


      • pai tu ai citit legea ?

        Comment


        • N-am citit in monitorul oficial dat stiu ca era o controversa deoarece sunt considerate cauciucuri de iarna cele cu inscriptia M+S, M&S, M.S. Daca alaturi de aceste inscriptii este trecut si "all season" se accepta pe sezonul de iarna. Daca are numai inscriptia "all season" n-ar fi acceptate.

          Comment


          • Dar pe un cauciuc all season te-ai uitat? Legea spune sa apara M+S si pe all seazon apare aceasta inscriptie, daca nu apare e de vara.

            @gabi, acum 2 ierni si eu aveam acelasi gand. Merg 10000-12000km pe an si ma gandeam la all season pentru ca anvelopele cu care a venit masina cedasera nervos si nu eram sigur daca am buget pentru doua seturi de anvelope. Aveam pata pusa pe vredestein quatrac 3 dar pentru ca nu le-am gasit pe nicaieri am luat pana la urma 2 seturi vara/iarna. Sunt tare curios cum se comporta quatrac 3, daca iei asa ceva revino cu o impresie.

            Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

            Comment


            • Dayton de vara si debica de iarna.

              Comment


              • am cumparat pana la urma 4 roti(janta+anvelopade iarna)de solentza 175/70/14''cu 400ron,au profilul bunicel,2-3 ierni duc sigur,acum sper sa-mi iau gume de vara noi deoarece cel mai mult circul vara..........MULTUMESC inca odata de sfaturi!

                Comment


                • Vara folosesc Continental EcoContact 3 si iarna Debica frigo

                  Comment


                  • Am pus ochiul pe un Bridgestone Ecopia EP25, se da careva cu ele?

                    Am tot studiat forumuri si pareri, trebuie sa schimb rotile carutei. Michelin si Continental nu mai vreau. Continental mi-a facut galma dupa 35.000 km si 5 ani, fara mers agresiv. Mi s-a pus pata pe Bridgestone si nu vreau sa dau mai mult de 300 lei pe bucata.

                    Comment


                    • Ce are asa special Bridgestone?
                      Cel putin Ecopia EP25 pare un profil cuminte ce nu se axeaza pe nimic in mod special.
                      Si pentru ploaie nu prea vad santuri late prin el.

                      Comment



                      • ai atatea de ales ... uita-te bine pana sa te hotarasti
                        dupa 2 veri cu dunlop sport 01 eu raman tot la anvelopele astea
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Pana anul trecut am folosit anvelope Kormoran si din aceasta vara folosesc Continental EcoContact3. De cand folosesc aceste anvelope am observat ca trebuie sa am o viteza ceva mai mare pentru a bloca rotile, la viteza mai mica masina se opreste bine dar nu se blocheaza rotile(nu ma duc taras) cum se intampla cu Kormoranele. Am schimbat si lichidul de frana deoarece am crezut ca si el poate fi cauza pentru ca in noiembrie masina implineste 8 ani, dar nici-o schimbare dupa aceasta operatie, frana lucreaza tot la fel ca inainte, am pus masina si pe standul de frane si am frane peste 80% pe fata. Intrebarea mea, care poate fii cauza, sa fie din cauza anvelopelor avand o aderenta foarte buna? Intreb aici ca mai sunt colegi care folosesc Continental EcoContact3. Multumesc!

                          Comment


                          • Categoric da! Kormoran e reconoscut drept o anvelopa slaba si care are o distanta de franare destul de langa...diferenta pe care o simti este datorata diferentei de calitate dintre cele doua marci de anelopa!

                            Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                            Comment


                            • Dupa ce am citit toata noaptea teste, review-uri si multe altele am luat decizia sa cumpar CONTINENTAL ContiEcoContact 5 185/65 R15 88 T. Pret 275.00/bucata, si ma incadrez in buget.

                              Am renuntat la Bridgestone pentru ca sunt zgomotoase, unii le-au schimbat de pe masini unde izolarea fonica este mult peste logan. Nu poti schimba o anvelopa dupa 12.000 mile ca zgomotul este infernal pe autostrada. Deci Continental.

                              Comment


                              • E foarte bine ca nu se blocheaza rotile la franare, ai aderenta mult mai buna asa. Cand zici ca frana e la 80% pe stand care sunt limitele in care trebuie sa se incadreze? In alta ordine de idei, cei care au anvelope barum sunt multumiti? La mine dupa 22.000km/3 ani dau semne de uzura pe fata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google