Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Winnie: Total de acord cu tine, doar că în opinia mea, un Continental Premium Contact 5 e mult mai indicat, mai ales că se găseşte şi sub 300 lei bucata, fără montaj.
    Diferenţele sunt sesizabile în condiţii la limită, dar pot face diferenţa pe o suprafaţă udă între stabilitate şi derapaj pentru cei fără ESP, de exemplu.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Ce gume folosesc la loganul meu :

      gume de vara : Continental Eco Contact 3 185/65/R15(pe toate rotile)
      gume de iarna : GoodYear UltraGrip 8 185/65/R15(pe toate rotile in afara de rezerva care o am de vara) .

      Impresii despre GoodYear ? Mi se par foarte bune dpv al aderentei pe zapada/mazga/noroi..daca le mai cumpar si a doua oara ? fara ezitare...insa pe cele de vara...nu cred...poate un brand cu mai putin zgomot la inaintare.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • am avut echipare bridgestone turanza, bf goodrich, goodyear (toate de vara) ....nu am simtit mari diferente nici la consum, nici ca aderenta, nici ca nimic! si am mers inclusiv cu 200 pe un segment de drum, nimic important de spus! nici zgomot...nici alte minuni!
        la cele de iarna diferentele se simt pe zapada/gheata... de ex michelin alpin a 4 trage mai prost decat contiwintercontact ts830 pe logan care trag serios! pe octavia goodyear ug7+ "trag" de rup...zici ca e tanc!
        Last edited by jonnie007; 23 September 2013, 21:38.
        Keep walking...

        Comment


        • deja am comandat cauciucurile de iarna de aici....dot 26/2013
          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

          Comment


          • Originally posted by dr_mke View Post

            @ kojak: vis a vis de aderenta la franare, schimba toate 4 amortizoarele si mai incearca inca o data, chiar daca raman anvelopele vechi.

            Aici sunt de acord cu tine, amortizoarele sunt inca cele din originale din fabrica si treaba asta se simte de ceva vreme in rau, ca sa zic asa, la cei peste 140k km.

            Imi place cum corectezi clasele de eficienta la o anvelopa uzata, care trebuia schimbata acum un an, din cauza imbatranirii cauciucului. Ce prosti au fost aia de-au facut clasamentul, ca nu le-au testat de-a gata uzate si imbatranite.

            Bre, io nu corectez nicun test, postu' ala al meu era strict parerea mea ca utilizator vis-a-vis de comportamentul anvelopelor astora pe masina mea.
            Sa nu uitam ca senzatia de aderenta precara pe umezeala (intensa) am avut-o chiar de la inceputul achizitiei lor. Masina avea atunci maxim juma' din km pe care-i are in momentu' de fata, implicit si amortizoarele.
            Repet, este (strict) opinia si concluzia mea.

            Comment


            • @Andrei eu am dat doar un exemplu. Fiecare isi alege marca de cauciuc in functie de sfaturi, preferinte si evident punga. Cum si o guma Turbo nu este un Wringley's.

              Parere personala

              - Continental ContiEcoContact 5 = B benzina, B ud
              - ContiPremiumContact 5 = C benzina, A ud

              Cum rar sunt pe ud, am optat pentru prima varianta. Dupa ce am citit zeci de site-uri din UK care multe pupau in fund Continental in dauna Michelin.

              Comment


              • Originally posted by popavlm View Post
                deja am comandat cauciucurile de iarna de aici....dot 26/2013
                sun ok? te-ai interesat de ele?
                Keep walking...

                Comment


                • a luat taica-meu anul trecut si am ramas placut impresionat de ele, mai ales in zapada mare...
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • da...unele mai consacrate sunt cam cu 100 de lei pe buc in plus! daca zici ca fac treaba...e ok!
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Pai si nu merita sa dai cu cca. 400lei in plus ptr. ceva premium?
                      Ca vorba aia, le schimbi cam cum schimbi si distributia, cam o data la 4 ani.
                      Sau mai des sau mai rar.

                      Comment


                      • Salutare!
                        Am vazut in cora o promotie interesanta la cauciucuri de iarna..iese cam 150 ROn (cam 200 Ron si reducere 50 Ron) , noi, cu garantie. Sunt Rockstone, DOT 12/12. Stie cineva ceva de ele?
                        Multumesc.

                        Comment


                        • Sunt stifturi de gume alea..plus ca sunt vechi (fabricate) din februarie 2012, deci au azi-maine 2 ani de cand zac prin depozite / rafturi.
                          Da-le dreq si orienteza-te catre altceva.

                          Comment


                          • Kojak mai la obiect...nu ti-am inteles opinia!
                            Keep walking...

                            Comment


                            • Care opinie n-ai inteles-o, cea in care faceam referire la postul tau cu suta de lei in plus la un cauciuc bun, sau ultimu' meu post (in afara de asta)?

                              Comment


                              • Originally posted by Kojak View Post
                                Pai si nu merita sa dai cu cca. 400lei in plus ptr. ceva premium?
                                Ca vorba aia, le schimbi cam cum schimbi si distributia, cam o data la 4 ani.
                                Sau mai des sau mai rar.
                                la asta ma refer!
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google