Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai aproape ar fi 195/60R15. Nu are cum sa dauneze, dar nici nu are cum sa fie vreo imbunatatire sesizabila. Decat sa risti sa iti ia talonul pentru o diferenta atat de mica, eu zic ca mai bine mergi pe 185/65R15. Ca nu e vorba cat iti e tie de politie, vorba e sa nu le fie lor de tine.

    Comment


    • Pe spate Goodride de 215/45/17 iar pe fata 205/45/17 NANKANG, nu am bani momentan, sunt bune si astea, deocamdata
      sigpic
      Maică, ce mafioți de treabă !!!

      Comment


      • Originally posted by Distrat View Post
        Am nevoie de un sfat! Vreau sa iau 4 anvelope de iarna 195/65/15 matador mp59.Credeti ca sunt bune? e vreo problema daca pun 195/65/15 pe jentile de tabla? afecteaza cu ceva masina? directie frane ceva?
        Sunt ok matadoarele. De ce nu pui dimensiunea normala?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • ma gandeam sa pun mai mari pentru aderenta si stabilitate..dar raman la 185 pana la vara.

          Comment


          • Dacă vrei mai mari pune 195/60R15, 195/65 va avea balonul mai mare decât la 185/65.

            Comment


            • @lord_wader: pune-le pe cele de iarna, dupa cum le-ai descris, mai tin relaxat o iarna si chiar asa, mai uzate, sunt oricum mai bune decat cele de vara. Capacelele sigur ca sunt universale si sunt la fel ca la majoritatea bicicletelor gen mountain-bike (valve Schrader). De 20 de ani incoace ne-a mai scutit Dumnezeu de tarani nehaliti si dobitoci veniti din padure care sa mangleasca toate maruntisurile (capace de ventil, sigle de masini, stergatoare, antene) si pe care ii vedeai foarte mandri, cu harburile lor impodobite ca niste sorcove, cu cabina plina de sigle de mertan si bmw. Nu zic, o mai fi cate un cleptoman pe ici pe colo, dar mai degraba sper ca au cazut singure - n-au rezistat la gropi.

              @lungan: Vredestein Quatrac 2 au mai mult decat M+S pe ele: au si simbolul cu soarele, si cel cu fulgul de zapada, si cel cu muntele si fulgul. Si eu tot din astea am, dar n-am fost asa de norocos ca tine sa le gasesc atat de ieftin.

              @vitriol: all-seazon e greu sa le uzezi in doua veri. Eu le-am pus pe astea in primavara si am mers de atunci vreo 10000 km cu ele - nu se vede uzura. De aia si sunt all-seazon, rezista bine si vara (au si soarele pe ele). Nici cele strict de iarna nu se barbieresc de tot in doua veri - decat, cine stie, daca folosesti masina non-stop in mai multe schimburi. In rest, ai perfecta dreptate ca e mai bine sa ai seturi diferite vara/iarna, doar ca mai trebuie sa pui:
              - pret depozitare un set anvelope pe tot parcursul anului
              - pret schimbare anvelope + echilibrare de doua ori pe an SAU pret 4 jante suplimentare

              Comment


              • eu am Michelin, asa a venit incaltata din fabrica
                sigpic

                Comment


                • pana la urma am luat GoodYear Vector 5+, la pret redus de depozit [250RON/buc]. is foarte multumit cu ele, musc din asfalt acum

                  o singura "problema", mai ramane, frana imi prinde foarte brusc [fara ABS]. se poate regla ceva, pompa de lichid eventual? pentru ca blocheaza rotiile umpic prea usor, desi m-am obisnuit cu frana. vorbesc insa de frane de urgenta. eventual dati un link unde putem discuta despre asta, ca sa nu deschid topic nou.

                  Comment


                  • vreau sa mi achizitionez un set de anvelope si am gasit unele marangoni si am inteles ca marangoni sunt anvelope resapate?este adevarat?la pret sunt foarte ok pun si un link sa vedeti despre ce e vb. http://www.vanzarianvelope.eu/?l=185...m=Marangoni&s=

                    Comment


                    • @dorupopa2006 ce zici de anvelopele astea ? http://www.anvelopeiarna.ro/product/...og_id=|id=2710
                      Am fost la ei si le-am vazut pe viu. Par destul de OK la banii astia.
                      Sunt facute de Continental la Timisoara sau in alta fabrica din Romania daca mai au pe undeva, pentru ca scrie MAde in Romania pe ele.
                      Ieri era coada la montaj la ei. Pana la ora 14 vandusera 10 seturi.
                      Saptamana viitoare cand iau salariul ma duc si imi cumpar si eu un set de 4.

                      Comment


                      • Am plecat la munte cu anvelopele de vara (Dunlop SP Sport 01), n-am avut timp sa le pun pe alea de iarna, si am ramas surprins ca desi temperatura de afara era sub zero grade simteam foarte bine masina pe sosea, desi era umed pe sosea si imprasiasera astia material antiderapant. Portiunea de care zic este intre Campulung Muscel - Rucar - Bran - Predeal, si la intoarcere Predeal - Sinaia - Comarnic.
                        La o singura faza le-am dat emotii celor din masina, am fortat o depasire pe serpentine dupa ce am stat vreo 5 km in spatele unei cisterne si cand am prins o portiune de linie discontinua am calcat-o, era si in vale iar cand am franat ca se apropia curba, tipul din dreapta mea zice: "noroc ca ti-a intrat ABS-ul", si eu: "prietene stai linistit ca nu am ABS, am controlat franarea din pedala". S-a schimbat un pic la fata, era prima data cand mergea cu mine in masina.
                        Oricum, recomand mai bine anvelope de iarna in conditiile de temperaturi sub 7 grade celsius.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • @doru: maragoni sun resapatate, maraNgoni, nu. Sunt anvelope bune, in special zeta linea. De cele de iarna, nu stiu nimic.
                          @revulsin: decat america, mai bine alegi matador 59. sunt in jur de 155 ron bucata.

                          Comment


                          • @ Cezar daca sunt atat de bune marangoni de ce au preturile mai mici decat kormoranele astea de fabrica? am vazut si eu acum ceva timp oferta aia si sunt oarecum in dubiu!
                            momentan nu stau foarte bine cu $$$, dar vreau sa scap cat mai repede de kormoran alea... asa ca incerc sa gasesc cel mai bun raport calitate/pret, daca nu'mi permit unele premium...
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Sunt bune, pt ca au unii proprietari de loganuri ce le alearga de le sar capacele, si sunt multumiti de aderenta oferita.
                              Cauta review-uri despre ele, eventual teste. Nu te lua doar dupa pret.
                              Caci altfel, Michelin ar fi de departe cele mai bune, si se pare ca nu sunt. Ci doar cele mai scumpe.

                              Comment


                              • Acei "unii proprietari" este de fapt unu, CataFOF. La el nu se pune pentru ca masina sta bine oricum datorita suspensiei. Eu unu' sunt un pic circumspect fata de anvelopele astea tocmai datorita pretului.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google