Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gigiman View Post
    ce anvelope sa aleg intre Continental ecocontact 3 si Dunlop sp sport 01 ???
    Eu am continental. Iti recomand.

    Comment


    • Merita schimbat Goodyear Excellence cu Dunlop SP01 Sport? Goodyear m-au multumit, dar cum totul e perfectibil...... A folosit cineva ambele marci/varianta sa poata da o parere obiectiva?

      Comment


      • Eu am anvelopele cu care a venit masina (kormoran), pe uscat si ploaie sunt multumit, pe zapada lasa de dorit. Pe masina veche am avut debica passion care erau niste petarde, kormoran se comporta mult mai bine decat ele, pe zapada nici nu se punea problema ca erau de vara.

        Comment


        • Nu stiu daca am mai spus, folosesc Barum Brillantis stock, 185/65R15...niste petarde. care aveti, le puteti schimba linistiti
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Pentru iarna Michelin Alpin A3.....Adevarate
            Last edited by ROY; 15 March 2010, 02:39.

            Comment


            • goodyear vector 5+

              Comment


              • Nu stiu daca s-a mai discutat, dar o sa pun niste informatii omise de multe ori despre data de fabricatie a anvelopelor. Cred ca nimeni nu doreste sa cumpere o anvelopa ce a stat 3 ani prin depozite. Textul e luat de pe un site, nu imi apartie, dar nu pun linkul, nu fac reclama.

                Numarul DOT al anvelopelor decodificat. Data si locul fabricatiei unui cauciuc.

                Unde se gaseste numarul DOT?
                In primul rand, codul DOT trebuie identificat corect pe peretele lateral (flancul) anvelopei. El este de forma DOT XXXX XXX(X) 0000 unde X reprezinta orice litera iar 0 orice cifra. Parantezele inseamna ca simbolul respectiv poate sa lipseasca.

                Atentie! Conform regulamentelor, Codul DOT este marcat complet pe cel putin un flanc al anvelopei. In practica, acest lucru inseamna ca tocmai grupul ultimelor 3 sau 4 cifre, cel care desemneaza data de fabricatie, poate sa nu apara pe ambele flancuri ale anvelopei ci doar pe unul dintre ele. Daca acesta se afla la interior, nu este vizibil la o inspectie din lateralul masinii ci doar la demontarea rotii sau ridicarea masinii pe elevator.

                In concluzie, daca numarul DOT nu este marcat complet pe o parte a anvelopei, va fi sigur complet pe cealalta
                Exemplu de citire a codului DOT
                DOT NDOF JBLR 4708

                DOT = Department of Transportation

                Primele doua simboluri ale primului grup de 4 dupa "DOT". Reprezinta tara (sau statul in cazul SUA) de fabricatie si producatorul, conform tabelelor de mai jos.
                In acest caz, ND = Germania, Goodyear.

                Ultimele doua litere ale primului grup de 4 dupa "DOT". Reprezinta presa (autoclava) folosita in procesul de fabricatie.

                Al doilea grup de simboluri , de obicei 4 dar poate fi compus si din doar 3. Combinatie interna de litere si cifre a producatorului folosita pentru urmarirea loturilor de catre producatori.

                Ultimul grup de cifre reprezinta data de fabricatie sub forma saptamana-an. In acest exemplu, saptamana 47 a anului 2008. Acest ultim grup de 4 cifre este cunoscut in general ca si numar DOT chiar daca el este de fapt doar o componenta a codului complet .
                Nota: Anvelopele fabricate inainte de 1999-2000, au acest grup format din doar 3 cifre. Exemplu 238 = saptamana 23 a anului 1998. Dupa anul 2000 toti producatorii au trecut la notarea cu 4 cifre a datei fabricatiei anvelopei in codul DOT.

                Tabelul tarilor si producatorilor in codul DOT al anvelopelor.
                Exemplu de cod tara, ca sunt prea multe pt a le afisa aici:
                COD LOCATIE PRODUCATOR
                A1 Franta Michelin
                AP SUA, Oklahoma Uniroyal
                CO Turcia Goodyear
                L8 Zimbabwe Dunlop

                Ultimul exemplu a fost tare, sa nu cumparati Dunlop fabricat in Zimbabwe. Asteptati excelenta productie romaneasca.

                Comment


                • Salut, ce parere aveti de anvelopele general tire altimax rt/hp/uhp de vara le-am gasit in selgros la 180 lei /buc.

                  Sau spuneti-mi de unde pot sa imi iau un set de gume rezonabil ca pret si calitate.


                  merci
                  1.6 mpi cu un strop de redbull
                  Respect pentru ca imi pasa

                  Comment


                  • am studiat toate variantele cateva saptamani.pana la urma am zis ca dau in plus vreo 200 de lei la 4 buc. si iau ceva mai bun, ca doar nu le schimb in fiecare an. este in metro la promotie dunlop sport sp 01 la 238 lei/buc, dar verifica anul fabricatiei, ca printre ele sunt si din 2008.

                    Comment


                    • Buna ziua. Doresc sa cumpar 4 anvelope de vara si suma alocata pentru acestea e de maxim 1ooo de lei. Daca imi puteti recomanda, ca un top al preferintelor, va raman recunoscator. De ex: BF Goodrich, Toyo R350 sau PROXES r888, NEXEN, KUHMO, FIRESTONE. Multumesc.

                      P.S. - am citit toate topicurile de pe site legate de anvelope si inca nu sunt decis.

                      Comment


                      • sal am de vara pe cele originale conti eco ;continental,si de iarna am debica frigo de vreo 2 ani si sunt super.am mai luat 2 buc de gume de vara conti noi la 2 mil de la unul cred ca erau ciordite ca erau prea ieftine.mentionez ca la magazin sant undeva la 3,7 mil

                        Comment


                        • @snoop- De care Conti? Eu am luat saptamana trecuta 2 buc ContiEco3 la 220 lei/bucata, montaj inclus. Astazi am pus rotile de vara pe masina, Conti cele noi pe puntea fata. Am cautat pe net preturile variaza mai ceva ca nivelul de trai:intre 200 lei si 360 lei per bucata.
                          @alindincluj-Continental sunt gume valabile pentru Logan. Cauta posturile lui SEBA, el are mai multe amanunte despre cauciucuri. Mai vezi si celalalt thread "Anvelope iarna/vara si tot ce tine de ele".
                          Last edited by Gusi; 18 March 2010, 21:50.
                          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                          Comment


                          • michelin energy...masina din decembrie 2007,cauciucurile din sapt 4zeci si ceva 2007, a 3-a iarna trecuta cu ele, 32000km, inca mai duc; multumit cu ele; sper sa reusesc sa imi iau 4 jante de tabla s-o incalt la iarna cu gume de iarna

                            Comment


                            • @ionut.c- Ia jante de tabla si fa-ti un set de roti de iarna. Nici nu stii cat te ajuta cauciucurile de iarna, chiar daca iei gume dintr-o marca mai ieftina(Kormoran snowpro,Debica Frigo etc.).
                              LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                              Comment


                              • Anul acesta imi pun si eu anvelope de iarna daca gasesc ceva la reduceri in vara le cumpar, dar o sa ma uit la data fabricatiei ca in sezon se scumpesc ,jantele de tabla stau in pivnita si capacele originale le am de azi vara dar nu am ajuns sa pun avelope de iarna!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google